V roce 1916 bylo Rusko v kritické situaci. Car Mikuláš II. byl nucen odjet do války. V jeho nepřítomnosti řídila stát carevna Alexandra Fjodorovna, která sluchu dopřávala v hojné míře radám Rasputina, který ji ovládal a prakticky ji nařizoval, co má dělat. Svým skandálním životem Rasputin diskreditoval carskou rodinu. Proto se rozhodla skupina hodnostářů carského Ruska Rsputina odstranit. (oficiální text distributora)

IdaHutt

Umělecká síla a éthos tohoto ztvárnění vděčného filmového tématu mohou být dle mého názoru jen stěží překonány jiným dílem. Rasputin a dokonávající carská monarchie zde představují originální "dvojníky" - jeden nemůže existovat bez druhého, Rasputin je symbolem katastrofálního stavu ruské společnosti, je zřetelnějším ztělesněním smrtelného úpadku Ruska než sám car Nikolaj, jemuž vděčný národ přezdíval "Krvavý". Klimovova koncepce mistrovsky pracuje s racionalitou a iracionalitou zároveň. Jeho historická analýza Ruska na sklonku carismu je dokonale racionální, přičemž tato racionalita je současně velkolepě potvrzována dvojí iracionalitou: jednak obrazem společnosti zdevastované psychopatologií svých nejvyšších vládnoucích kruhů, jednak samotnými filmovými prostředky. Vše, vše, vše - postavy, interiéry, práce s barvami (černobílé záběry zde neplní pouze funkci "historického materiálu"), detaily a velké detaily (všimněte si, že snad pohled žádného člověka není "normální", oči všech jsou oči šílenců, lidí v amoku, extázi, utrpení...), ano, vše je projevem totálního marasmu, ve kterém už nelze odlišit šílenství individuální a šílenství kolektivní. V jistém smyslu by zde bylo možno připomenout postupy režiséra z naprosto jiného žánru a jiné kultury: Davida Lynche. Právě tato psychopatologie, děsivé obrazy vystupující až z hlubin nevědomí, archetypální asociace... jsou oběma tvůrcům společné. Zatímco Klimov však činí z psychopatologických prvků nástroj výše zmíněné racionální analýzy společnosti, u Lynche je šílenství světai projektováno výhradně do šílenství osamělého individua (osamělých individuí). ()

Tormentor665

Tomuhle nelze nedat pět hvězdiček. Úchvatné scény, ze kterých mrazí v zádech. Rasputin je snad děsivější, než ve skutečnosti. Bordel páchnoucí ejakulátem na sto honů nemůže zapřít vyhasínající plémě Romanovců. Ukamenujte si mě, ale kdyby je nevyhladili, tak utrpení jejich rodu přetrvá dále, a to by svět možná ještě bolelo. ()

joelly01

Peterenko fenomenalni, jako Rasputin neprekonatelny. Rezie Elem Klimov kvalitka. Nevim, co bych zde vytkla, procez vpaluji plnou palbu a raduju se ze po milionech letech kdy mam den jen pro sebe jsem sahla po tady tomhle vybornem filmu. Zitra bysem chtela dat Stalkera, ale jsou tam miniaturni titulky a jsem v nove praci ucetni zjistila ze jsem slepa jak patrona a pro bryle jsem si jeste nesla. To je muj osud! ()