Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

korndaddy

Velmi silný film, který má stoprocentně něco do sebe. Už jen na tu dobu. Ale. Ale přece jen sem si nemohl užít film na 100 procent jen proto, že ve filmu je jedna velká chyba (viz zajímavosti - strana 3- zajímavost 4), která se táhne celým filmem. Každopádně zajímavý film, jenž stojí za to ho vidět. ()

BlackTom

Neviem, či mi to vôbec stojí za pár slov... Film, ktorý písal, režíroval, hral jeden jediný človek. A tak to aj vyzerá. Zábavné scény sú kŕčovité, vážne scény až parodické a samotný Kane ma celý čas privádza k otázke NO A? Proste nie. Nudil som sa ako snáď nikdy v živote a nebyť tých pár šikovných strihov a niekoľkých podarených hlášok, šiel by som s hodnotením ešte nižšie. Nemám úctu, neskloním sa. Ďalší skvost, ktorý ma obišiel. ()

klukluka

Pověsti nelhaly, tohle je nejvíc! Přijde mi zbytečný to nějak víc rozvádět, na tenhle film se pějí chvalozpěvy 75 let. A že bylo Wellesovi v době vzniku OK 25 roků? To nejsem absolutně schopen pochopit... Smekám, smekám, smekám...a ještě tisíckrát. ()

Han22

Občan Kane, legendární film všech kritiků a další klasika, co si můžu odškrtnout. Orson Welles si tímto filmem postavil pomník jako režisér i herec a dokázal to v pouhých 26 letech. Filmařsky je to geniální - nelineární skládání života člověka z výpovědí různých lidí, dokumentární začátek, novinář pátrající po původu posledního slova před smrti Poupě a odhalující život magnáta. Pitvat by se daly i skvělé záběry jako obrovské skladiště nerozbalených krámů, odhalení tajemství divákům, nebo rozpadající se manželství v krátké a výstižné snídaňové scéně. Nebo noirová kamera s postavami v polostínech. Jenže pod tou skvělou formou je celkem průměrný obsah, celkem obyčejný příběh. O Charlesi Fosteru Kaneovi se toho moc nedovíme, jen že byl tiskařský magnát vydávající poloviční bulvár, byl dvakrát ženatý a neuměl milovat. Operní scény a vůbec celá pasáž s druhou polohysterickou manželkou mě i dost nudily. Zkrátka, nesporně klasika, ale strhující film pro mě rozhodně ne. ()

Vajonek

Hodně dlouho jsem si tenhle film odkládala. Na jednu stranu mě příliš nelákalo sledovat dvě hodiny osudy nějakého fiktivního magnáta. Na druhou jsem doufala, že když je snímek taková legenda, tak mě ten fiktivní magnát nakonec přece jen bude zajímat a hledala ten správný moment, kdy si pustit záležitost, která často zaujímá první příčky ve všemožných žebříčcích nejopěvovanějších, nejlepších filmů všech dob. Jak to dopadlo? Možná jsem jen nenašla ten správný moment pro zhlédnutí, každopádně jsem to už nechtěla odkládat a Občana Kanea si tedy nakonec dnes pustila. A jakkoli má ten film jistě své kvality, (na svou) dobu je nepopiratelně dobře natočený (člověk by ho, nevědět realitu, zařadil možná o pár desítek let blíže k současnosti), za celé dvě hodiny a ani další čas po zhlédnutí, kdy jsem nad tím dumala, jsem nepřišla na to, proč bych měla osudy toho fiktivního magnáta sledovat, proč by mě zrovna on měl zajímat a nenudit. To, že má být asi (mimo jiné) jakousi připomínkou, že prachy člověku štěstí nepřinesou, je pro mě trochu málo. Nevzbudilo to ve mně naprosto žádné emoce a ty dvě hodiny mi připadaly bohužel jako věčnost. Takže ode mě to bohužel za více než dvě hvězdy nebude. ()

