USA, 2023, 9 h 17 min (Minutáž: 48–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Jess Bush, Christina Chong, Celia Rose Gooding, Melissa Navia, Babs Olusanmokun, Rebecca Romijn, Carol Kane, Melanie Scrofano (více)

Epizody(10)

marrjaana

První serie  má více opravdu dobrých dílů, ale i více nic moc dílů. Druhá serie, asi až na jeden díl mě bavila celá. Ano jeden díl jim neodpustím, protože tím podle mě pokazili jednu celou postavu. A devátý díl je brutální úlet (ale kvůli němu sem na to začala koukat a těšila jsem se na něj). I když mám pocit, že během této serie vlastně ani kapitán Pike nedostal moc prostoru. A Spocke mě začíná štvát. A La´an sem si oblíbila ještě víc než v první serii. I přes to neskutečné množství traumat, co ji scénáristé nadělili. ()

Polux

9/10 | Tak je to oficiálně potvrzeno:-). Druhá sezóna s přehledem dokazuje, že famózní premiérová sezóna nebyla nějaká podivuhodná souhra náhod nebo nebývale šťastná trefa z kategorie jednorázových zázraků, protože i tentokrát jde o podobně prvotřídní záležitost jako v předchozím případě. Po dobách zlatého věku, který ST zažíval v 90s se svatou trojicí The Next Generation, Deep Space Nine a Voyager, se v posledních letech ST konečně vrací zpět na kvalitativní vrchol a jednoznačnou zásluhu na tom má právě tahle parta. | Všechna pozitiva z minula naštěstí přetrvávají i zde a k tomu se dokonce přidávají některá další. Opět velký palec nahoru za špičkově vybraný casting, který potvrdil svou vynikající formu z předchozí sezóny a dokonce dokázal svým umem i překvapit, jelikož se ukázalo, že prudká změna žánru do herecky mnohem náročnějších (pěveckých:-)) zákoutí pro herce nepředstavuje žádný problém. K tomu je potřeba přičíst neméně geniální casting vedlejších rolí dalších postav z prapůvodní The Original Series. | Epizodická struktura sezóny, vlastní příběhové linky konkrétních postav (prakticky každý člen posádky dostane spravedlivě vlastní prostor v samostatné epizodě) a tradiční ST premisy (cestování časem, soudní přelíčení, prvotní setkání s neobvyklými formami inteligentního života, hrátky s alternativními verzemi minulosti) jsou pochopitelně opět přítomny. Novinku představuje celkově větší žánrově-tematický rozptyl. Druhá sezóna obsahuje více experimentálních dílů a méně tradičního planet of the week putování vesmírem a současně je zde patrné větší zaměření na hlubší prokreslení vztahů mezi postavami. | V rámci celé sezóny možná nejsou všechny epizody po kvalitativní stránce tak vyrovnané jako v předchozí sezóně (byť i tam se přece jen našly nějaké trochu slabší kusy), ale na ploše jednotlivých epizod o to více vyniknou dané highlighty. Tvůrci se totiž nebojí pouštět jak do vážnějších témat (romance napříč časem se smutným koncem, dopady války, traumata, otázky viny a trestu), tak přicházet s odlehčenějšími motivy. Vedle crossoverového setkání s animovanou posádkou z Lower Decks je potřeba zdůraznit především muzikálové intermezzo, které potěší jednak pěveckými výkony herců a chytlavostí všech songů a jednak různorodostí aranžmá a rozsahem žánrového zasazení (OST dané epizody protáčím stále dokola:-)). Pochvala tvůrcům taktéž za snahy o narovnání některých dlouhodobých nedostatků/nejasností ve ST kánonu (emocionální Spock, Khan a eugenické války). | Pár nepodstatných výtek by se asi našlo (Pike se za celou sezónu nedostane moc ke slovu ve prospěch ostatních postav, Pelia toho nad rámec svého představení a připojení se k posádce také moc nepředvede, na proklamované objevování podivných nových světů tady téměř vůbec nedojde, kvalita jednotlivých epizod není tak vyrovnaná jako v předchozí sezóně, atd.), ale z celkového pohledu jde znovu o splněný sen nejednoho fanouška ST (můj tedy rozhodně) a opětovná parádní jízda od začátku do konce:-). Netuším, čím to přesně je, že Goldsman, Kurtzman a Roddenberry to tady prozatím zvládají tak excelentně, ale modlím se, aby v tom v dalších sezónách pokračovali:-). | PeZet () (méně) (více)

Elerrina

Všechny nedostatky, které jsem se snažila optimisticky přehlížet u první série, se tady bohužel projevují v plné síle. Tvůrci vůbec netuší, o čem by chtěli vyprávět a tak namátkově těkají mezi různými náměty a žánry - soudní drama, vztahovka, diplomatická zápletka, muzikál, atd. - v podstatě se tedy jedná většinově jen o fillery.  K tomu připočtěme fakt línou scénaristiku, lacinou realizaci, znuděnou režii a neherectví většiny aktérů (doktorovi jsem tu válečnou minulost neuvěřila ani na vteřinu a všechny ty prkenné modelky z runwaye pořád fungují spíš jako scénická dekorace). Zbývá tedy už jen Pikeovo kapitánské charisma, finální epizoda, která vzbuzuje špetku naděje do budoucna a jistota, že i při tom všem je to pořád o parník lepší než strašlivá Discovery. ()

