Tři tisíce let touhy

• Austrálie Three Thousand Years of Longing (více)

Akademicky vzdělaná doktorka Alithea Binnie s tváří Tildy Swinton vede svůj život osaměle se striktně racionálním přístupem. Na svých cestách se ale v Istanbulu střetne s kouzelným džinem z lahve, kterého hraje Idris Elba. Výměnou za svou svobodu jí džin nabídne splnit tři přání. Neodolatelná nabídka má ale háček. Doktorka je zběhlá v mytologii a moc dobře ví, že s džinem není radno si zahrávat bez následků a že takto splněná přání se často zvrtnou a obrátí proti tomu, kdo po nich toužil. Džin jí začne vyprávět fantastické příběhy ze své historie a historie lidí. Nakonec se doktorka nechá zlákat a vysloví přání, které oba dva překvapí. (Bontonfilm)

Sopholojong

Vsetko, co ste chceli vediet o Djinnovi, ale bali ste sa "zeptat". Pozor vazeni! Drby o tom, ze George Miller patri do stareho zeleza neberiem. Akurat sa nevedel rozhodnut, ci chce rozbor vztahu Swinton-Elba v sucasnosti, ktory ma v prvej polovici (hotel) iritoval a bol ruseny "tarsem-singhovskymi" gycovitostami (rozostrene obrazy, astralne vylety), alebo ho v tej druhej nakopnut silnymi myslienkami o existencii, pominutelnosti a laske s vyskrtnutim flashbackov. Zaverecnych zhruba dvadsat minut prekrasnych s peknou hudbou, az sa mi urobilo smutno na srdci z toho, ze nielen v realite, ale aj za hranicami fantazie ma vsetko svoj zaciatok aj koniec. Byt cely film tak citlivo opatreny ako posledna tretina, nevahal by som s absolutoriom. PS: Do kolonky "najmrdatelnejsia bytost obrazovky" sa po pilotke z tretieho Jurskeho sveta pridava (takisto cierna) kralovna z prveho flashbacku (ach tie "rty"). No a zaroven do kategorie "Humus roka" spada flashback obezneho princa s jeho 200-kilovymi matronami. 7/10 ()

Polux

6/10 | Autor kultovní trilogie, totiž tetralogie, o Mad Maxovi měl ve své kariéře několik úkroků stranou jak po stránce tématu, tak kvality a tohle je další z nich. Bohužel v tomto případě v obou ohledech. | Miller si asi splnil sen natočit zrovna tohle, jinak si moc neumím vysvětlit, proč jej zaujala právě tato látka, která má sice relativně originální premisu o Džinovi v moderním světě, ale je rozředěna podivně strukturovaným příběhem, tvořeným dvěma odlišnými polovinami a banálními historkami, které Džin vypráví titulní hrdince. Přičemž jak pro příběh, tak pro jednotlivé historky platí, že neobsahují žádnou pointu, katarzi, analogii k čemukoliv, poučení na závěr, prostě nic, co by ospravedlnilo veškerý předchozí děj a dalo mu nějaký "vyšší" smysl (což je trochu paradoxní, protože zrovna o tomto obě postavy ve filmu diskutují). Daná vyprávění (Džinovy historky i rámující příběhová linka) prostě začnou, plynou a plynou a pak skončí. Což by až tak nevadilo, problémem je, že samy o sobě prostě nejsou příliš zajímavé, výstřední, podivné, zábavné, whatever, kvůli čemu by stály za víc, než za lehce znuděné pokrčení rameny. | Miller si jako tradičně pohlídal audiovizuální stránku, výprava a kostýmy jsou v Džinových historkách opravdu opulentní (nicméně film jako takový není v uvedených místech zdaleka tak epicky rozmáchlý, jak možná napovídal trailer), Holkenborg, alias Junkie XL, svým OST pomáhá budovat atmosféru a dvojice Swinton a Elba si odehraje svůj standard, ale po parádním Fury Road byla očekávání přece jen malinko někde jinde. Pokud bude připravovaná Furiosa pecka, tak tohle drobné klopýtnutí bude za mně prominuto:-). | PeZet ()

