foto

Jean Seberg

  • nar. 13.11.1938
    Marshalltown, Iowa, USA
  • zem. 8.9.1979 (40 let)
    Paříž, Île-de-France, Francie

Biografie

Narodila se v luteránské rodině v americkém státě Iowa. Tam také vystudovala a tam si jí všiml režisér Otto Preminger, který hledal představitelku hlavní role v jeho zamýšleném velkofilmu o Johance z Arku SAINT JOAN ; z 18 000 adeptek na titulní roli si vybral právě půvabnou Jean Seberg. Film velký úspěch neměl, ale hned další Premingerův film BONJOUR TRISTESSE s Jean Seberg v jedné z hlavních rolí sklidil divácké ovace. Film byl natočen podle stejnojmenné novely Francoise Saganové a Jean Seberg ztvárnila roli sedmnáctileté dcery bohatého vdovce, trávícího léto na Francouzské Riviéře.

Americké krásky si všiml mladý začínající francouzský režisér Jean-Luc Godard a obsadil ji do svého debutu U KONCE S DECHEM , kde si zahrála po boku tehdy skoro neznámého Jeana Poula Belmonda; její Patricie z ní udělala skutečnou filmovou ikonu Francie (a nejen Francie) šedesátých let. Nabídky na titulní role se začaly jen hrnout. Vzpomeňme například snímky LA RÉCRÉATION , LILITH nebo LES OISEAUX VONT MOURIR AU PÉROU . V roce 1970 se objevila v sugestivním filmu LETIŠTĚ amerických tvůrců Henryho Hathawaye a George Seatona.

Rok 1970 byl pro Jean Seberg osudový. Byla podruhé vdaná (za francouzského spisovatele ruského původu Romaina Garyho) a čekala s ním jejich druhé dítě. Narodila se holčička Nina, ale dva dny po porodu zemřela na následky komplikací, které jí způsobilo matčino nadužívání léků na spaní během těhotenství. V tomto období proti ní rozpoutala lživou kampaň FBI, když prostřednictvím nejčtenějších deníků o Jean Seberg rozhlásila, že dítě nečeká se svým manželem, ale s jedním ze členů americké, levicově zaměřené, Strany černých panterů. Jean Seberg se nervově zhroutila a několikrát se pokusila o sebevraždu. V druhé polovině 60. let se totiž Seberg zapojila do radikální americké levicové politiky (zasazovala se například o emancipaci původních indiánských obyvatel Nového kontinetu) a FBI se rozhodla proti populární herečce tvrdě zakročit. Vsadila na nervovou labilitu Sebergové a nezmýlila se.

Po smrti dítěte se pro Jean Seberg stal život peklem. Opět se několikrát pokusila o sebevraždu (např. skok pod pařížské metro), ale pokaždé přežila. Potřetí se vdala za francouzského režiséra Dennise Charlese Berryho; 31. května 1979 se vdala, ač ještě nerozvedená, počtvrté za alžírského playboye Ahmeda Hasniho. Odstěhovali se do Španělska, ale Jean Seberg před svým čtvrtým mužem po dvou měsících utekla zpět do Paříže, protože ji tvrdě týral.

V srpnu Jean Seberg zmizela a byla nalezena až po 11 dnech. Ležela na zadním sedadle svého vozu mrtvá - předávkovaná barbituráty a alkoholem. V ruce držela lístek se vzkazem: "Odpusťte mi. Nemohu již se svými nervy déle žít." Druhý manžel Jean Sebergové Romain Gary, s nímž měla syna Alexandra Diega, spáchal sebevraždu o rok později. Jean Seberg je pohřbena v Paříži na hřbitově du Montparnass.

Šárka "Sipora" Bažantová

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(62)