Prolomit vlny

• Dánsko Breaking the Waves (více)

zdeci

Jsem asi nepoučitelný, tak zaprvé: nemám rád amatérský styl na bázi Dogma 95; zadruhé: nemám rád tvorbu von Triera; zatřetí: stejně jsem se na to musel kouknout. Tenhle styl vyprávění spojený s příběhem fanatičky boží a pejzatými herci velká slabota, ale měl jsem to čekat a dát si před spaním raději osvědčené Cimrmany... ()

reAnimat0r

Preboha, moja dusa ostala nacisto poznacena tymto snimkom od dobre znameho danskeho blazna. Bessino hlasanie JAN?!.. o ktorom sa mi bude este dlho snivat. Neskutocna Emily Watson, ktoru by som asi najradsej v niektorych scenach sam zaskrtil a ukoncil jej/moje trapenie. Takato depka sa len tak nevidi. Doporucujem vsetkym samovrahom. ()

eMeMko

Další mazec od Larse von Triera, který se nese v podobném duchu jako jeho ostatní filmy. Rozdělení na kapitoly, explicitní scény, málo dialogů, to je jen slabý výčet vlastností, kterým toto dílo disponuje. Herecky je vše zvládnuto na výbornou, Emily Watson a její extrémně schizofrenní Bess se mi vryla do paměti pravděpodobně nejvíce. Děj a zápletka je celkem jednoduchá, ale jak už to u tohoto dánského kouzelníka bývá, rozhodně diváky nečeká obyčejný film. Finální hodnocení: Koukat na toto dílo na Valentýna se svoji manželkou nebyl nejlepší nápad, pokud ale máte rádi náročnější kinematografii a depresivní příběhy s ne zrovna šťastnými konci, vřele doporučuji. ()

STORM70

Stydím se, že jsem Breaking the Waves viděl až dnes. Skvělé. Lars nezklamal a o mých oblíbencích Emily Watson a Stellanovi Skarsgårdovi ani nemluvě. 8/10 ()

blondboss

Toto je presne Lars von Trier. Buď jeho film zbožňujete alebo neznášate. V tomto prípade je to ten prvý pocit, kedy som prakticky nespustil oči z deja a vychutnával si tú bizarno-skľučujúcu atmosféru, ktorou sa snímok niesol. Dejovo to bolo ozaj komplexné a emočne drtivé. Navyše so skvelými hereckými výkonmi a Emily Watson sa týmto snímkom právom predrala medzi elitu. Nie všetky scény mi sedeli, ale v globále smekám. 80 % ()

AnnaW

Silný a drsný příběh, který doznívá ještě několik dní, neokázalé civilní herectví hlavních představitelů. Takovéhle filmy je potřeba vidět víckrát. ()

PCHE

V profile Triera tu na CSFD je napísané, šokujúci film, ktorý sa bez prižmúrenia oka dá označiť za porno. Tak to teda prrŕ. To je čistá degradácia tohto diela. Pokiaľ mi pamäť slúži tak pravá pornoscéna sa v tomto filme neobjaví, na rozdiel od napríklad IDIOTOV, kde to porno je uplne natvrdo. Fantastický film o bezhraničnej obetavosti s genialnou Emily Watson. ()

obscurus

Toto bola moja prvá skúsenosť s Trierom. Po niekoľkých minútach, keď si moj žalúdok zvykol na svojskú kameru, po tom čo som pochopil, že dosť explicitné sexuálne scény do tohto príbehu proste patria, po tom ako som zistil, že divná forma je jednoducho nutnosť, po tomto všetkom som pochopil, že pán Trier je majster. Keby som niekomu vysvetľoval dej tohto filmu, tak by som ho na 100% odradil. Aj mňa by to odradilo. Ale niečo také emocionálne silné, zároveň vierohodné (až na nejaké detaily...) a zaujímavé (čo sa formy týka) som naozaj už dávno nevidel. 10/10. ()

Fosgo

Bess žije ve vesnici řídící se přísným kalvinistickým náboženstvím, její víra v uzdravení ochrnutého manžela Jana ji vede do naprosté odevzdanosti, do „lásky, která ukrutně bolí“. Jak neúprosná je víra, tak přísná je i láska … jak strašlivá je ona víra, tak i sebezničující je její láska. Čím více je Bess Janovi oddána …. tím více on ožívá. Náhlé uzdravení Jana (po sebeobětování Bess) pak připomíná zázrak. Je-li sexualita volbou k záchraně milence, je i cestou do nebe? Zajímavé je použití ruční kamery, poskytující nervní záběry a blízké pohledy do tváří. Filmu herecky dominuje skvělá Emily Watson. Lars von Trier ale toto silné poselství o síle obětování trochu shazuje … například použitím pop songů v předělech mezi kapitolami filmu, barevným počítačovým zpracováním některých scén, závěrečnými „zvony, které jásavě zní“ - nejen tím evokuje určitou „lacinost“. Utrpení Bess, silné a otřásající … však zůstane dlouho v paměti. ()

huasca

Nezapomenutelné, vždyť je to od Triera, pro mě na 3. místě. Na prvním je Antikrist a pak tamto s těma nakreslenejma půdorysama. ()

