Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

TomasKotlant

Pěkný atmosférický film s krásným hudebním doprovodem a silným nepodbízivým příběhem. Místy je však hudby až příliš a začíná to být trochu stereotypní. Naštěstí dobré prostřihy a několik časových rovin nedělá nudné chvíle neúnosně dlouhé, nicméně drobné zkrácení by možná prospělo. Je to takový komorní nekomerční Titanic ozdobený hudebními čísly vysoké kvality. *** Ve zkratce: Dobrý příběh je cennější než stará trubka. ()

Matli

Tak tohle je něco pro mě! Výborně natočený originální příběh. Podle mě jedna z nejlepších rolí Tima Rotha a toho nějak zvlášť nemusím. Některé scény jsou nezapomenutelné, hlavně klavírní souboj, nemá chybu! Italové se zase předvedli, o tom žádná. Ale hlavně Morriconeho hudba, to je srdce filmu, ta si zaslouží šestou hvězdičku. Nechápu proč dostal oscara až teď za pár minut k osmi hrozným. 90% ()

tragos

Mám trošku problém s filmy, které začínají nejsilnější scénou. U 1900 by se to dalo překousnout, kdyby... kdyby se příběh linul stejně jako se linula hudba z pod rukou Gildy Buttà (dáma, co hrála na piano v reálu), potažmo z pod pera Ennia Morriconeho. Tornatore samozřejmě není žádná máčka, ale tempo příběhu imho nezvládl (dá-li se o tempu vůbec hovořit). Dokud hraje hudba, je vše v pořádku, ale když dozní, Tim Roth ani smutné oči Pruitta Taylora Vince to neutáhnou. Škoda. Jeden z mála filmů, keré jsem nejprve důverně poznal přes soundtrack, mimochodem vynikajicí. 7/10 PS máte-li rádi nostalgii po italsku, připočtěte minimálně hvězdu ()

Vakomlok

Když film skončil, minimálně hodinu jsem měl dojetím tak stažené hrdlo, že jsem nebyl schopen mluvit. Nutno podotknout, že Tim Roth pravděpodobně odehrál svojí životní roli a souboj "na klavíry" je skvostný. Krásný film, dojemný a citlivý. Nádherná hudba už je jen třešničkou na dortu. ()

agassi68

Zaujímavý úvod s bábätkom medzi tvrdými lodníkmi, potom hluchá pasáž až do príchodu Rotha. Úchvatná práca kamery a skvelá hudba sú tými, čo posúvajú toto dielo k nadpriemeru. Aj keď zrovna milovník piána nie som.. ()

Huguette

Pouze za filmové zpracování bych dala 4*,protože to občas ztrácelo náboj, ta 5. je osobní. Velice se mi líbí příběh, myšlenka tohoto díla. Navíc jsem totiž viděla divadelní zpracování, kde mi byl příběh podán zase trochu jinak a hodně mě oslovil. A tyhle dva náhledy na obsah od sebe nějak nemůžu oddělit. Je pravda, že jsem se na film těšila, protože jsem čekala, že si zachová určitou divadelní formu...Bohužel. K filmu bych ještě dodala, že scéna klavírního souboje je opravdu povedená. A hudba je taky dechberoucí. ()

herák

výborná muzika, uklidňující jízda s klavírem, výborná muzika, ostrej souboj, výborná muzika, nádherná láska na první pohled, výborná muzika, parádní příběh, výborná muzika..i přes ten podělanej uslzenej konec s výbornou muzikou musím dát plnej..ano nedivte se, vykrádám zde přečtené komentáře, ale bohužel sem ten film neokomentoval jako první.. ()

levente

Asi je možné, že někomu takový film připadá příliš sladkobolný. Je to v pořádku, on takový je. Jenže to je jediná slabina. Zbytek: herecké výkony, nápad a hlavně dokonalá hudba z opravdu ne příliš ambiciozního snímku dělají zajímavou podívanou. Patos od začátku až do konce zahalený do originálního pojetí a famózní hudby. ()

mutace

Film, který na mě zapůspbil svou kýčovitostí. Je plný laciných bonmotů a scén, které byly natočeny za jediným ůčelem, dojmout diváka, pokud jde o jejich obsah - čistá nula. Další z kategorie "přeceňovaných" filmů. ()

Barak

U klavírního souboje se opravdu tajil dech, jen co je pravda. Tornatore je výborný režisér, který opravdu přesně ví, co dělá.. dodává celému filmu potřebnou poetickou atmosféru (hlavně skvělá práce s kamerou) a i přes jednoduchost a prázdnost děje se divák nenudí. Hudba není zrovna typově to, co rád poslouchám, ale do filmu se hodí perfektně, nicméně samostatně bych si ji zřejmě nepustil i přes její nesporné kvality. Vadilo mě akorát místy násilné tahání emocí.. je zkrátka vidět, že někdy se až moc tlačilo na pilu, že se z malého, jednoduchého a milého příběhu snaží udělat cosi velkolepého, co má za každou cenu zapůsobit. I tak jsem byl ale unešen a nadšen - Tornatore ví, jak na to (jak už jsem se přesvědčil u Bio ráj).... 9/10 ()

siloalampa

Film som 1.krát videl po Štedrom dni neskoro po polnoci. Mal som strašne smutnú náladu, rozhodoval som sa medzi posteľou a týmto filmom. Povedal som si, že pozriem aspoň 5 minút a pôjdem si ľahnúť. Po piatich minútach som chcel vidieť ďalších 5, potom ďalších a ďalších, až mi na konci prišlo ľúto, že film sa už skončil a ja som zostal ešte smutnejší ako keď som ten film začal pozerať. Dnes už viem, že tento film má svoje muchy, ale tá krásna nostalgia, ktorú pociťujem pri každej projekcii, tá je na nezaplatenie... ()

KafuR

Výtečný Tim Roth, díky kterému na mě asi konec emocionálně zapůsobil tak, jak měl. Melancholický, částečně retrospektivně vyprávěný příběh, který by možná někde snesl trochu více střihu, ale díky hereckým výkonům a silným scénám (klavírní duel, nahrávání gramodesky) rozhodně nenudí. Jen ty občasné digi efekty působily trochu lacině. ()

alonsanfan

Představme si patos tohoto snímku jako cukr. Já sice sladké miluji, ale občas jsem byl z toho, co jsem viděl tak nesnesitelně ulepený, že to až hezké nebylo. Tim Roth jako klavírista 1900 je úžasný, svým markýrováním hry by určitě zastínil nejednoho profesionálního pianistu. A hudba snímku, ta je složená geniálně, však autorem není nikdo jiný než legendární Ennio Morricone, jehož zejména westernové kreace není určitě třeba představovat. Nejsilnější momenty jsou bezesporu ty hudební, klavírista 1900 vystihuje hudbou různé osoby z tančícího sálu, klavírní duel s Panem Jazzem Jelly Roll Mortonem nebo první nahrávání desky. Přes tyto úchvatné střípky jsem byl celkově z filmu spíš rozpačitý, ne-li zklamaný. Přes úžasnost jednotlivých vyjmenovaných scén na mne film jako celek nepůsobil kompaktně a množství patosu bylo skutečně nesnesitelné... ()

West

Kouzelnej příběh s dokonalou hudbou, co jen tak ve filmu neuslyšíte. Nechápu že jsem ten film mohl přehlížet takovou dobu. Ohodnotil jsem ho za 5* už za polovinou.. Víc takových filmů.. ()