foto

Anthony Mann

  • nar. 30.6.1906
    San Diego, California, USA
  • zem. 29.4.1967 (60 let)
    Berlín, Německo

Biografie

Jeden z nejvýraznějších režisérů „chlapáckých“ žánrů v klasickém Hollywoodu se k filmu dostal přes divadlo, kde si ho na konci 30. let jako režiséra působícího na prestižní newyorské scéně všiml legendární hollywoodský producent David O. Selznick.

Na západním pobřeží se Mann přes pozice castingového režiséra a asistenta režie (např. pod Prestonem Sturgesem) v roce 1942 dopracoval ke své první režijní práci. Začínal v několika studiích jako režisér „béčkových“ filmů, aby se v druhé polovině 40. let stal specialistou na klíčový žánr té doby, film noir (zejm. T-MEN a RAW DEAL).

Jako režisér, který nedosahoval hvězdného statutu svých nejslavnějších kolegů, neměl Mann plně pod kontrolou výběr ani svých látek, ani hereckého obsazení. Během své kariéry tak „plul“ s Hollywoodem a střídal žánry populární ve své době: po filmu noir přišel western, na přelomu 50. a 60. let historické epické filmy, a Mannovým posledním filmem, dokončeným po jeho smrti, bylo špionážní drama.

Nejvíce se Mann proslavil svými westerny, zejména sérií filmů s Jamesem Stewartem (WINCHESTER 73, U ŘEKY nebo ODHALENÁ STOPA); jeho noirová senzitiva přinesla na Divoký Západ více temné psychologie a deromantizovaného násilí. S epickým žánrem Mann už tak úspěšný nebyl: např. z práce na SPARTAKOVI byl záhy propuštěn kvůli neshodám s Kirkem Douglasem. Mann zemřel náhle ve věku 60 let.

Ačkoliv si nemohl dovolit takovou tématickou koherenci jako tehdejší hollywoodské špičky, Mann přesto dokázal vtisknout svým filmům pečeť výrazného stylu (jeho specialitou byla práce s náladou exteriérů a „špinavé“ scény násilí). Právě pro jeho exteriérové scény přirovnal Manna známý americký kritik Andrew Sarris k Michelangelu Antonionimu.

betelgeuse

Herecká filmografie

Dokumentární

2010 Sodankylä ikuisesti (TV seriál) - a.z.

Fanoušci tvůrce