Německá uklízečka zvaná Emmi se ukryla před deštěm do hospody, kde se seznámila s gastarbeiterem. Zatancovali si, a když viděla, že nemá žádný domov, pozvala ho k sobě... Příběh nechal Fassbinder nejprve vyprávět jednou postavou svého snímku "Americký voják" z roku 1970, teprve o tři roky později z něj udělal jeden ze svých dodnes nejslavnějších filmů. Nezaměnitelně fassbinderovská směs melodramatických prvků s až zarážející opravdovostí při líčení lidských povah a jejich sociálních determinací. (NFA)

eLeR

Mám rada takéto obyčajné filmy o skutočnom živote, ktoré toho strašne veľa povedia. A mám rada aj kvalitné romantické filmy, aj keď toto, viac ako o láske, bolo o osamelosti a o strachu zostať sám. Páči sa mi, že film sa na nič nehrá a pomenúva veci pravými menami. Výborná záležitosť! ()

classic

Konečne maximálne hodnotenie filmu R.W.Fassbindera, ktorý ponúka variáciu na súžitie Nemky a Maročana v Mníchove. Zoznámia sa náhodou v krčme, keď sedí sama v kúte, vtedy ju vyzve k tancu, a láska uzrie svetlo sveta, i keď je pre mnohých nepredstaviteľne- abnormálna ! Ona má tesne pred dôchodkom, zatiaľ, čo On ešte nemusí pomýšľať, kedy vstúpi do penzie. Priepastný vekový rozdiel nehrá žiadnu rolu, lebo po chvíli sa dostavia nenávistné reakcie ľudí z domu, z okolia, čo vdovu Emmi veľmi deptá, že Ali všetko dobre zvláda, ale dokedy... ? _ Videl som strašne depresívny, zaujímavý snímok, v ktorom nie je veľa smiechu, radosti a pohody. Ba naopak, extrémne ťažká existencia dvoch ľudí, pričom jeden z nich, je odlišnej rasy, ktorých spoločnosť zatracuje, stačí vnímať scénu, keď hrdá mama predstavuje svojim deťom svojho nového manžela, a samotná reakcia synátora Bruna, čo vytvorí jedno nepekné gesto... , nebudem prezrádzať, aké. Cítiť tu stále také „hitlerovské nálady“ , atmosféra je dusná, že by sa dala krájať jedným rezom ! Majstrovsky film, ktorý sa mi zadral hlboko do kože ! ()

lena60

Vřele doporučuju! Ač se mi při sledování filmu dělalo zle od žaludku při pohledu na všechny ty rasistické bestie, které si osvojily právo soudit neobvyklý milostný vztah starší německé ženy Emmi s o mnoho let mladším Marokáncem Alim, přece jen se našel jeden okamžik, při kterém se mi na tváři objevil pobavený úsměv. A to když se na scéně objevil sám Reiner Werner Fassbinder ve vedlejší roli manžela jedné z Emminých dcer. Roli typického "macha" a navíc zapřisáhlého rasisty zahrál s takovou bravurou, že uvažuju o jeho zařazení do mé topky nejlepších herců. ()

Flego

Filmársky vyzretý Fassbinder, zrejme jeden z jeho najlepších filmov. Miera intolerancie voči cudzincovi je zarážajúca, lenže od vzniku uplynulo zopár desaťročí, a táto téma je stále veľmi aktuálna. A to je ešte zarážajúcejšie. ()

poz3n

Mé první setkání s Fassbinderem. Těšil jsem se na to, ve výsledku jsem dost zklamaný. Měl jsem pocit, jako když koukám na nějakou nápodobu Kaurismäkiho, která mě ale svojí strnulostí nebaví, nýbrž přivádí do hrobu. Narozdíl od silně stylizovaných prkenných Kaurismäkiho romancí, se totiž Fassbinder pokouší dřevěné herectví svých postav propojit s určitým realismem (čím to je, nevím, snad jeho snahou o sdělení myšlenky divákovi?) a to se neuvěřitelným způsobem tře a výsledek tak dře. K tomu navíc přispívají strašné, opravdu hodně strašně postsynchrony, takže to celé chvílemi vypadá a zní jako scéna z dost divného retro porna. Tohle mě fakt obešlo obloukem. 4/10 ()

