Stroj času

• Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

easaque

jedna z prvotin docela dobrého mexického režiséra nedopadla vůbec dobře dle mého vkusu. Jako thriller to nebylo nic strašidelného, jako drama nic dramatického a mysteriózní byl jen námět. Prostě takové bez šťávy a tak nemůžu dát víc než 2 hvězdičky, a to jen slabší. Jeho novější filmy jsou rozhodně nápaditější a napínavější. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Horor to teda moc není, spíš pohádka se špetkou jednoho hororového prvku, ale nemůžu říct, že by to bylo špatné. Zajímavé nápady v tom jsou, ani samotný námět není vůbec špatný, do jisté míry je to i originální a navíc už zde jsou znát typické prvky Del Tora, takže těch plusů to nemá zrovna málo. Horší ale je, že je to dost průměrně natočené a když pominu charismatického Rona Perlmana, který mě dokáže zaujmout snad všude kde se objeví už od Města ztracených dětí, tak je to tak i zahrané. Z toho důvodu z Cronosu nemám žádné silnější dojmy, ale zajímavé to bylo určitě i tak. A na některé scény určité nezapomenu - třeba na to slízávání krve ze země... 3* ()

shyster

Vynikající film od del Tora, který ale nedosahuje kvalit Faunova Labyrintu. Jinak režisérova fantasie nezná mezí a dokáže mě pohltit. Takových režisérů je v dnešní době dost málo. Jen tak dál. ()

Rodriguez

"I.ročník filmového festivalu MiniKrváček 2012." Něco málo mě v tomhle perverzním snímku chybělo, jinak bych hodnotil lépe. Ale atmosféra jinak super.... Za podívání rozhodně stojí. 55% ()

cariada

Název je poněkud zavádějící , neboť onen pověstní cestovní stroj tu opravdu nehledejte. Je to jen zlatý talisman, který prodlužuje život, jenže ho má starý děda a jiný rozpadající se dědek ho chce za každou cenu, jenže první děda nemá chut se dělit. Zajímavé je jak je neustále s dědou jeho vnučka, která je strašně podobná "Cvrčkovi" Natálka s pokračování seriálu Arabela. Velice k popukání je gorila toho rozpadajícího se dědka, která vždy dostane ránu přímo do kokosu. ()

TomikZlesa

Horor ? kdepak možná tak drama, mnohem horší než skvělý Mimic, který má mnohem nižší hodnocení. Trochu sem byl filmem zklamán. Ale asi sem čekal něco jíného než čím měl film být. ()

Crawler-D

Oba Guillermové (režisér a kameraman) na vzestupu. Závěr stojí spíš na zajímavé myšlence než kvalitním příběhovém rozuzlení a bohužel se nedočkáme větší porce informací o samotném strojku, který měl být hlavní postavou. ()

C0r0ner

Začalo to zajímavě, zajímavé to bylo v průběhu a zajímavě to i skončilo. To je tak, když za filmem stojí zajímavý scénář. Nicméně mi to přišlo strašně lacině udělané a kupodivu i dost špatně zrežírované, což bych u Del Tora vážně nečekal. Utraceného času sice nelituji, ale už jsem hodinu a půl života strávil i lépe. 60% ()

Dannysek4U

K cemupak to prirovnat? Tenhle film je neco mezi Wellesem, Stokerem, Romerem, Veci Makropulos a Upirem z Ferratu :o) Ne, vazne, neni to spatnej bijak, jen asi neni vhodny ho klasifikovat jako horor. Spis mystery opleteny par hororovejma motivama. Kazdopadne je mily, ze se nedrzi zabehnutejch klise, stoji na relativne zajimavym a dobrym pribehu a del Toro v nem mohl naplno projevit svoji posledlost malickostma a oblibu kratkejch meziscen. CEskej preklad berte s rezervou, "stroj casu" je trochu zavadejici. Mimochodem skoda, ze tam samotnymu Cronosu neni venovano vic prostoru. Na druhy strane jsem byl mile prekvapenej Federico Luppim a trochu i tim Perlmanem. Proste mila a zacne rezisersky osobita podivana. A nakonec dotaz a nabeh na spoiler: Jmeno Jesus Gris je dost podobny Jesus Christovi, to je jasny (ostatne se o nem v samotnym snimku mluvi), ale jedinou spojitost, kteru jsem mezi temahle dvema postavama nasel, je to zmrtvychvstani - pokud tam nekdo vidite neco jinyho, rad si to poslechnu, resp. prectu v poste. Diky a preji pekny zivot bez mramorove kuze :o) ()

kosta73

Přijde mi, jako by Toro svojí plnokrevnou prvotinou vzdal hold všem svým oblíbencům. Tajemný příběh o nesmrtelném alchymistovi jako by vypadl z Gordonova šuplíku, krásné kulisy a výprava připomínají to nejlepší z Argenta a druhá polovina dá okatě vzpomenout na Raimiho DARKMANA. To vše však Toro podává s už jasně čitelným vlastním rukopisem ( oldschoolový look, fascinace hmyzem ), jehož originalita se naplno projevila v geniálním EL LABERINTO DEL FAUNO. ()