Davej

Možná to je nejlepší film všech dob, možná ne. Čert vem tyhle spory. Těžko lze mezi sebou jednotlivé filmové skvosty porovnávat. Ale do té doby, než jsem viděl "Občana Kanea" a podotýkám, že bylo dost věcí, které mi mohli ten zážitek, na který jsem se už celá léta těšil, zkazit: kupříkladu malé špatně ozvučené kino, kde jsem seděl asi čtyři metry od plátna a to ještě v úhlu nějakých 60 stupňů, což mi ztěžovalo čtení titulků, nepohodlná a krátká sedačka, díky které mě bolela záda.... Co jsem to chtěl říct? Ano, do té doby než jsem viděl "Občana Kanea", jsem si nedovedl představit, jak velký zážitek může člověk prožít, když sleduje vlastně "obyčejné" vyprávění o životě "obyčejného" člověka. Jenže to vyprávění asi musí být předkládané "obyčejným" géniem. ()

Revolver

Scénář: Herman J. Mankiewicz, Orson Welles - Produkce: Orson Welles, George Schaefer - Hudba: Bernard Herrmann. Žebřícky nejlepších filmů - Americký filmový institut 1998 1.místo - Americký filmový institut 2007 1.místo - Entertainment Weekly 2.místo - Total Film's 6.místo, Digitaldreamdoor 2.místo....Po režijní stránce film předběhl několik filmových generací, scénář naprosto zaslouženě oscarový a nad herectvím Orsona Wellse zůstává rozum stát. Zkrátka naprosto dokonalé, mistrovské a nezapomenutelné dílo, které je absolutní poviností pro každého milovníka filmu. ()

wosho

Klasika, která si zaslouží ovace i titul jednoho z největších filmů všech dob. A na to, že to vzniklo před 66 lety, teda klobouk dolů pane Wellesi. Klobouk dolů. Tehdy kdy film byl v předpubertálním vývoji přišel mladík (mladší než Já, mě je 26) a skoro bez problému natočil něco......já nevím jak to popsat. My už nejsme schopni pochopit ten šok, co měli filmaři v tý době. Spatřit film, který prostě nemůže zaniknout časem a který je jako z budoucnosti 20-30let vzdálené. ()

Kovaja odpad!

Možná sem za barbara ale ja sem ten film asi nepochopil jinak si to nedovedu vysvětlit,podle ostatních uživatelů a jejich hodnocení je tenhle kousek více jak nadprůměrný ale ja se ovlivnit nedám.Pro mě to byly 2 ztracené hodiny času ()

I.AM.NOT

Šokující stránka filmu se bohužel po těch letech trošku vytratila, protože ve světě nynějším je možno naprosto vše... Ale v té době, ta otevřenost...wow...Je něco, co však přetrvá- obrovská poctivá filmařina (brilantní hra světla a stínu), skvělý výkon Orsona Welles a otázka co je to "poupě"?! Nicméně mě to neoslovilo, tak jak by mělo, ale zlomový film kinematografie, který by měl vidět každý, kdo si říká znalec filmu (a že jich zde není málo). ()

Fantomas92

Film se velice těžko hodnotí. Z hlediska filmové historie a důležitosti ve vývoji filmu jako takového bych neváhal a dal plné hodnocení. Bohužel příběh a postavy mě až tak nenadchnuly ,a tak je moje hodnocení nižší. ()

Hanys_

Nepřipojím se k nadšenému davu, protože na mě Občan Kane nějak zvlášť nezapůsobil. Celý Kaneův život mi vůbec nepřipadá jako nějaká fascinující látka pro film a ikdyž vezmu v potaz tu technickou stránku filmu (ročník 41 bych mu nehádal ani ve snu) tak ten příběh mě prostě a jednoduše minul...5/5/10 ()

