Člověk obojživelník

• Sovětský svaz Čelovek-amfibija (více)

Silně emotivní příběh kombinuje prvky science fiction, romantiky a napínavého dramatu. Pro svou žánrovou výjimečnost a originalitu příběhu se tento film stal jedním z nejpůsobivějších děl ruské kinematografie. Pozoruhodný svět ruského spisovatele Alexandra Běljajeva ožil na stříbrných plátnech v roce 1962. Legendární dílo popisuje osudy mladíka Ichtiandra, kterého nadšený vědec zachránil před smrtí tím, že mu implantoval žábry žraloka. A zároveň přišel s přelomovou představou, že by lidé, sužování věčnými sváry a válkami, mohli žít pod mořskou hladinou. Sotva dospělý chlapec slouží jako první experiment vědcovy vize. Co se ale stane ve chvíli, kdy člověk obojživelník potká dívku svých snů? (oficiální text distributora)

dalziel

Raz ročne sme sa celý ročník nastúpili pred základnou školou pekne podľa tried a hybaj do kina. Tento film som za tie roky videl minimálne 3x.Nič vyzradzovať nebudem ale na konci som bol vždy smutný. 😁 ()

desade

Tak toto bol môj prvý film , čo som videl v kine. Nepamätal som si už názov, ale spoznal som ho podľa obrázku na ikone. Do kina sa ma podarilo prepašovať starším chalanom, lebo bola slušná tlačenica. Inak by som neunikol prísnemu oku biletára, pokladníka a premietača v jednom, ktorý púšťal do vnútra podľa výšky (malý - nie je to pre teba, odchod). V natrieskanom malom dedinskom kine sa nám už drevené rozvŕzgané radovky neušli, tak sme stáli vzadu. Bol tam ruch a starší chalani (čo už pili pivo) si zapálili. Aj keď mi v tej atmosfére musela tretina filmu ujsť, aj tak na mňa zanechal taký dojem, že sa mi ešte dlho (nie menej, ako 10 rokov) niektoré pasáže objavovali v snoch. Ak sa mladí ľudia teraz o tomto filme vyjadria, ako o naivnej rozprávke, nemám im to za zlé, ale pre nás, vtedy sopliakov to bola špica, bomba. Bol to pre nás taký filmový zážitok, ktorý neskoršie neprebili ani E.T., alebo Jurský park. S očakávaním si pozriem tento film takmer po polstoročí znova, aby sa mi v hlave obnovili uložené sekvencie a doplnili tie, čo som nevidel cez vyšších chalanov a cez cigaretový dym, ostro rezaný svetlom premietačky. Aj keď viem, že z dnešného pohľadu budem film hodnotiť úplne inak , ako vtedy ... čo je vlastne dobre - je to znak toho, že filmové umenie napreduje. A naše vnímanie tiež. ()

Psycho.R

Tak si to shrňme jednoduše, nesnáším ruský pohádky, to je daná věc. Asi jedinej ruskej film, kterej mi nepřišel strašnej bylo nedávný Tajemství dračí pečeti, ale to asi díky tomu, že to obsahovalo převážně asijskou a západní kulturu. V tomhle filmu je největší sranda, že všichni herci jsou velmi výrazných východních rysů, ale všichni hrají mexičany (i blondýny). Ale překvapivě je to asi jediná větší věc, která mi nějak vadila. Příběh je z průměrnějších, ale nečetl jsem předlohu, tak nevím nakolik byl film osekán. A konec mi vlastně udělal celkem radost, takže je to jedno z mála ruských děl, které vidím víceméně neškodně pozitivně. Ale zase taková pecka jak jsem četl v Cinemě (a zřejmě má tento status i u pamětníku, kteří to léta neviděli), to není. ()

