Epizody(5)

Po smrti komisaře Corrada Cattaniho si dává soudkyně Silvia Contiová za úkol vypátrat jeho vrahy a dosáhnout spravedlnosti. Díky spolupráci s americkou policií zatýká v New Yorku mafiánského bose, který prozrazuje jména dvou mužů zapojených do vraždy Cattaniho: baron Giovanni Linori, významný sicilský obchodník napojený na mafii, a Antonio Espinosa, tajný organizátor mnoha mezinárodních podvodů. Simon Barth, úředník protidrogového oddělení DEA, který se účastní operace, přesvědčí Davida Licata, aby se infiltroval do Linoriho klanu. Licata je jediný člověk, který přežil masakr policejního týmu před 15 lety spáchaný na Linoriho objednávku. A tak se životy Silvie a Davida protnou v Linoriho vile na Sicílii, kam směřuje i řada minulých a současných nevyřešených záhad. (oficiální text distributora)

borsalino

Patrně v každém seriálu dojdou tvůrci do fáze, že pomalu začnou vařit z vody a obávám se, že pátá řada toto vodové vaření odstartovala. Přestože mi Cattani občas lezl na nervy svým sebenimráním, tak až s pátou řadou dokážu tuto postavu lépe pochopit, jeho neustálé pochyby, obavy, místy až nerozhodnost. Ale tato postava Cattaniho je daleko více životná než postava Davida Licaty. Děj se začíná opakovat, nelogičností, zoufalých zjednodušení a náhod zásadně přibylo. Na konci třetího dílu jsem myslel, že to vzdám, protože seriál už ztratil to temné napětí, bylo jasné, kdo za jaké provázky tahá, lotři už nejsou někde schovaní, ale klidně si vykládají se soudkyní... a celkově je to takové naředěné. Nakonec jsem sledování dotáhl do cíle a byl jsem rád, že už je konec. Do šestky se asi hned tak nepustím. ()

Al44...

První Chobotnice bez komisaře Cattaniho. Dějově trochu vykrádá třetí a čtvrtou sérii - snaží si z nich vzít to nejlepší. Opět se tu totiž setkáváme s mocnou a bohatou rodinou, která se samozřejmě zaplete s mafiány a postupně za to platí nejvyšší daň. Nový hlavní hrdina D. Licata myslím docela dobře do série zapadl - i on má svoje životní dilemata, které musí postupně řešit. Samozřejmě se tu setkáme s množstvím postav z předchozího dějství, vše na sebe krásně navazuje. Dle mého je tato pátá série sice o něco slabší než původní "Cattaniho série", nicméně i tak si udržuje velmi dobrou kvalitu. ()

Borki

Ďalšia v poradí piata séria nezabudnuteľného talianskeho seriálu o mafii ktorá predstavuje zlom v celkovej pôvodnej koncepcii seriálu obrovskou radikálnou zmenou, ktorou bol odchod komisára Corrada Cattaniho zo scény na ktorú prichádza nový hlavný hrdina Davide Licata (pôvodne pred útekom do USA menom Davide Pardie) ako bývalý policajt, niekdajší člen zvláštnej pátracej skupiny pod vedením šéfa Georgiho, ktorej všetci členovia boli pred rokmi odsúdení na smrť mafiánskou organizáciou kôli vyšetrovaniu nezákonných aktivít v prístave Alcantara, v hereckom stvárnení Vittoriom Mezzogiornom. Rýchla a až príliš krátka retrospektíva jednotlivých udalostí (znázorňovaných v prevažnej miere prostredníctvom snov a spomienok) ktoré predchádzali nástupu nového hlavného hrdinu na scénu ako nástupcu Corrada Cattaniho, zaradená do úvodnej časti seriálu neumožňuje dívakovi získať si k tejto postave bližší vzťah a nejak zvlášt sa vcítiť do jeho osudu ako to bolo v prípade jeho predchodcu, ktorého utrpenie v dôsledku tragických udalostí ktoré v jeho živote nastali mal divák môžnosť sledovať priebežne a v reálnom čase. V prvej časti piatej série sa znovu objavuje postava známa už zo série druhej ako je uvedené už v komentári nižšie ale na opravu podotýkam že sa jedná len o zhodu v hereckom obsadení Martinom Balsamom ale charakterovo ide o úplne inú postavu ako bola postava americko-sicílskeho magnáta Franka Carrisiho, jedná sa o člena niekdajšej zostavy vedenia mafiánskej organizácie Cosa Nostra známeho pod menom Calogero Barretta ktorého využije niekdajší priateľ hlavného hrdinu Simon Barth aby ho dostal do rodiny baróna Linnoriho, človeka ktorý mal zorganizovať vraždu komisára Cattaniho a zároveň zodpovedného za zavraždenie ostatných členov Georgiho pátracej skupiny do ktorej nový hlavný hrdina seriálu kedysi patril. Dejová línia piatej série sa odohráva s výnimkou prvej časti v prevažnej miere na Sicílii kam Davide Licata prichádza po rokoch exilu strávených v Spojených Štátoch aby sa dozvedel pravdu o ľuďoch ktorí mu pred rokmi zničili život a zavinili smrť jeho kolegov. O "čiastočné" zachovanie úrovne predchádzajúcich štyroch sérií sa v prípade piateho pokračovania postaralo predovšetkým prostredie Sicílie, kam bol dej v prevažnej miere zaradený, neobohrateľná hudba božského Ennia Morriconeho, opäť vychádzajúca predovšetkým z pôvodnej hudobnej koncepcie zostavenej už pre druhú sériu a postava Tana Cariddiho, ktorá bola podľa môjho názoru po postave komisára Corrada Cattaniho druhou najväčšou postavou seriálu. Za mínus v prípade piatej série považujem ideovo mierne nepochopiteľný záver pri ktorom hlavní hrdinovia pod vedením Davide Licatu s bombou v rukách utekajú z vlakovej stanice aby zabránili výbuchu bomby v blízkosti ľudí, pričom účel umiestnenia tejto bomby s cieľom zavraždiť veľkú časť ľudskej populácie nebol ničím podložený a nijako v ideovej línii seriálu vysvetlený. Štvrtá hviezdička v mojom hodnotení patrí v tomto prípade Českej televízii za opäť dokonalé dabingové dielo ako aj v ostatných sériách značne zvyšujúce úroveň seriálu medzi českými a slovenskými divákmi. () (méně) (více)

Yarwen

Přechod od Michela Placida na Vittoria Mezzogiorna proběhl více než zdařile - má ještě více charismatu než jeho předchůdce, pokračuje i soudkyně, Tano Carridi a Loutkář. Výtečný scénář, který po divákovi vyžaduje zapnout mozek, se může zdát těm, kteří vyhledávají spíše novější prostoduché kriminálky, jako komplikovaný, pro mě je to ale přesně to, co se mi líbí, a pokud čtvrtou sérii považuji z pohledu detektivního seriálu za krále, tak této páté sérii dávám stříbrnou medaili. ()

Tosca

První čtyři série s Corradem jsou prostě skvělé, ale jakmile Corrado odejde ze scény a od 5. série zde není, tak jde kvalita rapidně dolů a je to jen nastavovaná kaše, což se bohužel týká i skvělé Morriconeho hudby (na Chobotnici pracoval od 2. série, k 1. sérii složil hudbu Riz Ortolani), která je tady už jen rozmělňována. ()

• Zahraniční produkce seriálu byla první, která si vybrala po revoluci k natáčení Prahu. (Arnost.Dadak)