Radiq

Guillermo del Toro už tímhle filmem ukázal, že dokáže zaujmout zajímavým příběhem i jeho zpracováním. Navíc občasná španělština dává filmu exotický nádech. Tajemný nádech to má i bez španělštiny. Distributor se opět předvedl a pojmenoval to stroj času, i když to s cestováním časem nemá nic společnýho. Mě by teda tekovej název spíš odradil, protože filmy s cestováním v čase nemám rád. Cronos zní mnohem zajímavěji a to, že to pak začne zavánět upírskou tématikou, už v názvu být nemusí. Je to skvělej film stojící za shlédnutí. ()

charge

Vážně nechápu, proč se to jmenuje stroj času, spíš by se to mělo jmenovat stroj na zombie, pokud někdo očekává cestu do jiných časoprostorových dimenzí, bude nepochybně zklamán. ()

Nivenx

První počin, který natočil ještě neznámý Guillermo del Toro a dokázal z docela obyčejného příběhu natočit skvělý atmosférický film s přístrojem po kterém omládl jeden děda, ale už se ho nemohl zbavit a měl na něm závislost doprovázenou šílenstvím. Výborný výkon mladého Rona Perlmana, který opravdu nešel přehlédnout. Toto se vážně povedlo a Cronos má výbornou vizuální stránku. 70% ()

Antek

První střípek del Torovy "mexické trilogie", na který jsem se nejvíc těšil, je paradoxně ten nejslabší. Nevím, jestli chtěl režisér vytvořit nějaké podobenství ke vzkříšení (jméno hlavního hrdiny Jesus Gris vs. Jesus Christ) či co, ale tohle rozhodně nefungovalo. Úvodní seznamování se starého muže s oním ďábelským strojkem má svoji nezaměnitelnou atmosféru a rozhodně je poutavé, ale když se do toho zamíchají ještě upíří proměny, tak film spíše působí dojmem, že chtěl pan režisér příběh natáhnout do celovečerní délky a tak přidal pár nadbytečných přísad. Zkrátka: atmosféru to do určité doby má, del Torův rukopis je hodně znát, ale na další dva pokusy, které přišly potom (a byly to vpravdě mistrovské kousky), to nemá. PS: Ron Perlman v "tarantinovské" roli je neskutečně zábavný. ()

Brain-D

Já to tam střelím na plno. Originální příběh, který ukazuje přístroj nesmrtelnosti. Závislost na krvi jako upíři či zombíci. Ještě že to padlo do rukou dobrého člověka. Zatím NEJHUMÁLNĚJŠÍ film s krvepijci (Zombie, upíři), co jsem viděl... ()

klima777

Bizarní pohádka z dob, kdy ještě nebylo úplně jasné, co se z del Tora vyklube. Vidíme dosti elementů pro jeho tvorbu typických. Jenže jsou jaksi neústrojně poskládány. Film působí "neohebně". Časem tento problém takřka odpadnul... respektive pan režisér jej dokázal obrátit ve ctnost a využít ve svůj prospěch. Cronos je slušná rozcvička. (2,5 nostalgické hvězdy). ()

OughJay

Guillerma del Tora mám vážně rád, ale jeho debut mě nikterak neoslovil a sám bych ho zařadil spíš do kategorie filmů, který obyčejně vysílá TV Nova. Napětí a tajemno se objevilo jen v první zhruba čtvrthodince, potom zmizelo a už se neukázalo. Postavy nejen, že mi byly vrcholně nesympatický, ale taky mnohdy nebyl vysvětlenej jejich motiv a Jesusova vnučka byla vyloženě divná. Dle mě je Cronos slabej snad po všech stránkách a vůbec nic jsem si z něj nevzal... Jesus Gris: "He thinks it will help him live longer." Angel de la Guardia: "That fucker does nothing but shit and piss all day, and he wants do live longer?" ()

DavidS.

Del Torovy hororové a filmové začátky nejsou nijak zázračné. Cronos, stejně jako Mimic, stojí na naprosto brakovém námětu a hereckými výkony, svou atmosférou ani zpracováním nijak nevybočuje ze škatulky obyčejného hororového béčka, které má ke všemu nulové tempo...Ze svého budoucího umu a osobitosti tu del Toro moc nepřevede...Postava vnučky nebo trocha smíchu z krematoria to celé nevytrhnou... ()