Stroj času

• Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

PetrPan

Po celou dobu mne sužovala palčivá otázka, co kdyby si toho krvesaje prodlužujícícho život přiložil k přirození ? ... No jo no, byl by to jinej filmovej žánr, já vím, ale já se prostě nemohl téhle obsedantní myšlenky zbavit.. nu a jinak byl tenhle raný Toro takový malý skoro až horor pro celou rodinu. Vysát Jesus Gris svou vnučku, nu to by byla jiná, škoda, moje sadistické choutky zas jednou nebyly plně uspokojeny a ani Perlmanova mladá držka to nevytrhla. ()

Hunter2222

Film o upíroch sa dá natočiť dvoma spôsobmi. Buď okopírujete klasické Draculovké horory, ako množstvo hororov dnešnej doby a bude to hrozná sračka. Alebo si môžete vymyslieť niečo originálne. Áno, to je presne prípad Cronosu. Film by som za horor veľmi nepovažoval, ale skôr sa drsnejšiu drámu, s veľkou morálnou hodnotou. Nevedel som, že film je z Mexika, nuž ale herecké výkony ma celkom dostali. Aj keď deti vo filme nemám rád, ale musím priznať, že tu mladá dáma hrala dobre. ()

Chrustyn

Hračička Del Toro si pro svůj celovečerní debut vybral téma věčného života, ale bohužel toto téma v mých očích nezpracovává, tak poutavě, jako všechny své další snímky. ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - SPEKTRUM - Nový latinskoamerický film (Cronos / CRONOS / Cronos) - 1. 8. 2010 - kino Klub kultury - Uherské Hradiště - 60% ()

heyda

Musím říct, že na ty roky velmi atmosférický a působivý horor. Samozřejmě je to docela nuda, to je u devadesátkových hororů zcela běžný jev, ale jinak se jedná o poměrně inteligentní a zajímavou podívanou,a to především v první polovině. 60% ()

HellFire

Tak trochu Moucha s prvky zombie filmu v podání Guilerma del Tora. Místy správně švihlé a nechutné dílko s dobrou atmosférou. ()

eraserhead666

Výborný rozjezd v duchu atmosféricky magických devadestákových horrorů, na nichž jsem vyrostl a kteréžto mám hodně rád. Někde ve druhé třetině to sice trochu zvolní, ale pointa a příjemně dojemný závěr to zase napraví. Ve svém žánru velmi zajímavá a zvláštní záležitost. Plusem filmu zcela určitě je silně komorní styl vyprávění, silný příběh, dobře vykreslené postavy, povedené masky, žádní dementní puberťáci (oni tam totiž nejsou vůbec žádní, ejchuchu, hola hola!!!) a v neposlední řadě uchvacující hudba. Prostě velmi povedený zářez, dokazující, že i horrorově poněkud chudá devadesátá léta dokázala vyplodit zajímavé kousky. I když pravda, tohle asi každému nesedne, na druhou stranu, své fandy si to určitě najde. Rád se mezi ně zařadím. ()

Karamanlis

Mexický horor o krutú daň si vyžadujúcom stredovekom vynáleze zvanom cronos, zabezpečujúcom svojmu majiteľovi nesmrteľnosť, ktorý bol celovečerným debutom dnes už svetoznámehu režiséra Guillerma del Tora. Na festivale v Cannes získal cenu kritikov. ()

Othello

Del Torrovi španělsky mluvené snímky mají spousty společných rysů - dítě v centru dění, které ví více a obecně je moudřejší než okolní dospělé postavy, hmyz jako určující středobod snímků či neexistenci úřadů/okolního světa, které by měly možnost situaci rozhřešit z vnějšího pragmatického pohledu. Cronos je něco jako rodinný horor (i přes slušnou krvelačnost) s velmi citlivým snímáním a na debut až překvapivě komplikovanou kamerou. Jako ve všech del Torrových hororech zde nejde nijak zvlášť o strach, ale o vzájemný vztah mezi člověkem a nadpřirozenem, kdy obojí má pro tu druhou stranu něco v nabídce. ()

