Byt

• angličtina The Flat
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Fantasy
Československo, 1968, 13 min

Taková nenápadná vzpoura všedních věcí… Neznámý muž kvůli své zvědavosti uvízne v bytě, kde však platí zcela jiné zákony, než všude jinde. Pokus sníst polévku dopadne katastrofálně, neboť lžíce se mění v cedník, vajíčko má doslova těžkotonážní vlastnosti a deska jídelního stolu je někdy propustná. Podobně je to i s postelí… Byt muže obejme, zatkne, nepustí, drží… věci se spikly a muž se marně pokouší vymanit – až do konečné tečky v podobě zdi se jmény jeho předchůdců... Absurdní hříčka o světě, který nechce propustit toho, kdo v něm uvízl? Surrealistická vize depresivního a bezmocného pacienta? Alegorie na restriktivní socialismus? Každý nechť si v tomto Švankmajerově filmu najde svůj výklad… (Česká televize)

Slarque

Tohle dílko by se dalo označit třeba jako hororová groteska. Krásně praštěné nápady, kterými Švankmajer deptá Ivana Krause, jsou opravdu patřičně surreálné. :-))) ()

anais

Krátká hříčka o bytě, kde je všechno naopak. Surrealismus, Ivan Kraus, Juraj Herz ladně probíhající místností se slepicí v ruce. ()

Xeelee

[LFŠ 2008] Tak v tomhle surrealistickém bytu bych nechtěl být ani minutu. Asi pověsím svoje řemeslo na hřebík a začnu se živit poctivou prací. Představa takovéhle návštěvy je opravdu děsivá. | ► Byt ()

SOLOM.

Podobně jako Andaluský pes i tento kousek je výborným surrealistickým krátkometrážním snímkem. No a podobně jako Luis Bunuel je i Jan Švankmajer úžasným režisérem, který dokáže dokonale divákovi zamotat hlavu svou špičkovou tvorbou. Tentokrát se děj odehrává v jedné místnosti (bytě), kde nic není takové, jak by správně mělo být. Ivan Kraus zvládl svou roli naprosto dokonale a zaslouží si stejnou pochvalu, jako vytvořená psycho atmosféra, která nás po celou dobu doprovází. Když se k tomu připojí i úžásná práce kameramana, hra se světly a solidní animace je o luxusní požitek postaráno. 9/10 ()

Tatatranka

Děrkatá lžíce děrkuje byt. Polévka protéká, nevstoupíš dvakrát. Byt za zdí nekončí. Moc zvenčí tlačí vzpouru do věcí uvnitř - věc proti člověku a člověk proti zdi. Ani sekyra jej nevyseká na svobodu. ()

ledzepfan

Tohle je teda hodně nepřátelský kamrlík.. Má to atmosféru i vtip a dá se nad tím podumat, ale trošku tomu chybí drajv. Švankmajer má lepší kousky. ()

keddy79

Nemohu jinak a přidávám se mezi ty, jež uvádí, že tento snímek patří mezi jejich oblíbené počiny od J. Švankmajera. Nestačila jsem zírat, co všechno člověk nevymyslí! ()

Adman

Jedná se zde o kombinovanou animaci. Kombinuje se tu pixilacea animace předmětu. Celé je to točeno na černobílý materiál v hlavní roli s Ivanem Krausem. Do bytu se po šipkách směřujících ke klice ze zvědavosti dostane neznámý narušitel. Jen co mu zvědavost nedá a vstoupí dovnitř, brzy zjistí, že udělal velikou chybu. Všechna fyzika a základní pravidla na Zemi jsou tu totiž úplně naopak. Když se snaží najíst, má místo lžíce cedník - nic mu nejde sníst, postel ho otravuje, nic mu nejde a všechno si z něj dělá srandu. Vší působí bezmocně až depresivně. ()

blackrain

Já Jana Švankmajera asi nechápu, takže ho nedokážu ani pořádně ocenit. Považuju ho za šílence, který má velmi osobitý a originální projev. Jan Kraus si v tom podivném bytečku musel moc pěkně užívat. ()

kagemush

Švankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajerivankrausšvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajerjurajherzšvankmajeršvankmajeršvankmajeršvnkmajeršvankmajeršvankmajeršvankmajerjozefk. ()

honajz2

Podle mě je celkem jasné, o čem celý Byt je (a stačí vám k tomu jenom vědět, že chlap je uvězněný v hnusné místnosti a že to vzniklo v roce 68) - o komunismu a tehdejší době. Je tam znát spousta náznaků - 1. Díra ve zdi, za kterou je světlo symbolizuje hranice, za kterými je líp, jenže následná pěst, co z té díry vyletí, hlavního hrdinu praští do obličeje, to zase symbolizuje že se za hranice nemohlo. 2. Hl. hrdina strčí ruku do zdi, ale uvízne mu tam a tak si ji musí vykopat (symbolika toho, že když jste tehdy něco udělali proti režimu, šli jste do dolů, kde jste se museli vykopat na svobodu - jestli mi rozumíte. Možná prokopat ke svobodě zní líp). 3. Celá pasáž s příchodem boháče/ďábla a následným činem hlavního hrdiny, kdy se upíše na zeď, aby měl lepší bydlo, než má teď, symbolizuje zase to, že jste se museli stát členem KSČ, abyste se měli líp, než dosud. Je tam těch symbolů mnohem víc, ale nechci je tady vypisovat všechny, tyhle jsem napsal jenom pro nastínění toho, o čem to celé je. 4* ()

easaque

+3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat jeho ranné práce. Byt přináší tajuplnou atmosféru, která chvílemi hraničí až s hororem. Nápadité fantaskní a surrealistické situace zaplní celý byt a jeho hostitel má co dělat, aby se nezbláznil. Výhrady mám tentokrát k hudbě, která mě do toho kraťasu moc nesedla. Možná kdyby autor vymyslel nějakou pointu na závěr, tak bych dal vyšší známku, ale za toto si to nezaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Nebyl první, kdo se tam octl. Nebyl ani poslední. A ten byt, to šílené místo, kde nic nefunguje jak má, kde mu nic nepřálo lehkého bytí - aby jste se tam také neoctli. Kraus + Švankmajer, to je neskutečně vydařená dvojice. ()

MarekT

Kdyby mě takový Švankmajer pozval k sobě domů, asi bych se trochu obával. Proč? Po shlédnutí tohoto filmu bych měl strach, abych se například vůbec občerstvil nebo aby se mi nestala nějaká další zapeklitá lapálie. Jinak to asi vypadá, že si začínám k Švankmajerovi hledat cestu (aby ne, když na surrealistické umění se vždy rád podívám), oproti Mužným hrám patrné zlepšení. Jen tak dál. ()