Chobotnice 4 (TV seriál)

• francouzský

La piovra 4

Krimi / Drama

Francie / Itálie / Západní Německo / Rakousko, 1989, 6x90 min

Jedině poslední díl čtvrté série, 24. celkově, a pro většinu z nás vlastně poslední díl seriálu má úroveň, vytyčený první řadou. Celé čtyřce dominuje geniální hudba Ennio Morriconeho, ačkoliv se v několika málo motivech opakující, vyvolávají mrazení. Celé je to od opuštění Sicílie v první řadě jen plácání prázdné slámy a natahování stopáže, ve čtvrté řadě ještě nesmyslně umocněné protažením jednotlivých dílů na stopáž celovečeráků. Českým tvůrcům také nikdy neodpustím, že mezi trojkou a čtyřkou přeobsadili Gaetana Cariddiho v dabingu, a skvěle nenápadného Tomáše Topfera nahradil (samozřejmě mrazivě přesný a úžasný) Přeučil. Kdyby v první řadě nemluvil postavu novináře Santamariu, neprotestuju. Stejně tak skvělý Vinklář se po prvních dvou řadách převtělil z Ravanusy do Loutkáře, ke škodě vytrénovaného ucha českého diváka (stejně tak si Gedžitka Eva Spoustová střihla roli Corradovy dcery Paoly a ve čtvrté řadě pak dceru Loutkáře, k přeobsazení došlo v mnoha případech, což celkem chápu, protože se v seriálu vystřídalo velké množství postav, ne všichni jsou ale tak snadno postřehnutelní a rušiví). Jinak ovšem dabing na špičkové úrovni, a zážitek z prvních 24 dílů velmi mocný. V jednom z dílů čtyřky navíc svléknou krásnou Simonu Cavallari, a já si marně srovnávám, jestli byla ze všech Corradových žen tou nejhezčí. Asi ano. Zmínil bych ještě mužného Luigi Di Fiore v roli policisty jezdícího na motorce.(23.1.2016)

Musím říci, že jsem byl mile překvapen, jak může být čtvrtá řada o +- šesti dílech napínavá a nerozbředlá. Občas jsou sice vidět určité dějové zkratky a chybky, včetně více chyb skriptu. Jinak i s prodlouženou stopáží jednotlivých dílů si seriál udržuje velmi slušnou kvalitu. Zejména v posledních dvou dílech atmosféra pořádně zhoustne, čemuž významně napomáhá prolínání hudby, vycházející z tísně či smutku a najednou se pod tím začnou postupně prosazovat zlověstné tóny, které nabývají na razanci, až smutek zatlačí do pozadí. To bylo opravdu mistrné a temné.(12.8.2012)

Velmi depresivně nastíněná realita....tak takhle to nějak probíhá lidé dobří.....myslím, že zlo se nevyplácí, ale stejně tak se bohužel někdy i nevyplatí zlu se postavit, rozstřílený Cattani budiž toho důkazem, alespoň na filmovém plátně.!!! Jde zde dobře shlédnout nástup brutálního mocnáře, krvelačného, chladnokrevného a přece se srdcem...geniální psychologie postav mi vždy byla blíže, než-li akční přestřelky a vraždy svědků a nepohodlných..!(16.2.2007)

Seriál sice žije spíš ve vzpomínkách, když jsem ho viděl jako malý, měl pro mě hlavně punc nočního hvězdičkového pořadu. Co mě však už tehdy naprosto uhranulo, byla osudově tísnivá hudba, vetkaná do příběhu i samotných postav. Morriconeho subtilní soundtrack i bez obrazu dokáže přesvědčivě vykreslit mafiánské prostředí, bezvýchodnost a osamocenost boje s ní v postavě tehdy kultovního komisaře Cattaniho. U jeho závěrečné scény jsem řval jak bulík.(25.3.2011)

• dyfur

s tým čo jsa deje v súčasnosti je Chobotnica na smiech...(22.1.2013)