Reklama

Reklama

Buffalo Bill a Indiáni

  • Česko Buffalo Bill a indiáni aneb Lekce dějepisu Sedícího býka (více)
Trailer

Obsahy(1)

Paul Newman jako věhlasná ikona Divokého západu... Píše se rok 1885 a jméno Buffalo Billa je symbolem hrdinství. A díky jeho veleúspěšnému kočovnému představení také ztělesněním splněného amerického snu. Pod taktovkou geniálního vedoucího Natea Salsburyho si mytický Buffalo Bill podmaňuje celou Ameriku. Jakmile se však legendární lovec bizonů a podnikavec uchýlí do zákulisí, odhazuje nejen své falešné lokny, nýbrž i morálku, zatímco si prolévá hrdlo kořalkou a láme srdce nejedné opěrní divě s hrdlem zlatým. Když je do zábavné podívané povolán obávaný náčelník Sedící býk, Buffalo Billa čekají bezesné noci a vrásky na spanilém čele… Hollywoodský mogul s italskými kořeny Dino de Laurentiis (Barbarella, Tři dny Kondora, Ragtime, Duna) spojil své síly s uznávaným americkým režisérem Robertem Altmanem (M*A*S*H, Vidiny, Nashville). Výsledkem se po dvouletých přípravách stal divácky vstřícný, až úšklebný, přitom však promyšlený portrét první hvězdy Spojených států amerických, jejíž sláva nevzešla ani ze svrchované vojenské opory, ani z politického prostředí, ale ze zdola, ze spisovatelského umu Neda Buntlinea, jenž stvořil z obyčejného lovce bizonů a vojenského průzkumníka Williama F. Codyho modlu jménem Buffalo Bill. Právě ten se počínaje 20. stoletím stal hojným předobrazem pro filmové westerny. Po Altmanově „westernu“ McCabe a paní Millerová také nový přírůstek nedostál klasickým rysům prérijního žánru zpopularizovaným Johnem Fordem, Howardem Hawksem či Anthony Mannem. Na motivy divadelní hry „Indians“ Arthura Kopita Altman se scenáristou Alanem Rudolphem mistrovsky rozehráli vrstevnaté dějství, které neustále překlápí otázku historie a klamu, zneužívajícího a zneužívaného, hranice šoubyznysu a umění. Jak bývá u Altmana zvykem, kromě nápadité obraznosti snímek nepostrádá bohatou zvukovou stopu, díky níž je svět Divokého západu vykreslen jako palebný střet odlišných názorů, vzájemně spletených, v nichž se problematizuje rudo-bělošské pojetí dobra a zla, z nějž málokdo dokáže vyjít s čistým štítem. Snímek Buffalo Bill a indiáni aneb Lekce dějepisu Sedícího býka získal roku 1976 Zlatého medvěda na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (32)

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Velmi nudný historický snímek, western to určitě skoro není, drama několika osob v americké historii zvláště vážených a uznávaných. Dobrý obraz toho, na jakých základech stojí "americký hrdina", na přetvářce, komerční úspěšnosti a hlouposti. Chápu, oč šlo Altmanovi, ale naprosto nechápu výskyt pana Newmana...?!!! :-( ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

Robert Altman se pokouší demýtizovat jednu z nejvěrších ikon Divokého Západu. Jenomže je to celé hodně slabé. Jako by se režiser bál pořádně přitlačit. Většinu děje zabírají zbytečné kovbojské vystoupení Buffalo Billova teátru. Hlubších myšlenek jsem se moc nedočkal. A když už tak to bylo celé pořád na jedno brdo. Paul Newman v roly vehlasného hrdiny nic moc nepředvedl. Ostatní poměrně kvalitní herci ve vedlejších rolích se taky moc neukázali. Ne tento film je hodně nedotažený a tím pádem dost zbytečný. ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

O tom, na čem všem se dá vydělávat, přitom šikovně obracet dějiny naruby a zvyšovat seběvědomí amerických patriotů, kteří o sobě rádi slyší, že jsou nejlepší. "Ano, národ chce být klamán a chce mít hrdost, tak mu to dopřejme, (a my na tom můžeme zbohatnout)". To bylo krédo Buffala Billa, kterého se držel, když ve své show představoval ve skutečnosti poražené, pokořené a utlačované indiány jako násilné agresory a bílého dobyvatele indiánské půdy jako hodného posla civilizace. Přece, .... to indián zabíjel a my chtěli jen jejich půdu. To indián, ... to je ten násilník. ........ Film myšlenku docela dobře podává, přesto je podle mého mínění natočen nezáživnou formou a naprosto zbytečně s předlouhou stopáží. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Asi tak nějak chápu nosnou myšlenku a účel tohohle „westernu“. Ale nemyslím, že by se realizace režisérova záměru povedla. Je sice zajímavé Buffalo Billa, jež sám sebe degraduje na cirkusáckou postavu, či ponížení, které musel podstupovat Sedící býk před bílími muži, ale na film bez nějaké větší nosné linie to nestačí. Zajímavé osudy hlavních hrdinů jsou bohužel rozmělňovány dílčímí příběhy vedlejších postav, jež jsou místy až na pomezí absurdity. Jakoby Robert Altman chtěl točit jako Fellini, ale nesedělo mu to. Výsledkem je dějový šum, u kterého je místy obtížné udržet pozornost a místy je dokonce iritující. ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Tomu říkám demýtizace! Ale to je asi tak všechno, protože tenhle Altman postrádá nosný dramatický oblouk, většinu času sledujeme nezajímavé přípravy Billovy show a když začne, tak tu až příliš místa zabírají estrádní pitominky. Hvězdným obsazením se nenechte zmást, všichni známejší herci ve vedlejších rolích ( Keitel, Chaplinová ) jsou také nevýrazní a nezajímaví. Očekával jsem nějaké životní bilancování Buffalo Billa, ale nedostavilo se, tedy kromě předposlední scény, jediné, která v sobě nese určitou tragiku jeho postavy. Ten chlap je jen posedlý svojí show, svými vlasy a operními pěvkyněmi - takže ani on mě příliš nezaujal. A všechno to má dvě hodiny... ()

Galerie (33)

Zajímavosti (6)

  • Většina filmu byla natočena na místech v kanadské Albertě a v indiánské rezervaci Stoney. (Zetwenka)
  • Na stožáru vlaje vlajka. Všechny 3 vlajky mají 48 hvězd. Vlajka se 48 hvězdami ale vznikla až v roce 1912. (Zetwenka)
  • Buffalo Bill a Indiáni je revizionistický western založený na hře „Indians“ z roku 1968 od Arthura Kopita. (Zetwenka)

Reklama

Reklama