Stroj času

• Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

cab

Na zacatku je stary obchodnik s antickym zbozim, jez nachazi prastary pristroj a po case zjisti, a neni sam, ze se nejedna o obycejnou starozitnost, ale o stroj vecneho zivota s urcitymi pravidly. Nudna vice mysteriozni nez hororova bachorka na otrepane tema od rezisera zvucneho jmena s mnoha tezko stravitelnymi nelogickymi pasazemi. 35% ()

Disease

Nepříliš povedené. Vizuálně sice v pohodě, ale ty afektované herecké výkony a primitivní scénář to posouvají někam ke Studiu Kamarád. ()

Vejrrr

Tak zaprvé - český překlad názvu filmu nelogický. Nejde o cestování časem, což může člověka bud natěšit nebo odradit. Neprozradím moc, když řeknu, že s jedná spíš o cestu k nesmrtelnosti... Nepatřím mezi velké fandy hororu, ale myslel jsem, že Guillermo del Toro do toho dá mnohem víc než co vypovídá stručný obsah. Ale ruka tohoto režiséra (jehož Faunův labyrint mě tak uchvátil) nebyla vůbec cítit a ve finále pro mě Cronos byl spíše sklamáním. Skvělé hraní Federica Luppiho a nepopiratelné tajemno a děs snímku ovšem rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Martinius

nebyt zaujimaveho nametu, del toro by unudil divaka na smrt. do jednej a pol hodiny roztahany vcelku jednoduchy pribeh by sa dal pokojne zhrnut do desiatich minut a bolo by po filme. oznacenie "horor" sa maximalne minulo ucinku, kedze film uplne postrada akekolvek napatie, dramaticky obluk sa zruti uz v samotnom zaciatku, niekedy v scene, kedy si starec prisaje skarabea k hrudi. na to, ze sa tu del toro ohana velikanom akym bol fulcanelli (a mierne ho dehonestuje) a vynalezom, ktory predlzuje zivot (a lacnym sposobom meni ludi na akychsi divnych vampirikov) degradoval celu zapletku do prilis komorneho charakteru. potacanie sa hlavneho hrdinu od steny k stene nema s psychologiou naozaj nic spolocne a ak ma jedina dilema hlavneho hrdinu pozostavat v mikrosekunde, ktora stvarnuje, ci si glgne krvi svojej vnucky alebo nie, je filozoficky rozmer filmu zanedbatelny. atmosferu okrem "provincnej" komornosti uspesne kazi aj otravna hudba, ktora huci neprestajne celych 94 minut a da sa nanajvys ignorovat s patricnou davkou trenovaneho flegmatizmu. film je v podstate pozeratelny len preto, lebo divak stale ocakava nieco viac, ocakava gradaciu deja i napatia, ocakava hlbsie rozuzlenie. okrem rozvlacnych scen a nemasneho finale sa vsak nicoho lepsieho nedocka. celkovo ide o pomerne slaby priemer, ktory nie je dostatocne zly na 2 ale ani dostatocne dobry na 3 hviezdicky. s odrenymi usami a privretymi ocami zaokruhlujem smerom nahor. nebyt del torovho hellboya, hodnotim podstatne prisnejsie. ()

DaeGurth

Viděno ve španělštně. ... Není to horor, spíše pokřivený příběh, podobně, jako některé věci od Cliva Barkera. ()

Velemír

Skvělý koktejl z gotického románu, upírských mýtů, cyberpunku, Nového zákona, Červené Karkulky a mnoha dalších přísad, přičemž každá z nich funguje jak sama o sobě, tak v rámci propojení v minimalistický (protože nízkorozpočtový), ale bohatý (přestože nízkorozpočtový) celek! Možná, že se tento Ježíš nakonec skutečně nestane nesmrtelným, ale za shlédnutí rozhodně stojí! ()

joker2

Zdařilá prvotina del Tora - Guillerma (Hellboy, Blade 2, Faunův labyrint), nikoli Benecia (Traffic - nadvláda gangů, Sin City, 21 gramů) s Ronem Perlmanem (Hellboy, Nepřítel za branami, Boj o oheň, Jméno růže) v roli synovce nemocného strýce toužícího po věčném životě. Hutná atmosféra dotvářená minimalistickou hudbou. Hlavní roli loupajícího se Ježíše velmi kvalitně ztvárnil Federico Luppi. Brouci lačnící po krvi se dají zkousnout, ale scéna s lízáním krve z podlahy na záchodu je nechutná. Hrdina s bílou kůží, lačnící po krvi a spící v truhle mě přinutil zamyslet se opět nad původem upírů - nejsou to jen nevinné oběti Cronose? ()

KOZEL84

Já si vždycky myslel,že del Toro nakroutil ten Stroj času s Pearcem a Morlokama.Tak když sem objevil tohle zvědavost byla velká.Český název je dost zavádějící,protože s touhle mašinkou se časem cestovat nedá,ale umí ho slušně zpomalit.Rozhodně žádné nadšení. ()