AmunRa

Tilda Swinton byla vždycky úžasná tím, jak moc byla jiná a mimo tento svět. Role přechytralé intelektuálky jí vůbec nesedí. Idris Elba je skvělý, ale utáhnout rozbředlý příběh jen svým charismatem a hlasem nedokáže ani on. Historické pohádkové flashbacky byly výborné, ale samotný příběh jen ukecaná konverzačka o smyslu příběhů bez začátku a bez konce. Velké zklamání. ()

I.ball

Jak zde pisou jini prede mnou, trailer vubec neodpovida tomu, co je nam potom "naservirovano". A navic je pribeh docela banalni... Hezky vizual, odvazna nahota, hudba a spetka feminismu v podani nejen kralovny ze Sabi a jejiho kozisku... 50% ()

EvaBrigancia

Já se do 3000 let touhy zamilovala. Miluji filmy, které vybočují, jsou jiné. Pro mne má kouzlo ve všech směrech. Je úchvatný. Scénář sice lehce chvílemi pokulhává, ale vše ostatní to plně vynahrazuje, Včetně myšlenky příběhů a filmu jako takového. A hudba, tak ta mne úplně dostala. Film se mi líbil moc, moc, moc. ()

Chicharron

Tryskolet tureckou historií a s Džinem a odpudivě asexuální hybridou Tilda Swinton. Člověk se občas i zasmál, ale je tam hodně nastavované kaše a konec vyloženě nudná záležitost. ()

Kamil111

Opět a neustále se potvrzuje, jak očekávání umějí ovlivnit výsledný dojem a potažmo hodnocení. Miller nenatočil další a ještě naspeedovanější variaci Šíleného Maxe, nýbrž tempo úplně obrátil, adaptací novely Džin v oku slavíka od A. S. Byatt nabídl neuspěchané staromilské vyprávění v duchu nejlepších orientálních narativních tradic, převážně pohádkových, a kromě síly příběhu nezapomněl ani na sílu vizuálu, s nímž umí skvěle pracovat. Občas to přehnal, překročil hranici infantility a uvěřitelnosti CGI (možná úmyslně), neudržel tempo ani pozornost diváka, ale jemná filozofická, až existenciální linka se nepřetrhla a vydržela do konce. Vytvořil výsostně autorský snímek pro radost svou a limitovaného okruhu diváků, jehož náklady 60 milionů dolarů se však investorům určitě nevrátí. Typické tři a půl hvězdy, ale za tu radost, která je z filmu cítit, si zaslouží čtyři. ()

