V předvečer druhé světové války je Španělsko plně v zajetí vlastních rozbrojů. Generál Franco tvrdě útočí na opoziční republikány. Rozrušená společnost je vedena již jen zákony zabezpečujícími vlastní přežití. Desetiletý Carlos, sirotek jednoho z padlých republikánů, se dostává do sirotčince, který vede invalidní ředitelka Carmen spolu s profesorem Casaresem, jenž pro umocnění mužnosti popíjí líh z naložených lidských embryí. Záhy po příchodu začíná Carlose navštěvovat přízrak chlapce, který se za záhadných okolností z ústavu ztratil. Pátrání po Santiho stopách přivedou Carlose k nečekanému objevu. V podzemních prostorách strašidelného sirotčince je ukryto zlato střežené frankistickým patolízalem, bezcitným a surovým Jacintem. Carlos stejně jako kdysi Santi, toto tajemství nedopatřením odhalil, a nyní je čas za něj zaplatit. (Česká televize)

pipapaja

Tak tohle je opravdu hororová lahůdka, která ale zas tak hororovou není. Del Toro je opravdu úžasný režisér který má opravdu skvělé nápady a toto není výjimkou. Hutná atmosféra drsné prostředí sirotčince a velmi dobří dětští herci davá dohromady film který zamrazí a zůstane chvíli v paměti. ()

danielosbourne

Tak teď skutečně nevím, jak tenhle film ohodnotit. Chtěl jsem horor. Vypadalo to, že by to mohl být děsivý film. Bohužel se mi to nepotvrdilo. Možná kdybych na celý film již od začátku nenahlížel jako na horor, ale jako na mysteriozní drama, tak bych to ohodnotil 3 hvězdama. Na to by to mělo. Ale jako horor bych musel dát 1 hvězdu a méně. Takže si to musim nechat projít hlavou a nechat tu otevřené hodnocení, protože tomu filmu nechci ublížit. Princ bez království je krásnej název pro horor....škoda. ()

Saj

Brilantní atmosféra, hudba, kamera i výkony herců. Opravdu se těšim na Hobita v podání Guillerma ()

iampatrik

50% Velké zklamání, ale těžko říct proč.. nic mě pořádně nenadchlo a tak jsem se v konečném součtu spíše nudil než abych byl napnutý.. ()

bloodcountes

Film má rozhodně svoje silná místa a zajímavé okamžiky, má velice dobrou hudbu a překrásnou kameru, ale nijěk zvlášť me nězaujal. možná to není jeho vina, možná po sérii podobných filů jsem už trochu otupělá. Rozhodně ale čas s tímto filmem není časem ztraceným. ()

willis

Asi je to opravdu nejlepší Del Torův film, paradoxně natočený v Mexické produkci. Děj plyne poměrně pomalu a celý film je založený především na budování atmosféry než na drastických záběrech. Postavy jsou překvapivě dobře vykresleny, což v tomhle žánru nebývá zvykem. Do tohohle filmu jsem del Tora považoval za zručného řemeslníka, ale asi nějaký talent v něm bude. Je vidět, že si s tímhle filmem dal hodně práce a jak řekl v dokumentu považuje tenhle film za svůj první.(myšleno asi tak, že mu do toho nikdo nekecal). ()

fastum

Slušná duchařina ve výborné del Torově režii. Nakonec ale musím říct, že Faunův labyrint se mi líbil o chlup více. ()

sona123

Možná kdybych nečekal horor a nedívala se na film kolem půlnoci, fakt vyřízená, byla bych mnohem nadšenější. Ocenila bych mnohem víc trpělivé a do detailu propracované vyprávění (když se malý Carlos vydá doplnit do džbánku vodu, to je naprosto dokonalá scéna, jdeme společně s ním, bojíme se společně s ním, chceme nakouknout za okno i zmizet ze sklepení - pro tuhle část by bylo pět hvězdiček málo), když je ale člověk unavený a ospalý, nemá sil dostatečně žasnout. Samotný příběh je vlastně docela blbina, ale to zde vůbec není znát. A boj dobra a zla zde představený, ten nemá chybu. Klidně bych se podívala znovu (a vychutnala si víc řadu momentů), což je tedy u mne výjimečné. ()

fredisek

Už zase sirotčinec? Počkat! Vždyť ono to není tak špatné! Ovšem na mě tam bylo moc málo tajemna a naopak až moc krve, jinak perfektní a děsivé. ()

simply

Temná atomosféra kterou výborně podtrhuje mrazivá hudba. Del Toro je zvláštní režisér, dokáže kombinovat prvky které jsou zdánlivě nesladitelné. 4,5 * ()

Zombi

Del Toro je výbornej režisér a mám ho rád především proto, že béčkové náměty mění v áčkově zpracované lahůdky, které dokáží potěšit oba tábory filmových diváků. Bojme se důchů, ale nejvíc se bojme zrůd mezi námi. Výborná atmosféra. ()

Nethar

Parádička, del Toro umí. Ono to příběhově není vlastně nic tak zvláštního, se stejným duchařským námětem by se určitě našly tuny filmů, dějově je to úplně jednoduché a lineární. Jenže ta atmosféra je skvěle navozená, místy mi to připomenulo i potemnělý Faunův labyrint. Nechci nic prozrazovat z děje, ale určitá postava objevující se na konci mi přišla nadbytečná. No a na to, že vlastně hlavní role mají děti, je to zahráno velmi věrohodně. ()

Mikino00

Většinou u mě kombinace horor a skupina dětí neslaví úspěch, ale zde jsem byl mile překvapen atmosférickým pohledem do nelehkého období španělských dějin, kde se najde příběh lidské hyeny a malých chlapců, ve kterém umírají lidé na běžícím páse. Příběh i prostředí, dokonce i zasazení duchů do děje se podařilo velice přesvědčivě. ()

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: originální název El espinazo del diablo. -------- Výborně, originální název doplněn, pochvala udělena 14. 8. 2023. ()

Oralfabet

The Devil's Backbone je super název, tak nevím proč je to tu vedeno jako Devil (to je jako českej překlad nebo co?)... S filmem samotným jsem ale naštěstí nadmíru spokojen. Mám prostě slabost pro Del Torův mix pohádek a hororů, a tady to díky skvělému prostředí a výrazným postavám v mých očích fungovalo jako celek možná i lépe, než v mnohonásobně známějším Faunově Labyrintu, i když žádná scéna tady asi nebyla tak nezapomenutelná jako ta s dlaňoočkem (jemuž tak budu říkat, neboť o jeho pravém jménu nemám navzdory jeho nezapomenutelnosti nejmenší ponětí). 9/10 ()

Fajla

Tak tento film jsem měl dobrých několik let v šuplíku a vinou nepříliš vábné obálky jsem nebyl s to se na něj podívat. Až do včerejška. Hned na začátek musím říci, že předsudky rozhodně nebyly na místě. Zvolené prostředí odlehlého statku spolu s pocitem nedaleké války nastoluje tísnivou atmosféru. Del Toro dokáže skloubit nadpřirozeno se skutečností s takovou lehkostí, že divák jeho příběhům opravdu věří. Příjemné překvapení. (70%) ()