Morholt

Filosofický rádobyhoror o tom, že ta nesmrtelnost zase neni tak úplně super, del Torovi moc nevyšel. Neupírám mu pár dobrých záblesků originality a celkem solidní obsazení, ale to nemůže vynahradit neskutečnou táhlost děje, která mě několikrát takřka uspala. A to stopáž patří k těm kratším. Jako debut to ujde, ale rozhodně z toho nebudu skákat do vzduchu jen proto, že je to del Toro. 30% ()

ScarPoul

Prvý veľký projekt známeho fantasy magora del tora je presne taký ako by ste od neho čakali. Magický. A to aj napriek tomu že tu prevládajú hororové prvky. Prvýkrát sa tu del toro stretáva s kameramanom navarrom a hercami Luppim ktorý sa objavil aj v jeho devilovi aj faunovom labyrinte a Perlmanom ktorý si strihol malú účasť v bladeovi dvojke a zatiaľ dvoch dieloch hellboya. Del toro si napísal k tejto snímke aj scenár a je to vidieť. Vložil tam kopec nápadov, ktorými sa nesnaží šokovať ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad len jednoducho dotvoriť atmosféru. Len del toro môže natočiť scénu kde dievčatko zabije chlapa a potom sa pozerá ako jej starý otec - s ktorého sa stalo monštrum veľmi podobné dákemu upírovi - vysáva s chlapa krv a dievčatko sa na to všetko pozerá. Táto samotná scéna je natočená tak krásne a pokojne že namiesto strašenia a nechutnosti vám zostane magicky pocit a láska medzi dievčatkom a starým otcom ktorý nenaruší ani fakt že jej starý otec sa mení na niečo iné a potrebuje k životu ľudskú krv. Magickosť diela sa prejavuje už v zakomponovaní alchymistu ktorý vytvorí prístroj ktorý keď sa vám dostane doslova pod kožu spraví vás nesmrteľný. Niečo ako kameň mudrcov. S Jesusa Grisa sa stáva niečo ako upír, ktorý po svojej smrti oživne znova a snaží sa nájsť odpoveď na otázku čo sa mu stalo. Tej sa síce nedočkáme ale aj tak je koniec pôsobivý a krásny. Okrem fantastického Luppiho je tu ešte geniálny Perlmen ktorý si svojho Angela vychutnáva a jeho postava je správne sarkastická, a temná. Del toro vložil Angelovi charakter túžby po bohatstve a po novom nose pretože ho tam vždy niekto udrie a tým na poli 90 minút vytvoril charakter s ktorým sa dá stotožniť a počas príbehu s ním aj pracovať. Veľká škoda že taký kvalitný film uniká širšej verejnosti, pretože rozhodne stojí za pozornosť. Američania by toto jednoducho nenatočili. Na to jednoducho nemajú fantásiu. Krásna prvotina s ktorou sa nemôže pochváliť len tak hocikdo. ()

Terva

CITÁT - Já jsem věčnost.......... Tyhle věcičky pocházející z hluboké minulosti jsou skoro vždycky nepochopené, zneužité a nebo nebezpečné. Stroj času v tomto příběhu je datován někam do 16. století. A k jeho používání je potřeba přísných pravidel. Jsou dva muži, jeden má stroj a druhý má návod k používání. Sejdou se jejich zájmy ? CHYBA VE FILMU - Okolo 37 minuty je vidět ve skle dveří na střeše hlavu pracovníka štábu........ Film má celkem nevinný název, ale nepouštějte si ho během jídla (Stejně je nezdravé u jídla cokoliv dělat). Například scény okolo 45 minuty "na záchodě" dokážou zvednout i žaludek. CITÁT - Jak může být někdo méně mrtvej ?........ CHYBA VE FILMU - Okolo 50 minuty je řečeno, že tělo nebude mít obřad, nebude ukazováno a bude rovnou spáleno. Přesto je po krátkém střihu tělo vystavené a ukazované....... Asi tak hodinu to bylo napínavé a dobré, ale pak se z toho začala stávat směsice nesmyslností a podivností. Už jen to když se dovíte jméno hlavního hrdiny. Pak se mi to přestalo líbit. 60 %. Film je věnován památce Josefin Camros. ()

corpsy

Del Torova rozprávka na dobrú noc, má rozporuplnú osobnosť. Jednak je to prostučká báchorka, na strane druhej je to vďaka rejžovi atmosférický chod. Nedramatizuje sa tu, v rámci žánru je to len plus, tzn že znaky mystéria a hororu sú tu badateľné. A nezabudnime na karikatúry postáv ( nezameniteľný a každú jednu scénu kradnúci Ron Perlman ), ako vystrihnuté z lacných hororových komiksov. ()

Popluh

Ve své prvotině Guillermo představil filmovému světu několik svých dnes již klasických trademarků jako záliba v přístrojích s ozubenými kolečkami, klasickými maskami či psychickým mučením mladých dětí (v Mexiku už musejí mít psychiatrickou léčebnu pro mladistvé herce zotavující se z natáčení jeho filmů nazvanou podle něj), ale pro jeho pozdější tvorbu klasická silná až hmatatelná atmosféra se nedostavila. Stroj času tak zůstává jen zajímavou béčkovou báchorkou, která sice nenudí, ale prakticky nevystraší, nezamrazí ani nepobaví. 60 % ()

GodComplex

Transformacni filmy miluju (neplest si s Transformers!) a pokud je pricina premeny starodavne zarizeni, ktere dela z lidi upiry, pak uz vubec neni co resit. Del Toruv celovecerni debut dopadl velmi dobre, zejmena svym scenarem, ale ani zpracovani vubec nezaostava a ukazuje, ze ma Del Toro v ramci hororu urcite co rict. Navic Ron Perlman, to je proste reznik, ze ktreho mate radost jen co se objevi na scene. 7/10 ()

Desperado

Je prekvapujúce, že z mizivého rozpočtu a neoriginálneho námetu sa dá spraviť pomocou režiséra a trefných hercov originálny, mierne artový psychologický horor, okorenený občasným humorom (scéna z krematória ma rozosmieva dodnes). Jediné, čo môžem Del Torovi vyčítať, je miestami až príliš pomalé tempo. Zato Federico Luppi sa mi prvýkrát výrazne vryl do pamäti. ()

YURAyura

5/10 Takový slušný mainstreemový standard, co možná i nese nějaké poselství, ale na druhý den už člověk neví, o čem to vlastně celé bylo. Převést smrt se povedlo lépe Dařbujánovi než mexickým hledačům nesmrtelnosti - pravda, začátek byl slušný a sliboval přinést něco nového a zajímavého z hlediska scenáristiky a krve na plátně, ale výsledek je dost přizpůsoben budoucímu komerčnímu úspěchu v zahraničí – dětský horor. Nejspíš taky proto je angažován herec ze západu, který si po hrdelních skřecích v Boji o oheň a dementním mnichovi ve Jménu růže musel k francouzštině přidat i znalost španělštiny. ()

gumli

Prvý celovečerný film režiséra Guillerma del Tora a vôbec nie zlý.Trochu horror,trochu rodinná dráma.Ale je hodne odlišný od bežných upírskych filmov.Možno by bolo dobré,keby film mal trochu rýchlejšie tempo.Príbeh je dosť originálny a nezvykli a je aj veľmi vzdialený od ďalších filmov tohoto režiséra,ako napr.Hellboy alebo Pan´s Labyrinth.Cronos prevrátil tému klasického upírskeho horroru hore nohami. ()

BoredSeal

Zajímavý nápad, který bohužel ruinuje sucharský příběh neschopného dědka a jeho otravné vnučky. Jako by scénárista váhal, jestli točit horor o svůdnosti kšeftu brouka a starého člověka, roztomilý dětský film o vztahu dědka a vnučky nebo temný krimi thriller o zlém továrníkovi a jeho bezcharakterním synovci. A nejhorší na tom je, že hororová linie je absolutně neagresivní a nudná a nejblíž to má k hororu, když si u jedné scény říkáte, jestli dědek ví, že kromě krve olízne na veřejných záchodkách zřejmě i jinou tělesnou tekutinu. Film snad neobsahuje jedinou zajímavou životnou postavu a jeho "hrdina" musí být ten nejneschopnější upír všech dob. Remake s někým, kdo nemá slabost pro malé děti a nebojí se přitlačit na tužku (nebo klávesnici) by Cronosu prospěl. ()