Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

GMVajgl

Tohle není žádná komedie. Spíš to celou dobu připomíná tragédii. A romantický? Spíš nepoučitelný a ponížený. Jack Lemmon předvádí skvělý výkon jako emocionální tampon. Silně umělý příběh se lživým koncem, který potěší každého frustráta. Nicméně je zajímavý vidět ten korporátní svět a mega open-space kancelář - moc se toho od roku 1960 nezměnilo. ()

Jeand´Boa

Existuje mnoho filmů o tom, jak se slabý jedinec nakonec vzepře těm "silnějším", kteří si s ním jen pohrávají...existuje i mnoho takových komedií...a téměř v každém takovém snímku ten náš hrdina získá lásku milované ženy, nebo se změní právě kvůli ní...je to známé téma...ale konkrétně Byt, to je velice povedený film, velmi inteligentní komedie...a k tomu jako bonus Jack Lemmon... ()

Stíba

Co dodat, skvělý Jack Lemmon v precizní Wilderově režii v jedné z nejklasičtějších romantických komedií. Přiznám se ale, že jsem čekal o něco více a vedle některých Wilderových dalších filmů stojí Byt o stupínek níže. ()

Mimo83

Čo som čakal od Billyho, to som aj dostal... Vynikajúcu romanticko-dramatickú komédiu s ešte lepším Lemmonom a roztomilou Shirley. Aj keď to nebola "plnohodnotná" komédia, aj tak ma bavila. Som nadmieru spokojný! ()

Biopler

Sklamanie, lebo ide o slabší kúsok z Wilderovej tvorby, ktorý pre mňa paradoxne získal Oscara. Jack Lemmon hraje príliš, ako to povedať... premotivovane. Nápad a zápletka skvelé, ale prevedenie slabé. Plusom snímku je záhadná i pôvabná MacLaine v roli Kubelik. ()

chrispe

Tak tohle mě moc bavilo. Sympatický Jack Lemmon a krásná mladičká Shirley MacLaine. Bylo to opravdu vtipné, na mě ke konci už celkem dlouhé (ale já obecně na ty delší filmy nejsem). ()

arkie

Veľmi podarená romatická komédia, Jack Lemmon hrá ako o život, Shirley MacLaine je vo svojom zúfalom smútku neskutočne pôvabná. Klasika svojho žánru, ktorej sa podarilo vyhnúť sa gýčovitému záveru a skutočne zaujmúť. Doporučujem. ()

Arequipa

K pochvalným ódám na dvě ústřední herecké legendy připojím ještě MacMurraye, který se nenechává zahanbit a svou roli morálně zkaženého personálního ředitele si vysloveně užívá a exceluje. Není to komedie, u které jsem se řehtal každou minutu, někdy je to i docela smutné, ale jasná vidina happy endu je v tomto případě moc pozitivní elixír. Povinnost pro milovníky konverzačního humoru. ()

Joski

Moja najobľúbenejšia Wilderovska komédia v podaní geniálneho Jacka Lemmona a Shirley MacLaine. Vrelo odporúčam aj filmovo náročnejším divákom. ()

Streamline

Kto z nás by chcel vlastniť byt a pritom by ho vôbec nevlastnil, pretože by v ňom prakticky nebýval. Skvelá romantická komédia pre oddychový večer a zlepšenie nálady. Jack Lemmon v úlohe najsympatickejšieho úradníka všetkých čias. Úloha Buda Baxtera mu dokonale sadla. Shirley McLaneová v úlohe milenky šéfa firmy a platonickej lásky Baxtera, bola veľmi roztomilá a šarmantná. 90%! ()

markotter

Až zhruba do poloviny jsem se skvěle bavil užíval si skvělého Jacka Lemmona v područí jeho vychytralých šéfů. V době, kdy došlo k obratu komedie na skoro drama se mi zdálo, že film ztratil tempo, které potom sice zase začal nabírat, ale konec byl takový toporný (obrat v myšlení hlavní hrdinky přišel jakoby z čistého nebe a podle mě s křížkem po funuse). Ale je jasné, že to nemohlo skončit jinak... ()

Colour

Jednoduchý, no do detailov premyslený, dobre obsadený, skvelo napísaný filmík spĺňajúci všetky predpoklady pre oddychový film, no neskĺza do priemernosti ani tuctovosti. Ide si svojou cestou, ktorú dláždia perfektne prepracované charaktery ústrednej dvojice, ktorá bola naviac nezabudnuteľne zahraná. Billy Wilder je proste vynikajúci režisér, ktorému sa úspešne podarilo ukočírovať každú zložku. 89% ()

Brinkley

120 minut romantiky je mnohem víc, než jsem schopna na jeden zátah unést. A to i přes nepopiratelný um krále hollywoodských komedií Billyho Wildera a přítomnost hereckých legend Jacka Lemmona a Shirley MacLaine. Kromě počátečních vtipných eskapád okolo předmětného šmajchlbytu zbývá jen poměrně dost předvídatelná romance o nanynce, která naletěla ženáčovi (poslední věta filmu ovšem byla moc prima). Pokud mě tedy zase přepadne chuť na staroamerickou limonádovou klasiku, pustím si pramáti tohoto žánru - Caprovo Stalo se jedné noci. ()

haWranka

Čekala jsem víc komedie, dostala jsem víc dramatu. Ale vůbec to nebylo na škodu, Jacku Lemmonovi sluší obě polohy. Jen mi trochu vadila postava slečny Kubelikové, nevím proč, ale vážně mi lezla na nervy. ()

Armin82

Ty starší filmy mají takové kouzlo, o kterém se dnešním tvůrcům může nechat jenom zdát. Sice nejsem tak starej ročník, ale od Billyho Wildera jsem už viděl Sunset blvd., Stalag17, Sabrinu a samozřejmě Někdo to rád horké, takže vím, jakej je to pan režisér. Výbornej nápad jak si vydělat peníze navíc tím, že si udělám z bytu šmajchlkabinet, krásná ukázka toho, jak už tehdá fungovalo tzv. ruka ruku myje v karierním růstu a že hloupost či naivita ženských, než se jim rozsvítí, nebylo ani tenkrát nic neobvyklého. Dále tu máme herecký koncert Jacka Lemmona, i výborné výkony ostatních herců. Já se suprově bavil a to hodnocení je adekvátní. Mohlo by být i vyšší, protože na černobílé dílo, je to bomba film. Já nevidím důvod nedat plnou ---100% ()