F.W.Colqhoun

Už v první třetině se na mě z hloubi paměti cosi tlačilo - dávný zážitek, kdy mi jedna velmi dobrá známá na skutečnosti, že ležíme ve starožitné posteli a ona udržuje svůj intimní vzhled na úrovni a la „vintage-porn” (= trestuhodně neoholená), vysvětlovala pojem Gesamtkunstwerk. Vynikající pedagogický kousek, mimochodem. Občan Kane je exemplářem vyhynulého druhu „velký film”. Nemá cenu příliš rozmazávat jednotlivé položky. Všechno je wellesovsky über. Jízdy kamery udiví i dnes, kdy máme díky CGI zkušenosti s průlety, čímkoliv vás napadne. „Universal focus” dělá divy. Kompozice jsou čistá geometrie, chci je mít doma rozvěšené po zdech a z toho, co jsem měl možnost z dobra kinematografie první poloviny 20. století vidět, srovnatelné snad jen z vybroušených filmů Fritze Langa; jediné, co by Vám mohlo na nich vadit, je to, že Welles prostě strašně machruje. Představa o věrohodném herectví se sice od roku 1941 dost změnila, ale výkony režiséra a takových sidekicků jako Joseph Cotten nebo Everett Sloane jsou pozoruhodné a silné. (Takže jediné, co z mého pohledu za moc nestojí, je naprosto zaměnitelná hudba, ničím odlišná od jiných „scores” éry Zlatého věku.) No a pak ta story. Pokus o rozklíčování života jednoho muže na základě posledního slova (které navíc nikdo neslyšel, protože u toho nikdo nebyl; nikomu to neříkejte, ha ha ha). Čím víc se dozvídáte, tím méně Charlese Kanea znáte. Každý si může udělat svůj rozmazaný obrázek. C‘est la vie. ()

Scevola

Velmi som sa pri tomto filme nudil, stale som cakal ze pride nieco kvoli comu vsetci vravia aky je tento film uzasny. Zial nedockal som sa. 44/10 ()

showxman

Po více než 70 letech od vzniku Kane jsem ho poprvé zhlédl (v kině) a musím říct, že hodnotit nyní je něco zcela odlišného. A nejen proto, že nežiji v Americe let čtyřicátých a nejsem osobně obeznámen s jistým William Randolph Hearst, ale spíše proto, že hrátky s kamerou jsem již nejednou viděl a retrospekce pro mě není také žádnou novinkou. SPOILER Ano uznávám tu nosnou myšlenku, že ne vše si lze za peníze koupit a cítím, že s postupem času a eventuální další projekcí film více ocením. Ale nejlepší film všech dob? To vůbec né... ()

Miller

Socialistická agitka, sic revolučně natočená, ale stejně, socialistická agitka. A nebo ne. Možná se pletu. Protože tento socialista mi k srdci vážně nepřirostl, spíše mě štval, a pouze film ukazuje imbecilitu socialistů, pokud to tak je, hluboce se omlouvám. 50% ()

Arach.No

Dokonalé jak jen film může být. Úžasná, na svou dobu velmi nezvyklá kamera, do detailu propracované expozice, výborná práce se světlem, Orson Welles který do své role dává co může, to vše podbarvené krásnou hudbou. Příběh který vás v první minutě vtáhne a už nepustí. Žádná scéna nepřebývá, žádná nechybí. O Kaneovi toho bylo napsáno tolik, že každá další věta je jen opakováním toho co už někdo řekl. Takže to zakončím klasickým, přál bych všem aby mohli vidět tohle úchvatné dílo. Opravdový diamant světové kinematografie. Nejlepší film všech dob? Pravděpodobně. Jeden z deseti nejlepších? Určitě. ()

Here

Skvely biograficky film, ale emoce? Ani omylem. Jako zmlsany divak hodnotim z dnesniho hlediska, prestoze vim, jak moc dulezite bylo tohle dilo pro rozvoj filmu. A protoze ten film u konce nudi, tak jsou ty hvezdicky jen 3. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)