Stroj času

• Česko Cronos (festivalový název) (více)
všechny plakáty

V roce 1536 alchymista Uberto Fulcanelli, skrývající se před inkvizicí v Mexiku, započal práci na zařízení, které mělo svému majiteli dopomoci k věčnému životu. To zařízení se jmenovalo Cronos. O čtyři století později nalezne starožitník Jesus Gris podivný přístroj ukrytý v starobylé sošce archanděla. Jesus kouzlu mechanického skarabea, jenž odměnou za lidkskou krev propůjčuje svému majiteli novou životní energii, záhy podléhá. Není však sám, kdo o existenci Cronosu ví...

Tímto filmem s pochybným českým názvem STROJ ČASU se na počátku devadesátých let zviditelnil dnes již kultovní mexický režisér Guillermo del Toro (BLADE 2, HELLBOY, Faunův LABYRINT), přičemž do hlavní role obsadil herce Frederica Luppiho. Ten se objevil i v Torových pozdějších filmech PRINC BEZ KRÁLOVSTVÍ a FAUNŮV LABYRINT. (Niktorius)

Nocturno culto

Zajímavé dílo s houstnoucí atmosférou, Perlman v jedné ze svých prvních rolí podává obstojný výkon, stejně jako hlavní postava Federico Luppi .. Del Toro už tehdy naznačil jakým směrem se bude jeho pozdější tvorba ubírat .. ()

altaica

PRO MUŽE:V necelých 30 letech měl režisér Guillermo del Toro stále nárok natočit slibný počin namísto pořádného filmu. Tento snímek je z kategorie budoucích příslibů. I s použitím hororových rekvizit – tajemný stroj, nutkavá chuť na krev, vražda, krematorium, přeměna v cosi nelidského, možná dokonce hmyz, zkrátka vyplácá se zde na krátké ploše prakticky všechno, co lze vidět v ostatních hororech a přesto to hororově nepůsobí ani omylem, je to jen kulisou brilantně vymyšleného příběhu a dobře napsaného scénáře, který i s dobrými herci nebyl režisérsky dotažen do konce. Možná s vyšším rozpočtem a jiným režisérem by to byla budoucí kultovní záležitost, takhle je to komorně zpracovaná story s pokusem o strašidelný podtón. Rádoby horor, který pohladí na duši – tak tam je něco špatně. Milé a snaživé. Nic víc, nic míň.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Psychologicky laděná sonda o láskyplném vztahu dědečka a vnučky, který nezastíní ani smrt, zombifikace a vampyrismus. To vše dohromady je dost, takže další možnost, jako je incestní pedofilie, autor moudře vynechal. Místo strachu vyvolává film spíše lítost a soucit. Lidská podstata nelidského stvoření versus touha po nesmrtelnosti a chamtivost. Místy artově vizuální a místy yntelechtuálně zpomalené až hluboké. To se vám, madame, bude líbit. Doporučuji. ()

Jerris008

Del Torův Faunův labyrint je pastvou pro oči, proto jsem ke Stroji času skrývala velká očekávání. Jeho rukopis se zde sice nezapře, ale toto jeho jedno z prvních režisérských děl postrádá jiskru a děj a spíše než zajímavé je to nudné. Škoda, potenciál tam byl ()

anyonecek

Může to být klidně od skvělého režiséra del Tora, ale tohle prostě nemělo žádnout logiku. Celej děj se tak nějak chytal ničeho a odvíjel se od ničeho k ničemu. Sledoval jsem to bohužel s Českým dabingem, takže to tomu 2x nepřispělo, ale určitě to nevázlo jen na dabingu. Nápad možná dobrý, ale to zpracování. Prostě šíleně nudné i ta muzika stála za nic. Takové malé zaškobrtnutí v del Torově jinak skvělé sérii filmů :). ()

kubilov

Cronos (český překlad bojkotuju) je jako celovečerní debut svérázného režiséra Guillerma del Tora filmem ne tak hororovým jako spíše bláznivým s hodně zvláštní zápletkou, kterou musel vymyslet někdo hodně sjetej. Pro Federica Luppiho a hlavně Rona Perlmana však velmi důležité role, které je uvedly do širšího podvědomí, podobně jako Guillerma, který si paradoxně právě zde vybral podle mého názoru svůj nejhorší počin. A aby toho nebylo málo, tak ta věčně mlčící vnučka Jesuse mě taky pěkně srala. ()

Mordecai

Fakt neintuitívne a pútavé, musím ale povedať že to bolo miestami až príliš explicitné. Znesiem veľa, ale oblizovať krv na wécku bolo, ako to povedať, ehm mierne za čiarou. ()

djbarrel

Rozhodně stojí za shlédnutí, kdysi jsem film viděl a udělal na mě dojem, no a ani po letech nebyl špatný. Námět je poměrně neotřelý, dobře zpracovaný. Průběh filmu je napínavý a ani závěr není klišovitý. Snad jen jednu výtku, není to moc horor, spíš dobrodružné sci-fi, ale to mu na kvalitě nic neubírá. 78 % ()

veverysiak

Ak si niekto zacapí na svoj produkt nálepku horor, nemôže sa to podobať záznamu z pohrebného sprievodu, hoc to má aj zaujímavý a vcelku originálny námet, rozvláčnosť a nedoťahovanie scén spôsobili stiahnutie výslednej podoby do hlbín takmer nepozerateľných úrovní, no a za ten český dabing by som dal jeho aktérom pozašívať ústa, aby už nemohli przniť ďalšie originály, takže 25%. ()

Kkahunaa

Filmy tohoto režiséra jsou autentické ve své mysteriózní až pohádkové podobě. Nejinak tomu je i u filmu Cronos, ve kterém hlavní hrdina, starožitník Jesus Gris (Federico Luppi), objeví prapodivný artefakt. Tento strojek, vyrobený davným alchymistou, prodlužuje život. Jesus však není jediný, kdo by rád dotkl nekonečna. Za menší zmínku stojí přítomnost Daniela Giméneze Cacha, který bravurně s černo-humornou nonšalancí ztvárnil hrobníka Tita. ()

JoudaCZ

Zajímavý debut, který zejména v první polovině nabízí slušnou atmosféru. Bohužel se mi zdálo, že příběh (nebo autor?) neutáhne ani tu skromnou 94-minutovou stopáž. Za vyzdvihnutí stojí výkon Frederika Luppiho v hlavní roli a vypiplaný design titulní věcičky, pobaví i stylizovaná postava Rona Pearlmana. Naopak zklamání přináší zejména lacině vyhlížející vizuální ztvárnění závěrečných scén (maskéři se zřejmě inspirovali tím horším z Raimiho Darkmana...). Ale každý nějak začínal, a ono to asi bylo opravdu laciné. ()

PanX

Ranný počin režiséra Del Tora ma milo prekvapil, stroj času ukrytí v historickom artefakte , ktorý sa dostane do rúk starožiťníka Jesusa a on postupne odhaluje jeho silu. Škoda tej druhej polovice ktorá mala aj hluché miesta, ktorá trošku uberá na atmosfére. ()

Neo83

Horor? asi ťažko, skôr paródia na horor.Ron Perlman bol komický a cronos-strojek večného mládí, trápny.Ani sa nečudujem,že film si nedokázal „ zarobiť ani na kávu." ()