Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

iampatrik

Neskutečná šílenost od kamery, střih, postavy, hudbu a příběh s nechutným kovovým monstrem. Bohužel tohle jde úplně mimo mě, ale chápu, že pro určité je Tetsuo kultem. Pro mě jediným plusem je příběh, který končí zajímavě. ()

Zero_Signal

Cyberpunkový industrial body horror? Ako som mohol odolať? Ale čo som za tú hodinu a 7 minút stopáže zažil, to proste neviem dať do slov. Ako keby niekto verne natočil jednú z mojich nočných môr. Ako keby Lynchov Eraserhead a ranšia Cronenbergová tvorba splodili diabolské dieťa. Nepamatám si, kedy som naposledy bol takto, s prepačením, vypičený z filmu. A čert to ber, nekomentujem to už ďalej, nemá to význam.. aby ste fakt zistili, o čom tu blábolím, stačí si nájsť voľných 67 minút a pozrieť si to sami. O zážitok zaručené. ()

Ixbalanke

Chce to nevzdat to v půlce a dokoukat až do konce, protože až ke konci se děj trochu vyvine a začne to být fakt haluz. Ale lepší si ten film člověk asi užije až napodruhé. Uvidím, kdy na to budu mít žaludek. Líbila se mi kamera a obecně industriální atmosféra (moje oblíbená). Japonci jsou šílení géniové:) ()

IvoB

Filmový experiment, ve kterém se autor přímo vyžívá v extrémnosti - a to ve všech ohledech. "Mentální nestálost" postav je tu navíc podpírána zběsilým stříháním a zvuky. Taková forma dokáže diváka dost rozhodit. I já se řadím k těm, co film příliš "nezpracovali". Samozřejmě chápu, že některým může snímek skýtat neobvyklou artovou či stylistickou hodnotu, nebo jsou prostě trošku divní:) Avšak pro mě zatím zůstává film pouze velmi netradiční filmovou zajímavostí. ()

orkadimenza

Japonská surrealistická šílenost, místy nechutná experimentální kyberpsychárna. Tak by se dalo Tetsuo shrnout. První minuty byly popravdě dost těžké, ale po dost prosmáté sexuální části přišla zajímavá surrealistická pasáž a poměrně překvapivě jsem nebral Tetsuo jen jako totální kravinu. Původně to vypadalo, že film odsoudím jako hrozný experimentální shit, nakonec ale nešlo Tetsuo nebrat aspoň trochu vážně. Neříkám vůbec, že se mi líbilo jako celek, ale určitě představuje velký milník v kinematografii, minimálně v té japonské. Každopádně větší úlet jsem ještě neviděl. Díky častému vzpomínání na Švankmajera během druhé půlky a zajímavé vizionářské myšlence do budoucna si Tetsuo zapamatuji alespoň trochu v dobrém. 50% ()

Paldiny

Hviezdička za komediálnu stránku, miestami som sa fakt glebil. Chlapík sa mení v kuchynský spotrebič a iné spotrebiče mu to majú za zlé. Lenže má výhodu, miesto penisu disponuje polmetrovou vŕtačkou (japonský komplex?) akou sa dokáže vyzvŕtať z každej šlamastiky. Ale žarty stranou, nejde o žiadny art a už vonkoncom nejde o horor. To len mladučký tvorca zrejme proti svojej vôli praxoval niekde v kovošrote a mal potrebu všetky tie odreniny z káblov a plechov dostať von z hlavy. Chápem ho, tiež som si raz potykal s fabrikou a už by sa do žiadnej inej nevrátil. Škoda len, že Cukamoto sa hrá na intelektuála, a preto všetky tie epileptické prestrihy, bolestivé grimasy a trúbky vyznejú smiešne. Jeho dietko nevypovie dokopy nič, je bez atmosféry, nedostavuje sa pocit paniky, odporu či beznádeje a sotva dosiahne na celovečernú minutáž. Aspoň, že miestami trafí tóninu, inak nula bodov a len amatérsky pokus o to sa dostať na festival. ()

