Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

• danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - cena (2) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší režie - Barbra Streisand + nominace (4) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Barbra Streisand, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Mandy Patinkin, Nejlepší hudba - Alan Bergman, Nejlepší filmová píseň - "The Way He Makes Me Feel" - Hudba Michel Legrand, text Alan Bergman, Marilyn Bergman(23.12.2008)

To pořadí žánrů je správné, muzikál by to byl sám o sobě zvláštní, typický spíš jen naivnější dějovou linkou. Židovská komunita, žádné tance, zpívá jen Barbra Streisand, navíc pro sebe a zpívané pasáže jen podtrhují lyričtější místa v příběhu a vnitřní myšlenky Yentl. Spíš než o prvoplánově zapamatovatelné melodie jde o takový expresivnější chanson. Ten zato nádherně podtrhuje citovou stránku filmu, který je tak jako tak kouzelně a osobitě pojatý, že nějaké drobnosti a lapsy, třeba v podobě panoráma Karlova mostu s Pražským hradem při vjezdu do Lublinu, tentokrát milerád odpustím. Hodně ženský film.(3.2.2007)

Nedovedu si představit, jak by film dopadl a hlavně zaujal, kdyby v něm nehrála Barbra a charismatický Mandy. Ale kdyby jsou chyby. Naštěstí pro nás je to tak , jak to je a vznikla pro nás nádherná romantická záležitost, bez nádechu kýče.(18.5.2014)

...I must be absolutly crazy... ano, ženy musely být totálně bláznivé, aby dosáhly svobody být těmi, kterými jsou... nádherný , muzikantsky perfektní film s Barbrou, která si zasloužila Oskarové panáky za téměř vše... ale nenechme se plést... nadále žijeme ve světě "rovných možností" a tak Yentl musí bojovat dál... všemi mírumilovnými prostředky za nás všechny... židovská Ghándí... režie, scénář, kamera, herecké výkony, hudba, zpěv, vše za pět *****(14.1.2014)

V dobách, keď boli ženské sny nekompromisne pošliapané mužským pokolením, sa zrodila žena, ktorej túžba po naplnení predčila mužské sebectvo. Na svojej ceste sprevádzanej knihami, si však uvedomuje, že k tomu, aby otvorila oči a vdýchla pravú múdrosť, učebnice vôbec nepotrebuje, pretože na lásku niet žiadnej teórie. Barbra so svojím zamatovým hlasom umocnila emocionálne vyznenie filmu a muzikálového doprovodu som sa nemohla nabažiť. Každú scénu, každý záchvev spevu či nežného pohľadu určenému tomu pravému, som vstrebávala po celé dve hodiny a nemohla uveriť, že pod rukou ženy vznikol taký silný ľudský príbeh.(27.7.2009)

• - Barbra Streisand si při natáčení zajela do Karlínského divadla na muzikál "Hello, Dolly", kde byla uchvácena hlavní rolí Laďky Kozderkové. (M.B)

• - Když za svou práci na filmu Barbra Streisand nezískala Oscara, prohlásila: "V Hollywoodu žena může být herečkou, zpěvačkou, tanečnicí. Ale nedovolí jí být něčím víc..." (Krissty)

• - Steven Spielberg o snímku prohlásil, že je to nejlepší film, který viděl, hned po titulu Občan Kane (1941). (Krissty)