Bílý tygr

• Indie The White Tiger

Jestli chce ambiciózní řidič bohaté indické rodiny uniknout před chudou a začít podnikat, musí vzít rozum do hrsti. (Netflix)

petikacka

Tak to bylo maso! Konečně film, kde je Indie komentovaná očima Inda takže se dá věřit tomu co říká a já si vždy myslela. Bez boha ani nevyjdou na ulici, kasty si vymysleli taky sami a ta jejich služebnická duše až do morku kostí z nich pak dělá téměř zrůdy. Ten obrovský kaňon mezi totální chudobou a nadměrným bohatstvím je prostě šílený. Všimla jsem si, při scéně v koupelně jak se náš řidič nasprejuje AirWickem na WC, cenovky 4 100 rupií. Jeho plat byl 2000 rupií a když si vezmeme cenu osvěžovače u nás, na koruny je to zhruba 100,-kč pak měl výplatu 41,- a ještě mohl bydlet v garáži zadarmo jupííí!!! Pak z nich nemají být hovada. No rozhodně silný zážitek. Nejvíc mě, ale dostal závěr filmu: " Běloši jsou na odchodu. Jejich konce se ještě dožijeme. Tohle je století hnědého a žlutého muže. Bůh pomáhej všem ostatním". Tak nás potěš pánbu... Za mě 95% ()

nonick1

Povedené filmové drama, které spíše než Milionáře z chatrče připomíná Narcos s bezskrupulózním přístupem všemocné narkomafie, uplácející všechny - od policie až po vrcholné politiky. Film bez příkras ukazuje autentický obraz Indie jako země formálně demokratické, přesto však skrz naskrz prolezlé korupcí, nekompromisně rozdělené kastovním systémem a plné obrovských protikladů mezi bohatstvím a chudobou. Silný film, plný nenakašírovaných záběrů indických reálií, ve kterém můžeme sledovat postupnou (a uvěřitelnou) proměnu postavy empatického sluhy v bezcitného pána – zároveň se zjištěním, že vyhrabat se z tamních nekonečných hromad odpadků a zbídačeného prostředí nuzných chatrčí lze pouze dvěma způsoby: stát se politikem nebo zločincem. ()

tomashrabek

Ideový protipól Milionára z chatrče má jediný problém – nedokáže nastaviť a uspokojivo naplniť divácke očakávania. Nemám problém s realistickým/negatívnym vyznením záveru, ale s tým, že posledná desaťminútovka filmu mala byť jeho jadrom. ()

barteca

Existenci otrockých kast v Indii nikdo neřeší, bohužel jsou i v 21. století realitou. Film to ukazuje celkem bez sentimentu a přízdob, realisticky. Směrem k budoucnosti to otevírá spoustu otazníků.... ()

Narciska

Co dlouho vypadá jako obžaloba společenské hierarchie se postupně mění spolu s hlavním hrdinou, který nám příběh povídá. I když by jeden spatřoval výhodu v tom, že monolog nám pomůže pochopit jeho počínání, nestalo se tak, vyústění je nepochopitelné. Zatímco celý film získává stále odpudivější ráz. Ke konci dochází autorům rozum a v úplném konci i filozofická lehkost, takže, skoro zbytečný film. ()

Majkak

Drsný a cynicky realistický vhled do života indické společnosti. Jsou jen dvě kasty, jedni nahoře a druzí k tomu, aby jim sloužili. Chvíli velmi osobní, uvěřitelné sociální drama, pak ale zase zkratka, satira, ne zcela vyvážené. Psychologie postav není úplně dotažená. Hlavní protagonisté nejsou zcela konzistentní, vedlejší postavy jsou dost čítankové, a to na obou stranách. Přesto zajímavě přibližuje mentalitu sluhy, absencí ambicí a vědomí vlastní hodnoty. Prostředí založené na korupci a opovrhování chudinou. Závěr nejednoznačný, kontroverzní, povrchní. ()

Maximilianus

Veľmi podobné Milionárovi z chatrče a predsa nie také hlboké, dojemné, dobré, ale zato temnejšie. Kvalitatívne lepší priemer ale bavilo ma to a bolo to natočené pútavo. 7,1/10. ()

ER

Snaha vymezit se vůči Milionář z chatrče a stát se jeho protipólem, se povedla jen částečně. První polovina měla dokonce shodné rysy: veselá hudba, vysmátý klučina, pár humorných dialogů. A ta nemá chybu. Zlom přichází s větou vypravěče " a teď to bude temnější". No...veselost ubyla, téma zvážnělo, ale začalo váznout tempo a vše se odvíjí v podstatě v rámci jedné scény, byť dramaticky zdařilé. Přerod hlavní postavy v darebáka je pak zfinalizován v závěrečných 3 minutách. Pokud film působí jako kritika současných poměrů v Indii (cit.: "nejdříve jsme měli mít kanalizaci a poté demokracii "), tak tvůrci mohli do toho trochu více šlápnout, třeba jako u podplácení nejvyšších státních úředníků. Celkově jde o zdařilou indickou produkci a vypadá to, že se máme na co těšit, pokud u tohoto trendu tvůrci zůstanou. ()

Jolee

Bollywood nečekejte. Docela surová sonda do životů nejchudších Indů a jejich smýšlení o světě. Adarsh Gourav to hraje velmi přesvědčivě. ()

iz67

První pulka je naprosto skvělá. Jak ale tvurci zacnou hledat smysl filmu, coz je vetsinou problem 2.pulek, tak to prestava odesejpat. Ale furt za prvni pulku si to 4 hvezdy zaslouzi. Vtipne, rychle, cynicke, pietni vuci prostredi, atd ()

RigorMortis

Kvôli krajine pôvodu som akosi podvedome očakával podivné tanečné kreácie, ignorovanie fyziky a angličtinu s ťažkým indickým prízvukom, čo sa našťastie nestalo. Namiesto toho ma film príjemne prekvapil svojou exotikou, príbehom a spracovaním. Príbeh o tom, ako hlavný hrdina formovaný roky mentalitou sluhu schopného olízať pánovi z topánok aj posledné hovno prekonal očakávania a svoju vlastnú kultúru a splnil si sen. Plot twist v závere filmu prekvapil, dodal však filmu na netuctovosti. ()

nula87

Zajímavě vystavěný příběh s nejedním překvapením, dost filmařských nápadů - netradiční, ale rozhodně zajímavý kousek. 70% ()

pafka

Tak Idnove uz nejsou jen pani, co toci filmy se zpevem a tancem, pestrobarevnymi scenami. Tohle je film, ktery slusne vypravi pribeh o jednom klukovi, ktery chtel utect ze stinu sve rodiny za kazdou cenu a udelal pro to vlastne cokoliv. Popravde kdybych se dozvedel jeste neco o kastach, byl bych o neco spokojenejsi. Konec byl, tak jakzname z indickych filmu temer pohadkovy, ale ne uplne neuveritelny. Ja jsem se pristihl nekde po pulce, ze se docela nudim. Ale dalo se to prekonat. Takze kratsi stopaz, vypraveni trosku zuzit o nekolik nezazivnych pasazi a bude to velmi velmi dobre. Takhle jen dobre. ()

uhlerado

75 percent filmu malo dobre rozbehnutý dej, potom to akoby réžia nevládala dotiahnuť a zaver sklamal, bol jednoducho odflaknuty, skoro 4 hviezdy ()