Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

heavy

Život vypráví příběhy, ale člověk je tu od toho, aby jim dal směr a smysl. Sem tam něco přikrášlit, sem tam něco vynechat. Měl by to být výběr, ne všeobecná rekapitulace. Špinavé ulice jsou netříděné vzpomínky. Nemá to žádný pořádný příběh, nemá to ani pořádný konec. Jen každodenní epizody ze života gangsterů, hajzlů a podvodníků newyorského podsvětí. Není tam nikdo, kdo by mi byl sympatický natolik, abych mu mohl fandit. Přátelství a láska v zajetí prohnilé a násilnické bezzásadovosti, to je zoufale beznadějný boj. A co dál - nějaký nápad? Kdyby to nebylo tak realistické a syrové, mohlo by to být víc zajímavé. Od filmů čekám zkrátka víc. A od Scorseseho obzvlášť. ()

mr.twizta

Marty se teprve zastreluje. Jako vzdy skvels kamera proste nedokaze plne vykompenzovat nudnejsi pribeh plny nezajimavych postav. A bez Pesciho to proste nepujde. ()

brasek

Typický film od Martina, nuda, dlhé kecanie o ničom a príbeh sa niekde stratil. Scorsese, Scorsese... čo na Tebe vidia tí druhí?! ()

Winster

Artova frajmovacka s cimsi co ee ty ja chtit a prach v pondeli vole!  Kdy si parta italu co nedokazou ochranit vlastni zem zacnou machorovat v americe.  Film je v podstate o R.D.N do neplati dluhy a jeho kamarad co mu ojizdi sestrenici to za nej zehli jen kecama..nicim jinym. Jak italove tak frantici dostali od nemcu nakopano pravem. ()

PTuranyi

Skôr ako uceleným príbehom je tento film kolážou zobrazujúcou život v New Yorku 70-tych rokov podobne ako Paradise Alley. Produkcia je dobrá ale nenavlieka scény na nitku ako korálky, ale vinie niť príbehu v škatuli plnej korálok. Príbeh priateľov Charlieho a Johnnyho je však zreteľný. Kým Charlie je poslušný svojmu "poslaniu" kolieska v súkolí mafie, jeho bratranec Johnny je impulzívny a má problémy s dlhmi. Hoci Charlieho remeslo je drsné snaží sa byť férový voči ľuďom a v Johnnyho prípade zachádza až na hranicu. Práve postava Charlieho, ktorý je v centre príbehu, je najviac prekreslená, a to hlavne vynikajúcemu hereckému výkonu Harveyho Keitela. No vďaka Robertovi De Nirovi je aj Johnny stvárnený ako výborná tragická postava. 75% ()

FandaF

Nudná, ukecaná krávovina, která se hodně nepovedla. Jediné co se dá ocenit, je zajímavá Amy Robinson s bradavkami velikosti špuntů od vína a občas velmi povedená hudba ve filmu. ()

jerabin

Dost drsný snímek z podsvětí New Yorku s dobovou muzikou a šíleným (úžasným) de Nirem. Zrod spolupráce de Nira a Scorseseho. ()

J.Bourne89

Asi to zní divně, ale tady je pro mne důkaz, jak dokonalým hercem je Robert De Niro, který z filmu, který je celý postaven na pitomé půjče od šéfa rajonu, udělá takovou zábavu. Sledovat ho je zábava i klepání si na čelo zároveň. Zároveň tento film obsahuje snad tu nejkrutější hlášku, které se směju vždy, ani nevím proč: ,,Nezaplatím vám, protože tady ten chlápek je pěkný chučus !!!! " ()

Peenugirl

De Niro je ako mladučký a nespolahlivý hlupáčik, čo žije na dlh... skvele zahral. Ak chceš uspieť vo svete podsvetia tak by ťa nemali ťahať na dno zbytočne zlodejíček a epileptička, ale keď sa už rozhodneš pomáhať, tak následky môžu bolieť... 80% ()

zurivymlok

Slušný film, ale ke Scorseseho pozdějším kouskům má hodně daleko. Kdybych tento film viděl a hodnotil v roce 1973, asi by mé hodnocení bylo vyšší, ale v roce 2012 po filmech jako Mafiání, Casino, Gang v New Yorky či Skrytá identita nemohu dát s čistým svědomím více jak 3 hvězdičky. ()

otecBobby

Pro mě jsou Mean Streets v podstatě velmi osobní film. Sám jsem se přesvědčil o tom, že deset otčenášů a pět zdrávasů není pokání. Scorsese ukazuje prostřednictvím ambiciózního Charlieho (Harvey Keitel), jak obtížné je skloubit požadavky katolické morálky se světskými touhami mladého italoameričana. 30letý režisér už ve Špinavých ulicích vhlíží (a bude tak činit dál) do světa mužů, kteří jsou vlastně nezralí chlapci (Johnny Boy Roberta De Nira) neschopní nést zodpovědnost za sebe ani za druhé (Tereza a její epilepsie). Pět hvězd je pro mě (ně) málo. /Velký pátek 2014/ ()

Mark1983

Dle mého úhlu pohledu tato kriminálka z větší pasáže je spíše dramatická než kriminální, i když několik málo kriminálních prvků tam je, avšak podle mě to není nic tak fenomenálního jen proto, že se tam pár budižkničemů toulá ulicemi a hrají si na velké gangstery. A to jeden z nich jako gangster se uměl jenom zadlužit jako obyčejný asociál aneb sociální případ. Pane jo, to je ale machr. :-D. Takoví hrdinové pro mě nejsou žádní hrdinové. A že si dělají, co chtějí? No a co? Já si taky dělám, co chci, a nemám žádné dluhy. Dělám, co mě baví a nějaké nelegální činnosti - na ty nemám ani pomyšlení, jelikož mě samotnému to nic neříká. Připadal bych si jako odpad lidstva a smradlavá socka. ()

Mikithemage

Buď jsou Špinavý ulice film, kde se toho hodně načne, co nikam nevede, nebo je to jen moc dlouhej film na to, aby na mě měl jeho příbeh a obzvlášť konec nějakej dopad. Ale u Scorseseho je to jak jinak postavený na postavách, který se daj v klidu rozlišit, pořádně to mezi nima vře a staví si tak přirozeně podhoubí k tomu, co má přijít a taky to příjde. Jen by mě to bylo bývávovalo muselo nejdřív nadchnout a to se nestalo. Věřim ale, že v době, kdy ještě Scorsese neměl kolik-že-mega na kartě a zlatou éru Roberta De Nira na svědomí, musel tenhle film být sakra dobrou předzvěstí, toho, co za velký triky tenhle malej pán (163cm) tou dobou nestačil zatim předvést. ()

futislav

Skvěle natočený film o ničem. Zbytečné příběhy zbytečných lidí. Krystalická nuda, překvapení a děj nula. Dvě hvězdy za výbornou kameru a De Nira. Zbytek za moc nestál. ()