Tak jsem konečně viděla slavný film o muži, který měl peníze a moc , který mohl vše, přesto nebo možná proto jeho poslední slovo před smrtí bylo "Rosebud", a nelituju. Co byl tedy Rosebud pro člověka, jehož možnosti byly TÉMĚŘ neomezené? Budoucí nákup věci, člověka, země, dostihového koně? Celé to strhující vyprávění k tomu směřuje, každý si ale to slovo musí rozšifrovat sám.(30.10.2005)

Film o osudech člověka, který, ač pohádkově bohatý, byl vlastně docela chudý. Nádherně nasvícené scény, ani na vteřinu nenudící děj, dokonalé herecké výkony, v čele se samotným mistrem Orsonem Wellesem. V závěru jsem dokonce uronila slzu - částečně kvůli dojemnosti děje, ovšem hlavně kvůli pocitu, že TOHLE JE ONO - jsou to dějiny, je to dokonalost lidského umění,..........nejlepší film všech dob? Já říkám - proč ne?(16.5.2006)

Občan Kane jistě patří k přelomovým snímkům světové kinomatografie, avšak na můj vkus je celý film dost nudný, nevyvolal ve mě jediný pocit, ničím mě nezaujal, nechytitl... bohužel. Nebudu hodnotit vysoko jen kvůli zbožňovaní Občana Kane. Z filmu už vyčuchlo vše průlomové... Kane se bude asi donekonečna analyzovat, rozebírat, ale pro mě už nemá své kouzlo. Taková Casablanca, Křižník Potěmkin, 12 rozzlobených mužů, Jezinky a Bezinky, Někdo to rád horké apod. To je klasika, která stále baví a má své kouzlo. Občan Kane bohužel ne.(5.12.2007)

NFR 1989, Oscar 1 : Námět a scénář + 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Orson Welles, Kamera ČB, Výprava ČB, Střih, Hudba, Zvuk(22.2.2004)

Co k tomuto veledilu rict? Dejove asi nijak dechberouci, ale z reziserskeho hlediska asi nejcistsi a nejdokonalejsi snimek vubec. O.Welles byl nezpochybnitelny genius, vzdyt z Obcana Kanea by se mohl poucit i nejeden soucasny filmar. A "Rosebud" se navzdy stal nejpusobivejsim symbolem ve filmu...(18.4.2004)

• - V úvodní scéně můžeme nejen slyšet hlas Josepha Cottena, ale také ho jasně vidíme v zadní řadě reportérů. (džanik)

• - Scéna s Bennettem a "tanečnicemi" se měla odehrávat ve veřejném domě, ale Haysův úřad (Hays Office) to nepovolil. Orsona Wellese to ale nijak netrápilo, protože věděl, že scéna odvrátí pozornost ”morálních cenzorů” od jiných míst scénáře, na která by se jinak zaměřili. (džanik)

• - Spoiler: V jedné nerealizované scéně měl Kane odhalit Susanin románek. (džanik)