Nevěsta byla v černém

Mariée était en noir, La

Bride Wore Black, The

Krimi / Drama / Mysteriózní

Francie / Itálie, 1968, 107 min

Je mi docela jedno, jak moc si Trufaut se žánrem hraje a úmyslně ho "znaivňuje", stereotypně vystavěný příběh kolem poloviny zratil můj vážný zájem o další vývoj. Herrmanova hudba vynikajicí, jako vždy.(31.5.2007)

"Jsem Julie Kohlerová. Vdova po Davidu Kohlerovi. Přišla jsem vás sem dnes zabít..." Nevěsta se mstí. Kde jen jsme to už viděli v současné kinematografii? Ááá... Kill Bill! Snímky jsou si podobné víc než se na první pohled může zdát, věřím tomu, že Tarantino se byť minimem, inspiroval. Představitelka hl. role byla otřesná a to ať už u její první nebo poslední vraždy. Vadila mi vzhledem, vadila mi chováním. Pochopila jsem, že měla být onou chladnou krvavou mstivou bestií, ale že u toho bude vypadat směšně a hloupě? Mnoho scén je k smíchu... ale i tak to má své Truffautovské kouzlo. Být tenhle film v rukou někoho jiného, dopadlo by to katastrofálně.(15.9.2009)

Velmi zajímavý film, který mě na jedno stranu překvapil a na druhou zklamal. Přišlo mi trochu líto, že je příběh trochu příliš přímočarý a dost předvídatelný, navíc vlastní pomsta šla tak snadno, až to bylo nepřirozené. Když jsem však odhlédl od tohoto jednoduchého motivu, viděl jsem příběh zlomené ženy, která se ve svůj nejšťastnější den stane rázem vdovou. Náhlá hluboká prázdnota, pálení mostů, žádné velké obavy z dopadení, celkový životní fatalismus, střídaný chladnými a vypočítavými kroky, vedoucí k pomstě a vlastně jakémusi naplnění. Myslím, že další shlédnutí by na mě zapůsobilo ještě více. Opravdu zajímavý film.(13.10.2008)

Jedná se o podařený thriller s dobře stupňovaným napětím. Pouze způsob vyprávění příběhu mi moc nesedl - selhává dle mého názoru zejména v závěrečné třetině, kdy najednou z ničeho nic je tajemství "nevěsty v černém" nešikovně vyzrazeno a film ztrácí na své mysteriózní atmosféře. Jinak inspirace Hitchcockem je opravdu více než patrná - jedná se o zjevnou poctu Truffatovu hollywoodskému idolu.(5.9.2005)

Tak tahle jednohubka Françoise Truffauta se mi po čertech líbila, a to nejen díky fantastiské femme fatale Jeanne Moreau, ale zejména pro vytříbený noirový scénář a nápaditou režii s mnoha originálními prvky snímání. K tomu si člověk musí přičíst punc zlatých let šedesátých s jeho nedostižným výtvarným stylem...a není o čem se dál bavit ;-)(24.11.2008)

• - François Truffaut měl vždy jasnou představu o podobě filmu a byl přesvědčen, že k určitým žánrům se naprosto nehodí provedení v barvách. Je to právě případ filmu Nevěsta byla v černém, u něhož Truffaut až do smrti litoval, že jej natočil jako barevný. (argenson)