Epizody(5)

Je rok 1981, začátek nového desetiletí a Ritchie (Olly Alexander), Roscoe (Omari Douglas) a Colin (Callum Scott Howells) začínají nový život v Londýně. Mladé homosexuály, kteří se zpočátku vůbec neznají, a jejich nejlepší kamarádku Jill (Lydia Westová) svede osud dohromady a oni brzy začnou navzájem sdílet svá dobrodružství. Světem se však šíří nový virus a životy našich hrdinů jsou vystaveny zkoušce, jakou si nikdy nedovedli představit. Desetiletí ubíhají a oni dospívají ve stínu AIDS, odhodláni žít a milovat vášnivěji než kdy dřív. (HBO Europe)

stepankoby1

Tohle trojhvězdí bolí, nejvíc protože (pro RTD vysoce osobní) téma je uchopeno a zpracováno velice citlivě. Bohužel mě však jednotlivé postavy nedokázaly oslovit natolik, abych se o ně začal zajímat. Občas mi připadaly spíš jako karikatury než jako tahouni dramatu. Moc tomu nepomáhá, že ten vůbec nejzajímavější motiv - rodiče - přichází až ve finále s Ritchiem. ()

Kitcat

Tohle jsem vůbec nečekala!  Když jsem úplně poprvé narazila na ITS a SIN bylo to pravděpodobně jen díky Ollymu (kterého bezmezně už 7 let miluji a ano když jsem jako malá zjistila, že on mě nikdy takhle milovat nebude, obrečela jsem to). Načež mě celkový nápad přišel fajn, ale nijak víc mě nezaujal. Ano přesně tak, dokonce ikdyž už konečně ITS a SIN vyšel na HBO, nečekala jsem, že se na něj někdy kouknu. Teprve až když začaly vycházet recenze, začalo se o něm mluvit a všude, opravdu všude i tady v Česku na něj pjeli ódu, tak teprve pak (hanba mi!) jsem se na něj rozhodla kouknout, stejně jsem ale bála, že mě to nebude bavit a že skončím uprostřed prvního dílu. Jak jsem mohla být celou tu dobu tak slepá!? Tak tohle byl naprostý úlet, od prvního dílu k poslednímu nebyl moment kdybych se zároveň nesmála a nebrečela, kdybych se netěšila a zároveň se nebála co přijde dál, a stejně tak nebyl moment kdybych se snad zdánlivě nudila!! Totálně neznámí herci a tak skvělá show. Bravo!!! ()

PEZ

Medzi 3* a 4*. Avšak kľudne dám 4*, keďže tvorcovia túto minisériu nenaťahovali a malo to ozaj peknú kameru a aj dosť vtipných situácii, vzhľadom na tému, o ktorej seriál pojednáva - tou je rapídny nárast AIDSu medzi mladými v 80. rokoch v UK, kedy chudáci mladí (prevažne gay chalani) netušili o čo ide. Oplatí sa vidieť. 7/10 ()

emkon

Tohle není seriál, tohle je emotivní horská dráha. Doporučuji vyhradit si čas, a užít si jízdu najednou. Skvěle napsané, skvěle zahrané, Ollyho životní role. La! ()

Mr.Ward

Dnes vám tady doporučím tuhle minisérii, 5 dílů, necelých 5 hodin... Binge watch nemusím, ale tohle sem musel dát najednou... 80’s jedou, a jedou i tady. Podle plakátu sem původně čekal nějakou bláznivou komedii s gay tématem. Nemohl sem být dál od pravdy. V prvním díle si člověk užije zábavnou jízdu s postavami, ale postupně dostáváme větší a větší drama. Do naprosto bezstarostného mladí přichází AIDS. Co je zajímavý, tak to že gayové původně aids považovali za vymyšlenou nemoc a bláboly jak zastavit gaye. Vidíme zde i to, co v mnoha filmech na toto téma - naprostou odpornost systému v té době a přístupu ke gayům obecně. Chci hlavně napsat, že tuhle minisérii opravdu doporučuji všem. Jediný co by mohlo někomu vadit, je pár sekund sexuálních scén, ale není to nějak explicitní, a pokud jste s tím v pohodě, nic už nebrání si tohle pustit. Je to neskutečně zábavný, citlivý, dojemný, životní příběh. Tohle je prostě nádhera. Dávám plný počet a představuji vám první seriál, který svoje místo v mojí Top 2021 určitě mít bude. ()

Luciee113

Skvělé napsané, skvělé zahrané... Opravdu výborný náhled do doby, kdy se o AIDS ještě moc nevědělo. Jsem ráda, že jsem o tento seriál zakopla a zůstala u něj sedět na prdeli od začátku až do konce. ()

ostravak30

Byl by to hřích je seriál, který asi správně upozorňuje na rizika pohlavních nemocí a zároveň připomíná dobu, kdy se o AIDS nevědělo prakticky nic. Z dnešního pohledu by to mohlo být až úsměvné, kdyby nemoc nezabíjela lidi, jaké mýty a hlouposti mezi gayi kolovaly. O to smutnější je tehdejší postoj lékařů a vědecké obce. Homosexuálové navíc patřili do skupiny odsouzeníhodných. Jak toto období prožívají mladí lidé v 80. letech, v jakých časech žila společnost a jak se na věc dívalo okolí. To všechno je součástí seriálu. Na jedné straně takováto témata nelze odsuzovat, ba právě naopak, ale druhou stránkou mince je zpracování. Chybí třeba zastoupení žen homosexuálek. Vidíme prakticky jen gaye. A opravdu bych vynechal scény, kde se gayové olizují nebo otevřený pohled na sexuální akt. Všeho moc škodí. ()

cunicekb

Také jeden z mála posledních nových seriálů, který mne dohnal k slzám. Přesný vývoj - od bezstarostného užívání si až po hrůzu bolestivé smrti. Velmi kvalitní seriál o této problematice! Víc nemám co dodat. ()

