Mladičká Anka odjíždí ze Slovenska pracovat jako služka do panského domu v Praze. Toto třpytivé velkoměsto rakousko-uherské monarchie v sobě skrývá nadpozemský život, který ale Anka nikdy neokusí. Místo toho ji čeká služba v domě vysoce postaveného státního úředníka a jeho rodiny. Atraktivní barevné salóny ostře kontrastují se špeluňkami, ve kterých den za dnem přežívá neviditelný personál. Anka sleduje vznešený svět, ve kterém je jejím úkolem prát špinavé prádlo a vynášet ranní moč. Ale ani na druhé straně žebříčku není svět růžový. Jeho hlavní představitelku Resi, dceru pána domu, s Ankou spojuje jen společný rok narození. Resi sotva přestala být dítětem a už se ocitá v kolotoči společenských norem. Dohodnutá svatba s „dobrou partií” měla být vysvobozením ze zlaté klece, ale realita manželského soužití není taková, jak si ji Resi představovala. Anka a Resi, dvě stejně staré dívky z opačných pólů společnosti v sobě najdou spřízněné duše. Stanou se nejlepšími kamarádkami, milenkami a jsou si vzájemně jediným světlým bodem v přísně vytyčených hranicích společensky akceptovatelných norem v období 1. světové války a skomírající rakousko-uherské monarchie. (Cinemart)

Generi

Velmi povedený film- přes počáteční rozpaky a nedůvěru v Solčanskou, musím změnit svůj pohled a ocenit velice komorní příběh podmáznutý pěknou hudbou a skvělými hereckými výkony. Některé lesbické scény mi přišly nelogické a myslím, že by se v té době neodehrály, ale jinak nádherné scenérie, dobová atmosféra. Jediné ale velké mínus je ZVUK. Buď postavy brblají, že jim není rozumět, anebo zvukař měl dovolenou, anebo i jedno i druhé ()

Tucne.prasa odpad!

Ak si chcel zaútočiť na Oscara pred 15-mi rokmi, musel si do filmu zaradiť židovskú tému. Ak to chceš urobiť dnes, zaradíš lesby. A hlavne vyradíš modzek. ()

MartinMato odpad!

Nechápem ako niekto takúto úbohosť mohol niekto pustiť do slovenských kín. Absolútne dno žumpy. Nechutne a odporné. Ďalšia odporná stoka Lbgt abcd totalitnej fašistickej ideológie. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (více)