wray

K Breaking the waves som sa dostal po 15 rokoch, pricom som netusil ze ide o nejaky oceneniami ovenceny film. Po asi tak polhodinke som si zacal uvedmovat ze to nebol (pre mna) najlepsi vyber. Zvlast ked som si to pauzol a uvidel ze ma cakaju este 2 hodiny tychto "amaterskych" hercov, "nudneho" pomaleho pribehu, v "nudnom" prostredi a jedine zaujimave boli tie zabery na skotsku prirodu. Ale - tak som sa premohol a pokracoval v pozerani. A - bola to dobra volba :) Breaking the waves proste potrebuje isty cas aby divaka vtiahol do deja, aby sa zzil s postavami, prostredim, casom kde sa to odohrava... A potom aj ked to cele skonci stale ma divak taky nejednoznacny pocit, ale aj to je v poriadku, treba si to nechat ulezat a az potom - po par dnoch je jasne ze Breaking the Waves je vyborny film. Herecky to uz nie je "amaterske" ale obzvlast dobre, nudny pribeh je zrazu "vynimocna drama, s netradicnou zapletkou - trochu perverznou aby to sokovalo, ale - ma to vyznam", a prostredie - je to stale zapadakov, ale krasne to kontrastuje s dnesnou civilizaciou velkomesta. A aj ked je cely pribeh znepokojujuci, napokon to ma predsa len "happy end" - teda ak sa na to clovek tak pozera... Urcite doporucujem. Upozornujem ze bude trosku tazsie sa do toho dostat, ale treba vydrzat - napokon to stoji za to. ()

confuoco

Film s veľmi nevšedným scénarom (o réžii samozrejme nehovoriac). Spočiatku by sa mohlo zdať, že pôjde o tuctový (aj keď určite nie spracovaním) snímok o osudovej láske a obetiach, ktoré je pre ňu človek schopný a ochotný priniesť, postupne sa však vynárajú ďalšie témy, a to nielen osobné, ale aj spoločenské či dokonca duchovné, pričom v centre je rozpor a paradox medzi zlom, ktoré uzavretá komunita ľudí vydáva za dobro a dobrom, ktoré naopak vysvetľuje ako zlo. Snímok je prestúpený symbolikou a akousi fatalistickou tragikou ľudovej balady, čo ešte viac zvýrazňujú obrazovo-hudobné predely deliacie film na kapitoly. Popri tom je to však najmä jedna z najsilnejších a najkrajších filmových výpovedí nielen o láske, ale aj o hodnote a trvácnosti skutočného priateľstva (Bess a jej švagriná). Občas kritizovaný záver filmu (nielen záverečná scéna) predstavoval aspoň čiastočnú satisfakciu, ktorú som po celom príbehu potreboval a privítal. ()

schwejk

Jednoduše GENIÁLNÍ! Lars von Trier je mistr úvodů a dechberoucích závěrů. Skvělá kamera a naprosto úúúúžasná a dokonalá Emily Watsonová! Fakt, že nedostala Oscara, je výsměch - její výkon mě zcela ohromil a řadím ho k těm nejlepším kdy viděným. Děj filmu má skvělý dramatický oblouk a nepopsatelně famózní závěr. Třešničkou na dortu je hudba a famózně sestavený soundtrack. Jen škoda, že Lars se nyní spíše snaží šokovat, než nějak vyprávět. Tohle má hloubku, švih a styl. Antikrist už ne... ()

DonFrolimo

Chvílema mě běhal mráz po zádech, když sem se vciťoval do hlavní hrdinky (sic!), kterou bych navíc považoval za naprosto vyšinutou. Tohle umí jenom Trier. ()

osslik

Příběh o nepochopitelné lásce, která prolamuje vlny, přenáší hory která jde vytrvale a trpělivě přes absurdity světa skrz zlo až na hranice krajiny šílenství. Pak se všechno prolomí. Za oblakem nevědění, kam náš rozum prostě nedohlédne, je všechno jinak... Někdo tam jen Ticho a Světlo, někdo k tomu slyší dokonalou hudbu, někdo to může mít přes zvony a jiný to má úplně jinak - Bůhvíjak... ()

Dášenka

Že je Lars von Trier blázen jsem už věděla,ale že se mu povede natočit film,který mě,jako diváka,jenže nemá rád psycho filmy,rozseká na molekuly….???Tak přesvědčivé herecké výkony jsem neviděla.Co dokáže udělat láska s jednou naivní až hloupou dívkou podtržená lehce depresivní přírodou severního Skotska!Popravdě i já bych v přítomnosti Stellana nebyla nejpevnější v kramflících,ale Emma Watson to hraje s takovým uvěřitelným výrazem,že bych jí snad zbaštila vše.Začátek filmu vypadal velmi lehce a moc jsem se těšila jak bude pokračovat.Mívám ve zvyku si před filmem přečíst stručný popis.Tentokrát jsem to neudělala.Nejspíš bych se na film nepodívala,kdybych věděla o co půjde.Nerada vypínám přehrávač s uslzenou tváří.Ale nelituji.Bravo pane režisére. ()

Desmi

V podstatě docela nudné drama, které ale nelze označit za ztrátu času, protože divákovi dokonale připomene ty pro život vůbec nejdůležitější "věci". K samotnému filmu toho není tolik co napsat. Jde vpravdě o docela smutný životní příběh dvou mladých lidí, na druhou stranu hraje v jejich tragédii velkou roli hloupost, oddanost a víra politováníhodné Bess. Propletené osudy a vlastnosti lidí v tomto příběhu už podruhé určitě rozplétat nechci, ale nejvyšší hodnocení si zaslouží.. I když, závěrečná klapka mohla být klidně o půl minuty dříve..! =) ()