majka02

Film Tři tisíce let touhy je podivínskou podívanou kombinující prvky historie a pohádkového fantasy. Ačkoliv trailery lákají na výpravnou epickou podívanou dokumentující tisíciletý vývoj lidstva z pohledu charismatického džina, v realitě se příběh drží až přespříliš při zemi. Z oněch tří tisíc let vidíme jen tři krátké časové výseče, které mají za cíl snímek atmosféricky napojit na sbírku příběhů Tisíce a jedné noci, případně představit velice atraktivní kulisy. Zbytek času ale odkazuje strohý scénář na fakt, že džinova lahev (nahrazující lampu) byla uvězněna na dně oceánu, což působí zbytečně lacině a zkratkovitě. Scénář je celkově hodně úsečný, fantasy prvky se nesnaží nijak vysvětlovat a přechází rovnou k jádru věci. Netvrdím, že je tato snaha o přizpůsobení se rychlé moderní době nutně na škodu, uvedený film je ale fakticky vzato jen jedním dlouhým dialogem dvou postav a jako takový by se měl opírat o co nejsilnější scénář, což se zde bohužel neděje.  V čem film opravdu vyniká je jeho audiovizuální nápaditost a režie. Ačkoliv by vybraným speciálním efektům prospělo ještě drobné doladění, celkový vizuál filmu je nádherně pestrý a krásně se něj dívá. Mnoho scén mě překvapilo svojí kreativitou ve ztvárnění fantasy psychedelických prvků, a přestože film není kdejakým zázrakem, pro tyto scény se určitě vyplatí na něho podívat. Člověka to alespoň částečně vytrhne ze soudobé hollywoodské šablony. Konec filmu je dosti matoucí. Ačkoliv se příběh tváří velmi filozoficky, nenabízí žádné odpovědi, a jelikož zde ani nevznikají žádné vnitřní konflikty, charaktery jednoduše mizí do prázdna, aniž by se museli vypořádat s jakoukoliv překážkou. Při závěrečných titulcích vlastně divák nechápe, co se mu snímek vyjma několika vizuálně fascinujících scén pokusil předat. A to není nikdy dobrým znamením. Já sama jsem se na film velmi těšila, protože jeho energický trailer se mi zaryl do mysli, nyní ale musím konstatovat, že jde o relativně zapomenutelnou podívanou. Pokud bych měla na někoho směřovat své doporučení, tak spíše na artové povahy a fanoušky Idrise Elby, který napříč nedostatkům scénáře ztvárňuje svoji úlohu s grácií a šarmem. ()

ssarka

no tak kdyby si zde místní chytrolíni přečetli o čem to je, tak by předem věděli, že když je pohádky a romantika nebaví a když tam hraje Tilda, tak to asi nebude Mad Max s prsatou blondýnou...krásná pohádka, mě to fakt bavilo.. ()

Oup

Výborná výpravná romantická fantasy rozprávaná rozprávkovo. Mne aj mojej polovičke sa to veľmi páčilo. ()

Belphegor

Kromě velmi přitaženému začátku se mi to do třičtvrtě filmu líbilo. Celkem mě zajímalo, jak se konverzačka Džina a Alithei rozvine, co všechno mi o sobě poví. Vizuál je opravdu podmanivý a určitě kvůli němu, a ještě šikovnému záběrovaní, nadhodnocuji. Poslední čtvrtina ale ztrácí dech a to dost. Cesta, kterou se film začne ubírat, je úplně zbytečná, bez předešlého vystavení, a rozuzlení dost neuspokojivé. Chápu, že někomu to může připadat hodně upovídané, ale to mě úplně nevadilo, ja nečekal nic extrémně akčního. Navíc mi celkem vadila reklamní kampaň, jenž diváky lákala tím nejhorším způsobem, jako by se snažila dohnat zapomenutý marketing. ()

Resse

Mám  rád to Tildino herectví s kamennou tváří, a proto jsem se na tento film těšil. A dá se říct že mám sice smíšené pocity ale převažují pozitivní - líbil se mi začátek ve stylu magického realizmu, to prolínání subjektivna a reality, líbilo se mi, že šlo o skloubení až vnoření dvou vypravěčů, i džinův příběh (i když djin-ji je "normálně" elementální bytost vzduchu a tenhle džin byl spíše ohnivý s elektromagnetickým šmrncem, takže téměř ifrít... :) ).  Nelíbilo se mi hrubé, nečekané, příliš rychlé a nelogické vnoření romantické linky a to, že k Tildě mi nesedí. Taky konec byl očekávatelný a vzhledem na hezky propracované a ne-klišoidní džinovy příběhy si film zasloužil aspoň trochu nápaditější konec. Ale jinak za mně to bylo osvěžujíci a více méně příjemné koukáni v té záplavě hloupých schématických filmů na jedno kopyto v posledních letech...  70-75% ()

Junkie XL složí hudbu k Furiose

Junkie XL složí hudbu k Furiose

24.05.2022

Skladatel Tom Holkenborg aka Junkie XL (Alita: Bojový Anděl, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti) znovu spojí síly s mistrem Georgem Millerem (Šílený Max: Zběsilá cesta) a složí hudbu i pro… (více)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)