Bartoloměj

Byl jsem na tom, někdy v dávnověku na povinném školním představení. V tu dobu to byl pro mě neuvěřitelný zážitek ( povinně se chodilo většinou na daleko zrůdnější věci ) a kdybych tehdy věděl co je internet ( byl bych miliardář ) a čsfd ( kámošil bych s pomem a golfistou ) tak bych udělil jasných 5*. Už jsem to nikdy neviděl, ale zkušenost mi velí domnívat se, že bych dnes nešel přes 3* = dávám 4*. ()

Kozy9

Prekvapivo kvalitné dielo ruských autorov. Skutočnosť o pôvode filmu vám bude podávaná v enormných dávkach a to vo forme malebne vystupujúceho hlavného hrdinu, vyskytujú sa tu motívy idei rovnosti a sociálnej spravodlivosti (priam až utopická forma rovnosti realizovaná po hladinou mora) a všetko je poňaté viac rozprávkovo ako fantasy. Prvky sci-fi sa vyskytujú pomenej a pripomínajú skôr Kubrickovu formu blizkej budúcnosti. Celé to pôsobí nadmieru príjemne, fádnosť je odstránená kvalitnými zvratmi. Je to taký tropický mrázik pre o niečo staršie deti. Tiež by sa takéto nostalgicko nadčasové snímky vyskytovali vo väčšom množstve nielen na televíznych obrazovkách ale aj v povedomí naších myslí. 80% ()

Scraffy

Nudný a ničím nezaujímavý film. Dve hviezdy za začiatok, pokým náš "netvor" nevýde z oceána a nezačne rozprávať. Potom začne veľmi zdĺhavá romantika, ktorá tomu vôbec nepridáva na kvalite. A pritom to malo potenciál... ()

Amadeo

Legenda o morskom diablovi alebo skorej otázka, čo dokáže urobiť človek pre záchranu života milovanej osoby ? Nádherný a dojemný príbeh Ichtiandra, mladíka , ktorému vlastný otec v mene záchrany života transplantoval rybie žiabre. Ako dokáže spoločnosť prijať morského diabla ? ()

DANAT

To bol film, na ktory sme chodili povinne zo skoly a boli sme na neho 3x. Vobec mi to nevadilo a asi vtedy sa zo mna stal zarodok sci-fi fanusika. Plakala som na konci kazdy raz... ()

Pitryx odpad!

Totální ptákovina, spíše zamilovaně romantický film, nežli SF. Herci se flákali tak, že jsem nabyl dojmu, že jde o amatérské divadlo. Ichtyla navlékli do strašně trapného kostýmu. Snímek vůbec jako celek působí dojmem leklé ryby. Tak nevím, zda si autoři neudělali z diváka legraci. Odpad jako Brno, ne že to natočil rusák, ale prostě protože je to skutečně odpad. Stejně bych jej hodnotil, kdyby jej natočil kdokoli jiný. CI 03112010 9224/tn ()

sharka.68

viděla jsem tenhle film jako dítě školou povinné, něčemu jsem nerozuměla, něco jsem obrečela...ale na Ichtiandra nezapomenu...sci-fi pohádka...ale taky jsem chtěla( bylo mi 10) umět dejchat pod vodou... ()

geedee

Skvělá podívaná. Viděl jsem ji nedávno poprvé, ale musím říct, že i po 46. letech to neztratilo na emocionalitě. Úžasné. Vřele doporučuji... ()

Salvator

Oproti knižní předloze je film spíše pohádkou o boji dobra se zlem než sci-fi žánrem. Děj se většinu času dost vleče a body k dobru nepřidá ani chvílemi velmi asynchronní zvuková stopa. ()

allegria

Tenhle film mě jako dítě úplně okouzlil, že jsem na něj dodnes nezapomněla. Po letech už ale trochu zklamal, zejména zbytečně dlouhými vsuvkami, které patří do muzikálu, snad aby se připomněl "ruský balet". Jinak ale musím uznat, že jako sci-fi to je parádní téma a na tu dobu, kdy film v originále vznikl, to vůbec není špatná pohádka. ()