Blackadder

Po prvním dílu: - zatím mne to drží v napětí z dalšího vývoje - gay scény mě děsí a doufám, že jich bude co nejméně - hudba dle očekávání super - zajímalo by mne: opravdu od rána do večera řešili jen sex? Přijde mi to nepravděpodobné. Po druhém dílu: - rok 1986, co chtějí řešit v dalších 8 dílech? Stále docela silné, zejména Glorie. Udržuje mneto ve střehu. Počítačové NYC hrůza. Po třetím dílu: - bohužel pouze "vycpávkový" díl, až na jeden moment. Seriál bohužel ubral na tempu. Po čtvrtém dílu: - ještě větší nuda než předchozí díl, vydržel jsem to jen kvůli legendárnímu Stephenu Fryovi! Tak snad pátý to důstojně uzavře.  Po pátém díle bohužel musím dát s velmi odřenýma ušima 4 hvězdičky. Ale ten strmý sešup dolů od třetího dílu je znát. 3 až 5 díl stačilo dát do jednoho a byla by to velká paráda! ()

Bouřka

Dala bych 10 hvězdiček kdyby to šlo, tak krásný a přitom tak strašně smutný....další anglická dokonalost. ()

kockodan

Britská Pose! Nic co bychom už neviděli v americké verzi, včetně komunálního bydlení queer lidí ve velkém desolátním bytě s mnoha ložnicemi a společnou kuchyní. Další historicky naučný seriál o průběhu AIDS pandemie v 80's, tentokrát z UK. Pomalý spread HIV-AIDS, neznalost, nedostatek informací, stupidní bigotní a nenávistní rodiče, arogantní a povýšenecké autority, represe, démonizace, ostrakizace a stigmatizace postižených. Hodně dějově napěchované, důležitým a srdceryvným scénám je ale dán patřičný prostor, ale zase ne tak moc jako v Pose, což byla jedna cséna-doják za druhou! Klipovitost a zkratkovitost zde nevadí, lépe to odsejpá a i mladí pod 20 let věku si takto lépe o této historické době doplní a načerpají vědomosti. Jen nechápu proč se v druhém dílu Collin z Londýna roku 1983 najednou při služební cestě se šéfem ocitá v New Yorku 60. a 70. let? Auta (taxíky), móda extras na ulicích, i hotelový pokoj bylo všechno z 60's a 70's. To trochu produkce nezvládla. Ulice NYC rozhodně nevypadaly v 80's tak jak to bylo ukázáno v seriálu. https://www.youtube.com/watch?v=TGhM0IKONkQ ()

Modeman123

Už nyní, na konci února, se dá směle prohlásit, že tu máme kandidáta na seriál roku 2021. Nový virus HIV se na počátku osmdesátých let stal pro jakéhokoliv jedince při nákaze jistou, rychlou a velmi bolestivou smrtí. Bez léků, informací a celkové osvěty drtil (nejprve) homosexuální komunity na všech kontinentech bez jakékoliv vyjímky. Stejně jako v dnešní době se v jeho počátcích objevily tři demografické skupiny. Popírači (zlehčovači), kteří odmítali hrát AIDS divadlo a viděli za tím jen komplot farmaceutických společností, buditelé, kteří naopak burcovali davy primitivní osvětou a ti zbylí, kteří nevěděli, co je a co není pravda a tápali. Hrdinové tohoto seriálu příliš netápou a užívají života plnými doušky, z čehož lze vyvodit, jaké to pro ně asi bude mít následky. ()

joseee

Komedia?... my arse. V prvom, druhom dieli sa zasmejeme a potom nastupuje coraz vacsia depka. Ano, je dobre pripomenut ako bigotne bolo Anglicko v tychto casoch... ale serial si nepozrie ziaden z predstavitelov katolickeho radikalneho kridla a nezmudrie. Pre mna dost sklamanie. ()

Anusak

JE TO FAKT HŘÍCH? Chtít se bavit a žít. Tahle nová minisérie od HBO mě dostala. Nejen, že to je skvěle napsané, zahrané a vizuálně i hudebně fakt 80´s, ale pod tou chvílemi lehkou formou se rozehrávají témata jako přijetí (sebe sama, nemoci, nebezpečí, odlišnosti), tak odmítnutí (sebe sama, nemoci, nebezpečí, odlišnosti), viny, trestu a hlavně lásky a to jak fyzické, tak přátelské, platonické. Ten kontrast mezi stoupajícím pocitem ohrožení (kdy si infekce bere jednoho po druhém vaše přátele) a ještě dalším odmítnutím společnosti i systému s touhou žít naplněný a radostný život je odzbrojující. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

BarVo

Nerozumiem celkom slovenskému premenovaniu, anglický titul je jednoznačný a v kontexte série výstižný. Prechod od komédie k dráme sa dal očakávať, divácky je to príťažlivé, téma zaujímavá a hudobne vďačné osemdesiatky to nemôžu pokaziť. Až na postavu Ritchieho to ale ide po povrchu a skor na efekt, taká Jill sa napríklad od prvého dielu nijak nevyvíja. Ale účel si to splnilo, zlupla som to na jeden hlt. ()

Karin00

To byla jízda....... neuvěřitelně úžasně zpracovaný seriál na dané téma. Smutné, legrační, poučné........herecké výkony bez chyby. Plné emocí. Silné, bolestivé. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD