Velitel Una je postaven před válečný soud, hrozí mu vězení a propuštění ze služby. (SkyShowtime)

cyphercz

Když jsem viděl ukázku na tuto epizodu, tak jsem očekával dementní dialogy a moralizování jaké známe ze Star Trek Discovery, naštěstí se toto nekonalo a dostali jsme sympatický díl, který měl hlavu a patu a zejména dobré a uvěřitelné rozuzlení, tak to má být. Neřekl bych, že je to lepší drama než epizody jako The Measure of a Man či The Drumhead, v rámci Kurtzman Treku však velmi povedená epizoda. Opravdu doufám, že zbytek druhé řady se ponese v duchu této epizody a ne toho garbage, který jsme mohli vidět v díle prvním. 75% ()

sirien

Hodně se mi líbí zobrazení ranných dob Federační utopie, kdy ještě není všechno zabroušené a vyleštěné, ale kdy ještě zbývají věci k dořešení a vyrovnání. A sem fakt rád, že se Star trek konečně odvážil napřímo zpochybnit tu stupidní anti-eugenickou agitku, ke který přišel nějakym omylem a která vždycky byla v přímym rozporu se Star trekovou vizí techno-společenského optimismu. A pocestě si ještě kopnout do ještě stupidnější a nemorální Prime directive. Bohužel tomu obecně chybí nějaké silnější poselství (jako např. v TNG: Drumhead), dramaticky to je trochu roztahané a obecně to trpí na syndrom SNW kdy dříve rozehraný motiv je bez většího zužitkování propálený v jedné epizodě. ()

Lina

Konečně Unin soud, kde se bojuje za rovnoprávnost všech, drsní advokáti proto vymáchají ve špíně kdekoho. Sympatií si svým vystupováním moc nezískají, což je škoda zvlášť u obhájkyně, ale ono to k práci právníků vlastně patří. Trochu to vyvažuje jen zástupkyně žaloby (lehce podjatá, podobně jako kdysi ve Vojenském soudu v TOS).   Kvalitní epizoda, která snese srovnání s podobnými. Je v ní kus ducha pravého Treku a došlo i na upravenou verzi starých slavnostních uniforem. Jen tak na okraj – zas jednou mám pocit, že se vytahují nápady, které Alex Kurtzman nepoužil v Darkness. Minule to byl argument, že v případné válce bude Flotila potřebovat každého, tentokrát porušení Základní směrnice a zamyšlení nad tím, k čemu je na lodi první důstojník. Otázka na závěr – kdo dává rozkazy kapitánovi? ()

PeteBuck

OK, nuda k posraniu. Tých súdov, čo som už v Star Treku videl. Súd so Spockom (Menagerie), súd s Kirkom (Court Martial), súd so Scottym (Wolfs in a Fold - ten bol fakt dobrý) a súd s Datom a súd s tým a s tamtým. A Q s Picardom a súd s Odom na DS9 a bla, bla, bla, bla. A podľa poslednej scény v Star Treku Picard bude zasa súd aj s Picardovym synáčikom. Pane Bože, koľkokrát ešte? Teda nie že by táto epizóda bola nejako extra zle napísaná, ale Strange New Worlds pokračuje v trende prvej série. Vykrádanie starých nápadov. Bolo to tu už stokrát. Sorry, začína to nudiť. Toto tu neberiem. Svetlý moment to malo: Spock a jeho outburst. Inak som zíval celú časť. Možno by nebolo od veci zozbierať všetky tie epizódy a vydať to v kolekcii Star Trek: Matlock. ()

Elerrina

Soudní konverzační pseudodrama přeplněné přesně těmi hlubokomyslnými a srdceryvnými projevy, které se daly očekávat. Plus jakési náznaky podzápletek s hledáním udavače (to odhalení bylo fakt bomba) a s možným obviněním kapitána ze spiknutí (které jediné mělo dramatický potenciál, ale prakticky okamžitě vyšumělo do ztracena). Kdyby se to vešlo do 30 minut, bylo by to možná fajn, ale v téhle stopáži je to dokonale ubíjející. ()