Exkvizitor

Bylo mi velmi sympatické, že Fassbinderova kritika rasismu není nijak křečovitá - drobnými rasovými předsudky koneckonců trpí i hlavní hrdinové. Strach jíst duše je zajímavá, pravdivá studie jednoduchých lidí, žijících ve velmi složitém, závistí a xenofobií prosyceném světě. Co víc dodat? Snad jen, že za zajímavost stojí i herecká kreace páně Fassbinderova - střihl si roli nesympatického dělňase, švagra hlavní hrdinky. Tento film stojí za vidění! ()

Iggy

Fassbinderovo melodrama, které je zároveň aktuálním, sociálně kritickým příběhem lásky staré ženy Emmi a mladého arabského gastarbeitera Aliho. Škoda, že je film příliš polopatický, příliš schématický (nejdřív se od ženy, která si vzala „černocha“, všichni odvrátí a nemluví s ní, později se k ní postupně zase ze zištných důvodů vracejí). Název je zkomoleninou přísloví Strach jí (ujídá) duše, které Ali svou špatnou němčinou pronese s infinitivem jíst. ()

Bubble74

Dvě osamělé, dobrosrdečné duše, které už rozdílnější být ani nemohly, se náhodně potkaly a zamilovaly do sebe. Společnost ale vše neznámé a odlišné bez pardonu zavrhuje, což je relevantní neustále. Emmi a Ali byli rozhodnuti své nečekané štěstí ubránit před celým světem a následně i před sebou samými. Protože bez ohledu na chování našeho okolí, nakonec jsou to jen naše vnitřní pocity, které nás dokáží dohnat ke zkáze. Fassbinder svůj osobní boj s rasismem, intolerancí a předsudky zpracoval velmi dojemným způsobem a jeho plaidoyer na podporu porozumění mezi kulturními, národnostními i jakýmikoli rozdíly zaslouží nejvyšší ocenění. Takže u mě opět za pět. ()

Padme_Anakin

Smyšlený příběh o tom, jak se Maročan v Německu zamiloval, tvrdě pracoval od nevidim do nevidim, trousil moudra o duši a uhnal si žaludeční vředy, mě s politováním neoslovil a po pravdě ani moc nebavil. Ústřední duo mě nedokázalo ani na minutu přimět, abych si myslela, že se mají rádi a chování vedlejších postav bylo úplně mimo můj záběr, nejdřív proti, hned na to pro a bez jakéhokoli vysvětlení změny. Tvůrcův záměr je jasný, nejen s ohledem na zemi původu a její noční můry, přesto jen téma samo o sobě film neutáhne, pro mě ne. P.S. V oblíbených mám Hádej, kdo přijde na večeři, poněkud tristní srovnání... ()

corpsy

Naozaj by to fungovalo? Príbeh, ktorý je precízne spracovaný, možno aj realisticky možný, pričom divnosť prevláda. Ale to je moja mienka. Neodsudzujem, iba vnímam, že postavy sú si protikladné, možno typické, zvláštne individuality. Film zaujme, to je isté, ale záleží od prístupu a momentálnej nálady diváka. ()

Cimr

V první polovině Fassbinder vypráví typicky německým ,,brechtovským" stylem - přímočaré poselství, žádné odbočky, rovnou k věci a to pěkně drsně. Pak se ke konci začne příběh komplikovat, možná až trochu překombinovávat. Ale i přesto dávám plný počet, protože film mi stylem vyprávění a tím o čem vypráví, sednul. Napomáhají tomu výborné herecké výkony hlavní dvojice, obzvlášť u Brigitte Mira stačí pouhý delší detail zastavený na její smutné tváři a já mám pocit, že mi to utrhne srdce. Nekompromisní snímek o zlu a xenofobii zakořeněných v lidech. ()