cyphercz

Myslím, že nejsem zdaleka jediný, kdo vidí ten silný kvalitativní sešup v porovnání s řadou první, která sice nebyla kdo ví jak skvělá, ale nadprůměrné hodnocení si dozajista zasloužila. Jakoby se snad tvůrci Discovery po zrušení jejich seriálu začali pomalu přesouvat do SNW a plevelit tento počin svými discoveráckými nesmysly, nebo nevím jak jinak si ten pokles vysvětlit. V podstatě se nám scifi prvek začal upozaďovat na úkor řešení vztahů a trápeníček jak z Přátel či podobných seriálů, viz Chapelka a Spock, La-an a Kirk či Pájk a Batelka, snad polovina epizod, ne-li víc, řeší jejich vztahy, no to bych blil. Některým divákům se líbily dvě řekněme velmi netradiční epizody, jmenovitě crossover s Lower Decks a muzikálový díl, já je považuji za to nejhorší, co jsme kdy v Treku měli možnost vidět. Pokud chci komedii, pustím si Lower Decks, pokud chci muzikálovou vsuvku, mrknu na show typu Scrubs, opravdu nevím, proč se tento seriál najednou snaží pokrýt všechny žánry místo toho, aby si vybral svůj vlastní a toho se držel, vždyť to dokázala i tolik hejtěná Discovery, tak proč najednou SNW působí jako nějaká zpatlanina jak od pejska a kočičky? Za nejlepší epizodu považuji Ad Astra per Aspera, jediný díl, který mi připomněl, o čem že to Star Trek býval v dobách, kdy ho v rukou měli schopní lidé... Hodnocení řady na základě průměru jednotlivých epizod: 35% ()

Lina

Zatímco první série si většinou držela dost slušnou pevnou laťku, druhá je samé překvapení. Scénáristé se rozhodli odvázat. Zkusili znovu použít Jamese Kirka a taky napsali pár epizod, které jsou sice vtipné, ale do klasického světa Star Treku vůbec nepatří (5., 7. a  9.). Potřebovaly by svůj vlastní seriál. Ten by se mohl jmenovat třeba "The Bridge" a určitě by zabodoval. Tady působí muzikál a prolínání s animovaným "Lower Decks" dost divně. A to není jediný problém. U filmového Star Treku z roku 2009 si tvůrci (mezi kterými byl i zde přítomný Alex Kurtzman) poctivě prošli všechny podklady a hlavně měli tolik slušnosti, že si pro svoje nápady vytvořili vlastní časovou linii. Tím se dala vysvětlit většina změn, ať už ve vnitřních prostorách lodi, v událostech nebo v chování osob. Jenže v tomhle seriálu si s tím nikdo nijak zvlášť hlavu neláme. I tady jsou stěny lodi místo původních šedých najednou světlé a kajuty několikrát větší. Z můstku v porovnání s "Klecí" skoro zmizeli muži. Oproti ostatnímu jde ale jen o detaily. Snad nejhorší změnou totiž je, že Spock přišel o své pověstné sebeovládání. Přes všechny výhrady k Discovery, tam na tak hrozné experimenty s jeho emocemi nedošlo. Jeho tajemná snoubenka T´Pring je teď už na palubě jako doma, tak jak to, že za pár let všechny překvapí, že ji vůbec má? jedině že by se ve třetí sérii plánovala hromadná ztráta paměti. Hýbe se i s některými dalšími událostmi (pro srovnání https://www.kontinuum.cz/databaze/timeline/) včetně přídavku Gornů, ale ti se aspoň vydařili a táhnou. Kirk se chová tak sebevědomě, jako kdyby byl už kapitánem, přitom je teprve poručík. Přenos na lodi se používá docela často, stejně jako přechovávání lidí v paměti transportéru. Vždycky si při takových scénách vzpomenu na epizody TOS "Den míru" a "Hráče z Triskelionu", kde to rozhodně běžné nebylo. Atd. Prostě  – čím dál víc něco jiného, než na co čekali fanoušci původního seriálu. Taky by bylo milé, kdyby Pike trávil víc času v terénu než v kuchyni. Viděla jsem Ansona Mounta v Hell on Wheels, a tak vím, že tady zatím neměl možnost ukázat celý svůj herecký rozsah. U sporáku se mu to ale podaří dost těžko, což je docela škoda. Aspoň že kromě Chapelové a Jedničky začíná být zajímavou postavou La'an. Je čím dál sympatičtější a doufejme, že to tak zůstane i ve třetí řadě. ()

• Pro herce Clinta Howarda (Buck Martinez) šlo už o pátý seriál z prostředí Star Treku, ve kterém účinkoval. Poprvé se objevil o 57 let dříve v epizodě Manévr s korbomitem (1966) původního seriálu Star Trek. Později byl obsazen v epizodě Minulý čas, 2. část (1995) seriálu Star Trek: Hluboký vesmír devět a viděli jsme ho také v epizodě Zisk (2002) seriálu Star Trek: Enterprise. Nakonec účinkoval ještě v epizodě Usmíření (2017) seriálu Star Trek: Discovery. Kromě výše uvedeného, hrál člověka, který o sobě tvrdil, že je postavou ze světa Star Treku i v epizodě Nezvolená cesta (2009) seriálu Hranice nemožného. (koba)