Reklama

Reklama

Svět ve válce

(seriál)
  • Velká Británie The World at War
Velká Británie, (1973–1974), 22 h 14 min (Minutáž: 49–52 min)

Epizody(26)

Obsahy(1)

Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31.října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc. (Intersonic)

(více)

Recenze (66)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Komplexně pojatý dokumentární cyklus BBC mapující druhou světovou válku. Věc, která už nejde zopakovat, protože téměř všichni, kteří zde podávají osobní svědectví především o zákulisí politického boje (což nebývá u válečných dokumentů zvykem), jsou dnes již po smrti. Proto má Svět Ve Válce nevyčíslitelnou historickou hodnotu, byť samozřejmě o určitých věcech, o kterých se tenkrát v sedmdesátých letech ještě nedalo mluvit, nebo se o nich ještě ani oficiálně nevědělo, už dnes víme mnohem víc. Jako třeba, že to bylo trochu (úplně) jinak;) To ovšem nejde nazývat nevýhodou, to je prostě dáno objektivními skutečnostmi. No a vypravěč je v originále Sir Laurence Olivier - u nás v českém znění rovněž velmi kvalitní Jan Kačer. Nehraný dokument v podstatě lépe točit nelze. 90% ()

Sombreri 

všechny recenze uživatele

Sérii jde hodnoti z více úhlů pohledu. V první řadě vnímám jako výhodu její datum natočení, protože při porovnání s dokumenty výrazně mladšími (které máme možnost sledovat v dnešní době), je neuvěřitelným způsobem vidět ten dnešní kvalitativní propad, kdy stejné bitvy, stejné reálie i stejné procesy, popisované dnešními "historiky" náhle nedávají smysl a jsou prezentovány často diametrálně odlišně od této série. Vysvětluji si to tím, že v době natáčení žilo velké množství pamětníků a veteránů, tedy nebylo možné historii ohýbat tak moc, jak je zvykem dnes (byť i tak se některým menším úpravám tento seriál nevyhnul). Tato série je vlastně takovým důkazem o přepisování historie, které se děje pomalu, pozvolna. Málokdo si toho všimne. Ale když si pustíte dokument o bitvě o Stalingrad ze série Svět ve válce a oproti jakémukoliv dnešnímu dokumentu, tak náhled ty rozdíly uvidíte jasně a zřetelně. Každopádně ale velice oceňuji zpracování, které je jasné, detailní a v rámci možností doby velice objektivní (dnes bych řekl, že na dnešní poměry neuvěřitelně objektivní). Tak rozsáhlý a detailní pohled, s velikým množství dobových záběrů, ze kterých mrazí, výpovědí očitých svědků i účastníků.. to se jen tak nevidí a nenapadá mě žádný dokument, který by se svým charakterem alespoň přiblížil. Povinně bych toto pouštěl všem válečným štváčům dnešní doby, aby si uvědomili jaké nelidské hrůzy a zvěrstva přináší válka. Že to není jako sedět doma u PC, mačkat myš a klávesnici a když se mám hlad, tak si dám pauzu a odskočím si do lednice pro něco dobrého. ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Seriál nabízí velmi podrobný a komplexní pohled na 2. světovou válku. Těžko najdete lepší seriál s touto tematikou. (Pokud ano, dejte mi prosím vědět.) Je vidět, že na něm pracoval velký tým lidí, kterému muselo shromažďování informací zabrat mnoho času. Dlouhá příprava je zde znát, stejně jako snaha o maximální objektivitu s výčtem informací pro laické publikum. Celková koncepce je velmi vyvážená. Každé důležité události je věnována přiměřená pozornost. Rozdělení do tematických bloků (ponorková válka, atomová bomba, Barbarossa, atd.) je jednoznačným kladem, díky němuž dochází k přehledné a ucelené představě o vývoji událostí. Jelikož se seriál natáčel v 70. letech, společnost již nazírá na válku a její důsledky s určitým nadhledem. Zároveň jsou vedeny rozhovory s pamětníky na obou stranách. Rozhovory se Speerem a některými německými generály napovídají o dobové atmosféře víc, než většina archivních materiálů. Přiměřená pozornost je věnována i Japonsku a Východní frontě. Díly týkající se východní fronty považuji za vůbec nejpůsobivější. Právě zde se lámala válka v neprospěch Německa. Je až s podivem, že v době Studené války dokázali filmaři nabídnout tak objektivní pohled na válku v Rusku. Seriál téměř není zatížen politickou propagandou ve prospěch západu. Objektivně mapuje utrpení (i hrdinství) všech, co bojovali. Asi nejméně zajímavé díly jsou pro mě Barma, Okupace Holandska. Jinak seriál téměř nemá slabiny a navzdory své délce by vám neměl uniknout žádný díl. Události zde řečené by měl každý z nás znát. Šlo o konflikt, který zformoval naší součastnou společnost a světové uspořádání. Nezapomeňme!!! ()

HappyDeath 

všechny recenze uživatele

Děsivé ohlédnutí zpátky... A to mi připomíná, že jeden americký důstojník (už si nejsem jist jeho jménem, proto tak všeobecně) který procházel koncentrační tábory nařídil, aby se všechno dokumentovalo. Pak to zdůvodnil tvrzením, že jednou se najde stejně nějaký blbeček, co bude tvrdit, že se tohle vůbec nikdy nestalo.... A měl pravdu.... ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Ten nej nej nejlepší dokument o druhé světove. Nikdy nebude překonán, tím jsem si jist. Tohle je dokument, v pravém slova smyslu. Žádné hry na emoce, žádné vynášení do nebes jedné strany, žádné stupidní hrané scénky nebo úryvky z počítačových her. Hovořící účastníci nejen američané a britové, ale i rusové a němci. A to občas taková jména, jako Eden, Speer, Harding, Galland ... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (3)

  • U příležitosti 40. výročí od natočení byl v roce 2013 seriál digitálně restaurován. Formát obrazu byl převed na 16:9 a vylepšení se dočkala i audio stopa v podobě 5.1 DTS Master Audio. (gogos)
  • Ve své době se jednalo o nejdražší dokumentární seriál vůbec. Přišel na zhruba 900 000 liber, což je zhruba 14 milionů dnešních liber (asi půl miliardy korun). (gogos)
  • Ve 12. díle nazvaném "Bouře" se v roli pamětníka objevila hollywoodská hvězda James Stewart. Ten si za války vysloužil nejedno vyznamenání jako velitel letky. (Kulmon)

Reklama

Reklama