Rozjimatel

A to som si myslel, že som už vo filme  videl všetko a nič ma prekvapiť nedokáže, ale táto zvrátená šialenosť ma vyviedla z omylu. Rozhodne to nie je film pre slabšie povahy (mohol by u nich vyvolať až fyzickú nevoľnosť), dokonca by som povedal, že je len pre tých najodolnejších. Film vám uštedrí poriadnu šupu do hlavy, po ktorej vám v hlave ostane diera a poriadny zmätok. Napriek tomu, že tento druh "metalu" nepatrí práve k mojim obľúbeným a napriek totálnej absurdnosti celého diela, mu musím priznať silnú pôsobivosť, veľkú nápaditosť a aj odvahu počinu, ktorý sa nezastaví pred ničím, nerešpektuje žiadne pravidlá. Prvá polovica je v tomto smere strhujúca, v druhej polovici film postupne stráca dych, prestáva hýriť originálnymi nápadmi a začína unavovať. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Klay

Experimentální šílenost, kterou je vskutku těžké ohodnotit. První půlka baví i šokuje, občas působí jako drsnější videoklip k výborně vybrané strojové hudbě, která zpětně skvěle doplňuje atmosféru. Počínaje druhou půlkou se ale dění téměř zastaví a to co by se dalo zcucnout do pěti minut je zbytečně natahováno na více jak půl hodiny. Uplný závěr je ale opět skvělý. Sečteno podtrženo, být film o polovinu kratší tak je to jasných 5*, takto zůstává jen zajímavým, ne zcela dotaženým experimentem. ()

willis

Ve filmech mi nevadí úchylnost, amatérismus, chybějící děj a ani to, když chybí jakýkoli náznak příběhu, ale 67 minut je pro takovýhle guláš nestravitelná porce. Dokoukal jsem to, i když po 20 minutách jsem se začal slušně nudit a víckrát už si tuhle "lahůdku" nepustím. Studenti na filmové škole si možná můžou se svýma kamarádama poplácat po zádech jaký jsou chlapáci a jaký natočili film, ale pro mě je to nekoukatelný. ()

korinťan

Když smícháte Lynche (hlavně Mazací hlavu) s Cronenbergem, přidáte trochu Švankmajera a celý to uděláte po japonsku, dostanete tenhle brutální kyberpunkovej nářez. ()

Pafl

Jednoho rána se Tetsuo probudil a zjistil, že se proměnil v jakýsi obludný stroj. Anebo se jiného rána potkali Cronenberg a Švankmajer a dali si spolu pořádného tripa. Anebo je to balada o lásce a touze po druhém, která má tu smůlu, že žije v naší době. Naše těla jsou stroje, to už jsme přece slyšeli. A stroje může ovládat každý, tak to přece chceme. A kdo z nás mužů by nechtěl mít mezi nohama obří nadzvukovou vrtačku ? ()

Emo-haunter

Naprosto originální asijská cyberpunková, surrealistická, experimentální nadčasová řežba, pobuřující a vybočující ze všech pravidel audiovizuální kultury. Tetsuo mě velmi nadchnul svým zpracováním - ta kamera, střih, a to všechno okolo je naprostý skvost, i když se jedná o naprosto schizofrenně-bipolární a expresivní dílo, které není pro každého. Perfektní hudba rovněž dodává atmosféru této ultramegácké šílenosti. Může se zdát, že děje tu moc není, ale opak je pravdou - má to hodně zajímavé myšlenky, i přes alternativní strukturu i základní naraci. Subjektiv to ve své recenzi podal více než výstižně a souhlasím s ním. Jde tu kromě toho také o highest level řemeslnické hrátky Cukamota, který otrlému divákovi naservíroval nevšední zážitek svým pojetím filmového řemesla. Není to film pro všechny, je nesmírně kontroverzní, porušuje jakékoliv narativní, formální i sociální normy z hlediska nejen audiovizuální komunity. Nedivím se, že natáčení trvalo přes rok a půl, je na tom vidět naprostá propracovanost a smysl pro každý detail, nic není natočeno ledabyle. Inu, ale takové nářezy se doopravdy nevidí každý den, a tento film si zaslouží být označován jako kult, byť je svým zpracováním kontroverzní. Kdyby se takové píčoviny, jako jsou konvence, neřešily, je to normálně i na Oskara, a to myslím smrtelně vážně. 9/10 ()

Gore

Totální mozkový výplach, ale i přes svou jen hodinovou stopáž, je dost zdlouhavej a konec mě moc nevzal. Ale jako experiment pozoruhodný :-) ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu