Jdi a dívej se

Předloha:

Ales Adamovič (kniha)

Ales Adamovič

Alexej Rodionov

Kýmž kdysi byl, již nikdy více nebude...(26.8.2008)

Zavrhuju, co jsem napsal dřív. Jakkoli se pokoušet rozebírat prvky tohoto skutečně uměleckého díla nemá smysl, protože síle jeho působivosti se nedá podle slov uvěřit. Kdo chce vidět skutečnou hrůzu a myslí, že to ustojí, ať jde a podívá se. Tenhle film nesmírně ovlivnil můj pohled na život. Pochopil jsem, kolik věcí jsou zbytečnosti a nestojí za pozornost. To myslím vypovídá o mých dojmech víc, než kdybych tu vypouštěl moudra.(28.7.2006)

Pět hvězd, ale už se k tomu nechci nikdy vracet. Je to síla(20.9.2007)

Tak tohle bylo dost drsné... mrtvoly, bažiny, zoufalství, útěk, hlad, bezmocnost, šílenost, ... zkrátka hodně drsné, málem jsem se ani nedodívala...(6.7.2007)

Zrejme najdepresívnejší a najnepríjemnejší film, aký som kedy videl. A zároveň najrealistickejší film o vojne vôbec. Majstrovské dielo. Ale budete si po ňom musieť pustiť niečo odľahčené na zasmiatie - napríklad Schindlerov zoznam, ktorý je oproti tomuto vyložene pohodová záležitosť.(25.10.2008)

• - Jedná sa o jediný sovietsky film, ktorý bol vo vtedajšej ČSSR premietaný v prístupnosti od 18 rokov. (Jello Biafra)

• - Vesnice Perekhody ve skutečnosti leží v Rusku, v oblasti Smolenska. (Othello)

• - Jednotka, která ve filmu vyhladí vesnici Perekhody, je označena jako 15. Einsatzkommando. Nicméně během druhé světové války v této oblasti žádná taková složka armády nebyla. (Othello)