NinonL

Velká beznaděj a žádné východisko v nepřátelském světě. Vdova, o kterou se vlastní děti nezajímají a mnohem mladší muž - přistěhovalec se do sebe zamilují. Nebo možná nezamilují, ale hledají ve společném životě záchranné lano před samotou. To, co je ale potkává, když jsou spolu, se zdá ještě horší. Nejdříve jsou silní a odolávají. Později ale selže jeden i druhý ... Zvláštní film, který určitě stojí za to vidět. ()

-Ravee-

Stejný problém jako s Kaurismäkiho tvorbou. Příliš "východního" chladu a špíny, statické herectví i kamera a pochybné poselství zasazené v pochybném příběhu s pochybnými charaktery.. ()

Laxik

Není to možná nejlepší film na světě, ale rozhodně tahle legenda stojí za to. Fassbinderův pohled na mentaitu pomlouvačství, rasismu, předsudků všeho druhu a vychcánkovství - ale taky lidské osamělosti a odhodlání najít štěstí v jakékoli situaci - je prostě unikátní. A ta kamera! Film sice zobrazuje otlučené západoněmecké sedmdesátky, ale svojí volbou barev, vzdušných mnohovrstevatých záběrů a fascinací přizozeným rámováním obrazu (jen si všimněte, kolikrát se na postavy díváme skrz futra, okno, zábradlí, ...) nabízí plnotučný vizuální zážitek. PS: Asi už vím, kde se Sláma inspiroval při psaní Báby z ledu. ()

kaylin

Krásný film o tom, jak láska může kvést v jakémkoli věku a bez ohledu na to, kdo jsou milenci anebo ti, co se milují. Tohle je film bez sexu a moc mu to pomáhá. Navíc je zde krásně vidět, jak to, že se dva lidé milují, může být pro ostatní trnem v patě, protože žijí jen proto, aby soudili a aby měli předsudky. Ty scény jsou úchvatně silné. ()

italka63

I tohle se stává. Starší žena se zamiluje do o polovinu mladšího muže. A to v Německu, v sedmdesátých letech a ke všemu Maročana. Pro okolí pohroma, rasistické předsudky jim oběma ztrpčují život. Její děti ho odmítnou, ostatní nájemníci jí ztrpčují život a kolegyně v práci se předvedou jako pěkné semetriky. Ta pomenší plnoštíhlá žena, která má ve tváři vrásky ví, že svazek je nerovný a nebude to lehké. Má ovšem milou povahu a velké srdce. A říká - jen spolu jsme silní. V polovině filmu řekne Ali - neboj se, strach jíst duše. Je to obrovská pravda. Má právo si starší žena vzít o tolik mladšího? Jistěže ano, kdyby to bylo opačně, každý by to jen s úsměvem přešel. Určitě zajímavý film. ()

Hamaradža

Formálne jednoduchý, no podmanivý, takmer až detinsky priezračne čistý malý filmík o xenofóbii (a nie len o tej). Pohladilo ma to na duši (narozdiel od smutného príbehu Fassbindera a ben Salema za filmom). ()

Toj

Shlédnuto krátce po vzoru od Douglase Sirka (All That Heaven Allows). A mohl bych zde napsat podobné věci. Fassbinder využívá svého násilného umělého stylu, který perfektně slouží účelu. Perfektní komponovaní některých záběrů je zřejmým odkazem na původní Sirkův film. Pokud bych měl pokračovat ve srovnávání, tak je důležité, že Fassbinder šel do mnohem větších extrémů. Převážně věkový rozdíl dvojice budí silné pochyby. Zároveň přišel s tématem rasismu, které je i dnes aktuální. Je děsivé, že 30 let po zvěrstvech, které se v Německu děly, lidé bez studu v nenávisti a xenofóbii pokračují. Fassbinderovi se podařilo hlavně proniknout do dvou hlavních postav a proměna obou je zcela zásadní a vede k zajímavým úvahám.. Rozhodně se jedná o výborný film, který by mohl být snad i relativně divácky otevřený... (ale stále je to Fassbinder) ()