Absolutní britská herecká špička v trpké konverzační komedii o spolužácích, kteří se setkávají po deseti letech, aby zjistili, jak mocný je čas čaroděj...
Čas letí jako voda, hlavní hrdinové britského komediálního dramatu z roku 1992 se ani nestačili rozkoukat, a už je to deset let od chvíle, kdy společně ukončili studium na univerzitě v Cambridgi a jejich cesty se rozešly různým směrem. A protože si po uplynulé dekádě určitě mají co vyprávět, svolává Peter Morton, který nedávno zdědil honosnou vilu, šest bývalých spolužáků do sídla na sraz, který by se měl odehrát v době oslav nového roku. Přestože je všem příchozím oněch deset let jasně čitelných ve tvářích, neznamená to, že ochladly emoce, které mezi nimi vládly před rozchodem do světa. A to jak v dobrém, tak špatném smyslu slova. Pořád zůstává ještě mnoho nevyřčeného, a jak se zdá, právě na to nyní musí zákonitě dojít. Otázka jen zní, jak moc ničivým způsobem vzpomínky zaúřadují. A také jak mnoho se kdo vlastně změnil. Odpovědi přicházejí společně s výtečnými výkony elitní britské herecké sestavy, které vévodí Stephen Fry, Emma Thompsonová, Imelda Stauntonová a Kenneth Branagh, jenž je zároveň režisérem snímku. Vynikající ostrovní odpověď na Kasdanovo klasické Velké rozčarování nyní uvede kanál Cinemax. (oficiální text distributora)

kareen

Největší předností tohoto filmu jsou nade vší pochybnost herecké výkony většiny zůčastněných a aby také ne, když se tu sešla taková britská herecká elita. Když k tomu přidám výborné dialogy a pár vtipných situací, je to velmi dobře koukatelné. Příběh ala osmdesátá léta sice už takové terno není, ale na hodně slušnou trojku to v pohodě vystačí. ()

ABLABLABLA

No co se týče obsazení, člověk padal na zadek, jeden lepší herec než druhý. A co se týče příběhu, tak je to taky paráda. Nádherný snímek o dávných kamarádech, kteří se zase jednou sejdou, ale všechno je jinak. Prosté a klidné a přesto krásné a okouzlující. Vidět Hugh Laurieho v jiné roli než Dr. House teda taky stálo za to. ()

easaque

u tohoto filmu bylo poznat režisérovu oblibu v divadelních hrách i v Shakespearovi, ale nebylo to snad na škodu. Anglický humor mám taky rád a tak jsem byl v silném očekávání na výraznější zážitek a ten se nakonec nedostavil. Jedná se především o konverzační a komorní hru o setkání party komediantů po deseti letech, která kromě pár drobných zvratů a rozepří mezi přáteli nenabízí nic víc. Provedení je příjemné, stejně jako herecké výkony, ale tak akorát na 3-hvězdičkový film na poklidné nedělní odpoledne. Zajímavostí pro mě byla role Huggie ala Dr. House a mohl jsem tedy srovnávat... [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Marci

Film jsem viděla po několika letech a vůbec nic neztratil ze své působivosti. Chvíli nevíte, jestli se máte smát nebo brečet. Skvělé je herecké obsazení počínaje Stephenem Fryem, Emmou Thompson, Kennethem Branaghem. Skvěle si manželskou dvojici střihli Hugh Laurie a Imelda Staunton (později manželský pár zopakovali ve filmu Rozum a cit, kde ztělesnili manžele Palmerovi). Za zmínku též stojí role hospodyně Very, kterou si zahrála Phyllida Law, matka Emmy Thompson. ()

Sheldra

Už nějakou dobu si myslím, že jedny z nejlepších komedií točí Angláni se svým proklatě suchým humorem, kterýmu není nic svatý. Vzhledem k tomuhle faktu a k obsazení jsem si mnula ruce, že Petrovi přátelé musí být tutovka. No a ono ne. Jednak jsem tu nenašla moc inteligantního humoru (to spíš tak mírně jedovatý poznámky), pak tu nebyl v podstatě žádný nosný děj, což by nevadilo, kdyby to bylo zábavně šáhlé, a ne placama až trapně uječené, čili zbývá v podstatě jediný klad: herci, tedy to, co z jejich výkonů nechal příšerný dabing (Rösnera z toho vyjímám). Což v tomhle případě není zase tak moc. Proč? Protože neměli moc co hrát... "Šokující" odhalení u krbu funguje spíš jako smutná rezonance, protože i tohle dneska působí spíš jako klišé. Holt nemůže bejt každej den kaviár. ()

• Představitelka Peterovy (Stephen Fry)hospodyně Very, Phyllida Law, je matkou Emmy Thompson. (vesper001)
  • Stephen Fry, Emma Thompson, Hugh Laurie a Tony Slattery jsou skutečnými spolužáky z Cambridge. Společně také účinkovali v univerzitním amatérském divadelním spolku Cambridge Footlights. (vesper001)
  • Rita Rudner napsala celý scénář filmu za 5 dní. (Pumiiix)