KoleckoR

Film na dobu svého vzniku není špatný. Strojem času není myšlen přístroj, který by nás dokázal přenést v čase, ale věc, která vám dá nesmrtelnost. Ale něco je za něco a tak nesmrtelnost je vykoupena mnohými lidskými životy. Námět parádní a kdyby tomu někdo dokázal dát nový kabát a nezprasit to, tak by to byl echt horůrek. 3* si to zaslouží a 4 dávám za Perlmana. ()

Matli

Vím, že devadesátkový horory nejsou nic moc, ale del Toro se mohl vyšvihnout víc. Krom pár nechutných věcí (které pro silnější žaludky nechutné nejsou) to není moc horor a celkově je to i nuda, která mi občas nedávala smysl. Hvězdičku za nápad a myšlenku a hvězdičku za Rona Perlmana ve vedlejší roli. 31% ()

Wolvie

Guillermo del Toro je rozhodně jeden z nejzajímavějších režisérů současnosti,jeho problém ale je,že v Hollywoodu ještě nedokázal vytvořit látku,která by to stoprocentně ukázala.Jeho debut Cronos jasně ukazuje jeho nápaditost,nadšení a vizuální zručnost,kterou bych chtěl vidět v jeho následujících projektech. ()

Olík

Sestříhat a použít jako jeden díl Amazing Stories, protože s postupem času začne mexická honba za věčným životem kapánek ztrácet šmrnc. Na druhou stranu, třeba podotknout, že mnoho režisérů, a to i zvučných jmen, by za podobný celovečerní debut upsalo duši el diablovy. Dnes již legendární vizuální exhibicionista a jeho krev sající mechanický skarabeus nám, v lehce uspávajícím tempu, naznačí, s čím na nás po uplynutí jedné dekády, především v neamerické produkci, del Toro vyrukuje a kudy se bude ubírat jedna z jeho filmařských cest. ps: překlad originálního názvu Cronos na Stroj času považuji za značně matoucí. ()

Hapretor

Dost nuda. Od Guillerma bych čekal víc. Maska ok. Děj fakt uspávací. Atmosféra žádná. Na zabití času ok. Nápad to nebyl špatný, provedení selhalo. ()

Heroine odpad!

Směšný, jako jsou pro nás dnes horory z let padesátých a dříve. Málo napětí, málo nápadu, a pokud jde o nějakou metaforu, je to příliš málo znát. ()

GOREGASM

Guillermo del Toro ve své nízkorozpočtové prvotině jasně potvrdil, který žánr respektive kombinace žánrů bude doživotně jeho silnou parketou. Psychologický a hororový... častokrát at the same time, to je jeho trademark, kterým si už v Cronosu začal budovat svou fanouškovskou základnu. Zároveň nezapomíná jako u svých nejlepších kusů na silné emocionální propojení s hlavním hrdinou a skvělého Rona Perlmana. Jednoduše vystavený příběh disponuje silným mysteriózním motivem, který moje filmové srdce rozbušil ve svižném mexickém rytmu. 80% ()

foundation

V Del Torovej neuveritelnej rezii sa s priemerneho pribehu stala nadherny skoro az polorozpravkovy skvost ktory ma tu smolu ze ho urcite nedokaze docenit tolko ludi ako pre mna omnoho horsieho Hellboya. Temna, pomala atmosfera klasicky a tradicne Del Torovsky vycibrena spolu s exteriermi a vlastne celym pribehom do uzasnej vyslednej podoby. Ja tvrdim ze keby toto iste a hoci aj takym istym sposobom natocil ktorykolvek iny reziser tak sa z toho stane minimalne o triedu horsi film. Guillermo je vazne pan reziser a Federico Luppi sa pre tu hlavnu rolu snad narodil. Skoda jedine toho trochu akcnejsieho zaveru ktory na malu chvilu pretrhne tu atmosferu ale inak je to vazne paradny kusok. ()

Kingjiri

Del Torův první celovečerák, ve kterym předvádí svojí zručnou filmařinu a vzhledem k rozpočtu slušný triky (nebo spíš masky). Ve scénáři už se však Del Toro tolik nepředved. Byl sice limitovanej malym rozpočtem, ale přece jenom si moh určitě dovolit stavět víc na hororový atmosféře než tý thrillerový. Příběh byl celkově takovej divnej s pomalym tempem vyprávění a zbytečnou zápletkou s Pearlmanem, no prostě mi nesed stejně jako ujetá hudba, která snad nikdy pořádně nekorespondovala s konkrétní scénou. Jako filmařská "rozcvička" je Cronos docela slušnej počin, ale lepší Del Torovy fláky přišly až při dalších pokusech, dvě silnější hvězdy. ()