foto

I.A.L. Diamond

  • nar. 27.6.1920
    Ungheni, Iasi, Rumunsko
  • zem. 21.4.1988 (67 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

I.A.L. Diamond se narodil v Ungheni v Rumunsku na dneším území Moldavska jako Itzek Domnici. Když mu bylo 9 let odstěhoval se se svou matkou a sestrou za otcem do Crown Heights nedaleko Brooklynu do USA. Tam studoval na chlapecké střední škole. Velmi dobře mu šla matematika a vyhrál několik medailí z olympiád. Diamond ukončil své studium roku 1941 na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tam studoval žurnalistiku a publikoval pod pseudonynem I.A.L. Diamond.

Byl redaktorem humorného časopisu Jester of Columbia. Byl členem filosofické společnosti a jako jediný člověk napsal jednorázově čtyři po sobě jdoucí incekce každoročního Revue Varsity Show. Poté absolvoval a když dokončil studium přijal krátkou smlouvu s Hollywoodem.

Prve na nějakou dobu podepsal smlouvu s Paramount Pictures, ale po nějakém čase se odstěhoval a podepsal smlouvu s Warner Bros, kde v roce 1944 pracoval na svém prvním scénáři k filmu Murder in the Blue Room. Ale svého většího úspěchu dosáhl u až u filmu Never Say Goodbye. Dále v letech 1951–55 pracoval pro studio 20th Century Fox.

Poté se však rozhodl být nezávislý a začal spolupracovat s velmi známým scénáristou a režisérem Billym Wilderem. Spolupracoval sním na těchto filmech: Odpolední láska, Někdo to rád horké, Byt, Raz, dva, tři, Nebožtíci přejí lásce a Na titulní straně. Dále natočil tyto známé filmy: Omlazovací prostředek, Kaktusový květ a další.

Diamond se nikdy nerozvedl, ale jeho žena po Diamondově smrti řekla, že hlavní dvě postavy ve filmech Někdo to rád horké a Soukromý život Sherlocka Holmese byly založeny na jejich vztahu, ale není to potvrzené. V roce 1980 dostali Diamond a Wilder cenu Laurel Awards Writers Guild of America. Diamond a Wilder za 25 let napsali spolu 12 filmů. Diamond zemřel 21. dubna 1988 v Beverly Hills.

PlayEasy

Herecká filmografie

Dokumentární

1985 American Masters (TV seriál)
1982 Portrét 60% dokonalého muže: Billy Wilder
1970 Billy Wilder (TV film)

Host

TV pořady

1976 Live From Lincoln Center (TV pořad)

Fanoušci tvůrce