Město bohů

City of God

Mesto bohov

Krimi / Drama

Brazílie / Francie, 2002, 130 min

Jestli si chcete užít vynikající filmařinu a nevadí vám "trochu drsnější" prostředí, pak neváhejte ani vteřinu ! "Město bohů" je film pro silné povahy, ale nabízí maximální dávku toho nejlepšího, co se v režisérském křesle dá naučit (chvílemi mě napadalo, že v Hollywoodu zaspali dobu :) Zatímco v podobných filmech americké produkce s tímto tématem stříká a teče krev proudem, tady je vždy kamera buď mírně neostrá, nebo dost vzdálená na detail, nebo v poslední chvíli "uhne s pohledem", prostě není za každou cenu šokující (ono to i tak stačí).... Ne vždy je kvalita filmového střihu tak markantní, ale střihač u tohohle filmu byl prostě machr.(5.2.2004)

Opravdu dobře natočené, ale MOC CHLADNÉ. Díky tomu jsem se místy docela nudil. Možná bych s hvězdičkami přitlačil, kdybych Scorseseho Mafiány neviděl jen před pár dny...(12.8.2003)

Neuvěřitelný zážitek ..(20.5.2008)

Po druhej projekcii nemám slov, hodnotenie ostáva. DOKONALÝ FILM. Jeden z mála. 100%(1.11.2004)

Tak to bylo druhé Rio de Janeiro, ne jako z fotek, které by lákalo jet tam na krásnou dovču. Tohle bylo město se slumy, kde život nemá cenu ani cenťáku a kde dožít se dvaceti let je umění, které spočívá v kmitání mezi kulkama a kde ten silnější má možná šanci. Místo, kde policejní hlídky jsou pouze snovou vizí a když už, tak to něco stojí. Město bohů, které je nekompromisní, nemilosrdné, surové, kde je slyšet řev, pláč, smích, přestřelky, kde se znásilňuje, drogy jsou denním chlebem, kde pomsta má zelenou, kde se srdce mění v kámen a přesto se tam žije. Tak to je Město bohů. Herecky dokonalé, bravurní a naprosto přesvědčivé.(1.5.2015)

• - Raketova (Alexandre Rodrigues) replika, v ktorej hovorí, že sa nikdy nekúpal v teplej vode, pôvodne v scenári nebola. Do filmu sa dostala, až keď režisér Fernando Meirelles počul, ako Alexandre Rodrigues hovorí o svojom detstve. (smolicek04)

• - Hodně členů komparzu tvořili skutečně bývalí členové gangu slums a někteří z nich opravdu žili v Cidade de Deus - Městě bohů. (don corleone)

• - Keď Mané Pipka (Seu Jorge) prvýkrát zastrelil jedného člena z gangu Malého Zé, zbehnú sa tu občania a gratulujú mu. Jedna zo starších žien, ktorá tam tiež pribehla, bola skutočná matka skutočného Maného Pipku. (genetique)