Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Budovatelské nadšení neminulo ani slovenskou kinematografii. V roce 1950 vznikl hymnus na poctivou práci i pozitivní změny v myšlení lidí. Protože stavba důležité přehrady, která dosud zaostalého kraje přinese pochodeň pokroku, mění nejen své stavitele, ale i rolníky v blízké vesnici, kteří se zbaví ničemného kulaka, jenž je dosud vykořisťoval. Priehrada doslova v každém okamžiku reaguje na dobová hesla - příběh se třeba otevírá příchodem tří úředníků, kteří v rámci přiblížení pracujícímu lidu přicházejí na stavbu nabídnout sílu svých rukou. Režisér Palo Bielik vytvořil vzorovou agitku, hájící nutnost třídní bdělosti i zásadové nesmlouvavosti při prosazování nových pořádků, neboť zákeřný nepřítel může číhat kdekoli. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (22)

majo25 

všechny recenze uživatele

Keď si odmyslíte politickú a budovateľskú agitku tých rokov, naivitu práce i niektorých hereckých výstupov, dostanete celkom pútuvú tragikomédiu aj o ľudských vztahoch či problémoch a radostiach. Samozrejme, uspievané a utancované pasáže a pátos budovania trochu znižujú dielo, ale ono je vskutku kvalitne natočené. Záplava vtedy mladých a začínajúcich hviezd určite poteší i pobaví. Za zmienku stojí výkon Gustáva Valacha v roli kulakovho syna, menšiu rolu paholka si zahral aj Martin Ťapák, budúci skvelý režisér. Hodnotenie: 60% ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Uf!! No nic, jdeme na to - i agitka může mít příběh a být něčím zajímavá. U Frony to byla postava hlavní hrdinky a přes veškerou okatou propadanu šlo o slušně zpracované drama. Anděl (ať už na dovolené nebo na horách) si všechny získal díky hereckému obsazení i humorně naděnému příběhu, byť agitoval hodně okatě, je v oblibě dodnes. U Priehrady vidím nesourodé obrazy propojené hudbou, která na mě působí spíš rušivě. Soudruzi jsou náležitě uvědomělí, úkol veliký, příběh bohužel nezábavný. Je mi to líto, ale tohle si Paľo Bielik neuhlídal. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Budovateľský pátos príznačný pre danú dobu neobišiel ani film, práve naopak. V tomto prípade sa v duchu lepších zajtrajškov stavala priehrada, všetci budovatelia sú vykreslení ako pracovití ochotníci s humorom a kulaci ako cynické karikatúry. Po filmovej stránky je snímok dobre natočený, ale inak je to boľševický "kolektívny" blábol. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Film který dá každému to co chce. Já chtěl správnou budovatelskou agitku a dostal jsem výbornou komedii. Zlý vykořisťovatelský kulak dostal co zasluhoval a Oravský kraj dostal velkolepou přehradu. A můj zvrácený vkus si přišel na své. Vážně to brát nelze, ale koho to sere. Já mám pro podobný úlety slabost.80% ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Bujna nie je potkan, Bujna je gazda....!" Na prvých filmoch Paľa Bielika propagandu necítiť, ale tu rok výroby 1950 napovedá, že by to tak mohlo byť. Realita však bola ešte horšia ako očakávania. Ten film je komunistickou propagandou a heslami nabitý tak, až sa po každej robotnícky ladenej hláške musíte pousmiať. Celé to podanie a postavenie postáv do pozície hlúpy a arogantný gazda verzus usmievavý a pracovitý robotník, vyvoláva iba úsmev. Občas sa objaví úsmev úprimný a nefalšovaný ako napr. pri scéne prenocovania v prepravných vozňoch, ale najviac film drží pohromade vďaka postave gazdu Bujny a jeho syna, ktorého hrá mladý Gustáv Valach. Taký F. Dibarbora sa po prevrate iste musel pri tých komunistických pesničkách červenať až do odtieňa sovietskej vlajky. 60%. ()

Zajímavosti (13)

  • Názov filmu symbolizuje neprekonateľnú bariéru medzi majetnými gazdami a márnotratnou, nastupujúcou inteligenciou. (Biopler)
  • V Priehrade použil Bielik trikovú techniku (rôzne uhly a nájazdy kamery, snímanie viacerými kamerami pri vrcholnej scéne filmu - páde koní do riečiska divokej Oravy), ktorá je vzhľadom na vtedajšie možnosti mimoriadne presvedčivá a pôsobivá. (Blokbaster)
  • Film musel byt po dokončení schválený za účasti povereníka informácií a osvety Dr. Pavlíka. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama