Nanuk - člověk primitivní

• USA Nanook of the North (více)

Život Eskymáků před kontaktem s Evropany. Celý film, včetně slavného lovu na mrože, byl - logicky - zinscenován pro kameru. Pro zúčastněné to ale nebylo hraní rolí, reální jsou tu jak lidé, tak způsob života předků, který předvádějí. Nejslavnější, vlastně přímo archetypický němý příspěvek americké kinematografie k žánru, který byl nejlepší pokaždé, když byl sám sobě "nevěrný". O tři roky později, v Moaně, ukazuje pak Flaherty, jaké zkoušky podstupují lidé, kteří nejsou, tak jako Nanuk, vystaveni trvalému boji o přežití.
(NFA)

Colleague

Na to že je to skoro 100 let staré to bylo velmi dobře koukatelné. Pro mě velká inspirace na zimu, zíkal jsem nové poznatky, jak se staví iglú. ()

Kaučuk03

Nevím, kdo přišel na to, že všechny scény jsou hrané. Pochybuji, že se o tom všem dochovaly záznamy. Sice jistá hratelnost v některých sekvencích je zřejmá, ale to podle mě neubírá na autentičnosti. Výborná práce se světlem a působivá kamera různých detailů. Ochránci zvířat by asi netleskali:) ale já nejsem ochránce, takže tleskám. ()

Joski

Dokument o eskymákovi Nanukovi, ktorý nie je vôbec primitívny. Málokto z nás by dokázal prežiť v tak drsných severských podmienkach. Autenticky a celkom jednoducho zachytený život človeka mimo civilizácie. Právom patrí tento film medzi základne kamene svetovej dokumentaristiky. 100% ()

sigf07

Strhující dokument o lidech, žijících v pro Evropana těžko představitelných podmínkách. A vezmeme-li v potaz, že film vznikl v roce 1922 musíme jen úžasnout nad uměním a vytrvalostí osoby za kamerou, která diváka neochudí o jediný detail polárního života. Ta hodina a dvacet minut uběhne jako nic a scény jako lov tuňáků, stahování tuleně či stavba iglů se vryjí do paměti natrvalo. ()

Puerdraco

Z tohto snímku na mňa dýchla neopakovateľná atmosféra odvahy, ľudskej vynaliezavosti a odhodlanosti... Na svoju dobu priam epochálny film. ()

Doomer

Zajímavostí je že představitel Nanooka normálně žil v domku, samosebou znal gramofon a tak. Scéna s tulenem je samosebou též nahradná resp tahnou všichni celou dobu, ve filmu hraje Flahertyho manželka i dítě.... prostě je to dokument ale o lidech kteří žili ještě několik desetiletí před herci tohoto filmu, kteří byli už dotčení naší civilizací. ()

Belsazar

Otec olizující nůž, otec stavějící iglú, matka chovající dítě, matka pomáhající při stavbě nového domova, štěně tahající minisáňky, dítě hrající si se psem, starší jedoucí po sněhu břichem dolů a s dítětem na zádech... Co scéna, to perla. Měl jsem slzy v očích, protože tohle není film, to je nadfilm. Nadfilm, jehož Humanistické vyznění je více než jasné, ale podané nenuceně. Dokument v pravém a nejčistším smyslu toho slova. / Zajímalo by mě, jak se inuitská rodina cítila. Otec měl evidentně radost, když pochopil princip gramofonu. Ale co filmování? Předváděli se záměrně? Možná, ale to nic nemění na tom, že tenhle snímek se již během první půlhodiny stal mým vysněným filmem. Něčím, co zanechalo trvalou stopu a co ze sebe již určitě nedostanu. Něčím, k čemu se vracím. ()

Elessar.

Taký trochu kočovníci severu... alebo Jack London. Romantický sever, akoby ho niekto popísal v knižkách. Ale na druhú stranu je to pútavé dokonca aj bez hudby ()

kolly13

Zachycení původního života eskymáků je unikátním snímkem, který nám zobrazí pojídání syrového masa tuleňů, putování nehostinou pustinou a život, který se proplétá mezi mrazivými vločkami jako malá borovice kolmém na srázu. Budou vám mrznout prsty u nohou, nezapomenete na jednoduchý a pro nás nepochopitelné živobytí, jenž se každým dnem může změnit v tragédii umrznutí, utonutí, napadení zvěří či vyhladovění. Celý snímek nemá dobrou kvalitu a záměrně se vyhýbá záběrům na zabití nebo intimnější trávení času v iglů. Ale syrovost snímku vše dohání. ()

PoprockCZ

Tím, že Severní pól je opravdu neobvyklým prostředím, dokument dosud působí zajímavě, ač je pravda spíše fikcí (dokumentární hraný film), která má popisovat, jak dříve Inuité žili. Na druhou stranu je fakt, že v té době (1922) by byl podobný dokument, díky komplikované práci s kamerovou technikou, těžko natočen observačně. ()

Dadoas

Romantizovaný príbeh o eskimákovi a jeho rodine. Začnem hneď takto; dokument nie je úplne až tak autentický. Rodinka, ktorú môžeme vidieť v dokumente, nie je v skutočnosti rodinka. Často sa tu objavia kamaráti Nanuka ale to je asi tak všetko. Flaherty tu zábavne, a až príliš idealizovane, zobrazil každodenný život Nanuka a zároveň zánik tejto kultúry. Inscenácie sú vo filme viditeľné ale nemyslím si, že by to bolo zle. Práveže naopak, inscenácie tu často zobrazujú zaujímavé veci, jedna z nich je aj vtipná (Nanuk vyťahujúci celú rodinku zo svojho kajaku alebo stavanie iglu). Na snímok sa veľmi dobre pozerá aj bez zvuku, jediné čo sprevádza obraz sú medzititulky a doprovodná hudba. Tá navodzuje skvelú atmosféru napätia pri love a pocity veselosti pri jeho úspešnom zakončení. Zinscenovaný príbeh eskimáka Nanuka, po ktorom bola neskôr pomenovaná zmrzlina na paličke, sa naozaj oplatí pozrieť. Vek dokumentu je naozaj len bezvýznamné číslo, ktoré divák nemusí brať vôbec na vedomie, pretože sa pri ňom dokáže zabaviť lepšie ako na podaktorých iných dokumentoch zo súčasnosti. ()

PowPow

Zdokumentování dnes už zaniklého tradičního způsobu života na vzorku jedné rodiny by bylo nadčasové, kdyby nešlo o fake. Když bych sledoval seznamování eskymáka s gramofonem a nic o pozadí scény nevěděl, přišlo by mi to vtipné, ale když člověk ví, že ten člověk překvapení jednom hraje, už si to tolik neužije. Stejně tak lov kopím, které už domorodci neumí používat a veškeré podobné scény. Ústřední rodinou byli zcela nepříbuzní herci. Kdyby byl Flaherty nafilmoval eskymáky tak, jak tehdy opravdu žili, byť by třeba používali pušky, byl by to nevyčíslitelně cenný dokumentární materiál. Takhle je film "jen" schopně natočeným průkopníkem dokumentů. ()