Jentl

Yentl

Drama / Muzikál / Romantický

Velká Británie / USA, 1983, 132 min

Historii filmu Yentl jsem sledovala od dob natáčení v Čechách, kdy si Barbra český štáb nemohla vynachválit. Stejně tak ti, kdo jí byli přiděleni, se prý až na 5O cigaret denně nesetkali s takovou profesionalitou a přísností sama na sebe. A tak vznikl krásně dojemný film o židovské dívce, která se chtěla vzdělávat a protože to bylo jen pro chlapy, ostříhala vlasy, oblíkla kalhoty a vyrazila do školy, což bylo v pohodě do doby, než se zamilovala - do muže. Ve výčtu pochval nesmí chybět Mandy Patinkin, Amy Irving, krásná "červánková" kamera, písně...... nádhera.(12.3.2005)

• baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1984 : NOMINÁCIE (3) : Najhorší herec - Barbra Streisand, Najhoršia herečka VR - Amy Irving, Najhoršia hudba - Michel Legrand, Marilyn Bergman, Alan Bergman.(15.2.2008)

Oscar 1 : Hudba - A + 4 nominace: Herečka VR - Amy Irving, Výprava, Píseň - "Papa, Can You Hear Me?", Píseň - "The Way He Makes Me Feel"(14.4.2004)

Jednoznačně plný počet hvězdiček ... uchvacující film ... nádhera, Barbra je skvělá!!! A v tomhle filmu jsem si kdysi dávno poprvé všimla, že písně, které tam zazněly zpívala osobně. Do té doby jsem o jejím nádherném pěveckém talentu nevěděla :-)(17.8.2012)

To pořadí žánrů je správné, muzikál by to byl sám o sobě zvláštní, typický spíš jen naivnější dějovou linkou. Židovská komunita, žádné tance, zpívá jen Barbra Streisand, navíc pro sebe a zpívané pasáže jen podtrhují lyričtější místa v příběhu a vnitřní myšlenky Yentl. Spíš než o prvoplánově zapamatovatelné melodie jde o takový expresivnější chanson. Ten zato nádherně podtrhuje citovou stránku filmu, který je tak jako tak kouzelně a osobitě pojatý, že nějaké drobnosti a lapsy, třeba v podobě panoráma Karlova mostu s Pražským hradem při vjezdu do Lublinu, tentokrát milerád odpustím. Hodně ženský film.(3.2.2007)

• - Barbra Streisand si nechala vozit jídlo na natáčení do Prahy z Mnichova a z Vídně, během natáčení bydlela v hotelu Intercontinentál v Praze. (M.B)

• - Zdeněk Troška nosil tajně Barbře Streisandové (Jentl) české větrníky, které si velmi oblíbila, ale jelikož ji neustále hlídala její asistentka, musela větrníky jíst tajně. (Standey)

• - Amy Irwing byla za tuto roli nominovaná jak na Oscara za nejlepší, tak na Malinu za nejhorší výkon. (korndaddy)