Oficiální dokument z 6. říšského sjezdu NSDAP v Norimberku 4.-10. září 1934. Po II. světové válce v mnoha zemích trezorový film. (oficiální text distributora)

robbez

V celku nudná propaganda totalitního režimu. Působivý je začátek, kdy Hitler přilétá letadlem do Norimberka. Vynoří se z mraků jako nějaký deus ex machina. Pak už jsou to jen samé zdravice, průvody a projevy. Hitler i ostatní řečníci vykřikují své patetické a fanatické fráze. Jejich veskrze primitivní poselství lze vyjádřit několika neustále opakovanými slovy: národ, rasa, krev, Německo, vůdce, vítězství. ()

PetrHendrix

Snímek z období Třetí říše, který se pravidelně objevuje na špici dokumentárních filmů. Jedná se o jeden z nejrozporuplnějších projektů filmové historie a důsledky nacismu a koketování režisérky s ním jsou obecně již známé. Dokument se vyznačuje mistrným střihem, podivuhodnou kamerou, jejíž pohyb po kolejnicích vytváří tolik charakteristickou atmosféru filmu a sugestivní hudbou, která ovšem není nic jiného, než do puntíku promyšlený propagandistický doprovod "oněch" srazů, které později národ vybičovaly až k rozpoutání II. světové války a k vyhlazování celých etnik. Nebudu se zde pouštět do podrobné analýzy projektu, jsou to fakta známá a stále dokola přežvykovaná v řadě odborných filmových periodik či monografiích L. Reifenstahlové. Jisté nic méně je to, že režisérka měla na svou dobu neomezené možnosti technické, co do počtu lidí nevyjímaje a objemu rozpočtu konče. Je též důležité dodat, že herecké výkony a obsazení nejsou jejím výtvorem. Magičnost proto spočívá v umu démonické síly nacistického vedení. Zde tedy hlavní roli plní Hitler jako hlásná trouba a autor promyšlených gest, Goebbels jako choreograf celého průběhu a Speer jako faktický autor scény, tj. prostoru, v kterém se tato nalejvárna odehrává. Reifenstahlová samozřejmě "jenom" vytváří obraz, zachycuje realitu, či Schmittovskými slovy: stanovuje pouhou diagnózu. Magická atmosféra tak není její zásluha, všichni herci poslouchali jiného režiséra; je tedy plodem onoho zla, které v té době triumfovalo a dali mu název vůle. Děsivé na tom je, že právě proto byla Reifenstahlová až do své smrti přesvědčená o tom, že z toho důvodu nemá na všech těch hrůzách žádný podíl. Existence koncentračních táborů od února 1933 ji však evidentně netrápila ani tenkrát. Technicky vzato je to dokument nadmíru mistrný, z hlediska etiky jedna z největších zrůdností filmových dějin. Dvě a půl hvězdičky v tomto případě zaokrouhluji dolů, protože etika má větší význam než technická zručnost a řemeslnost. ()

bernau84

krásně natočeno toť asi tak vše ... že bych kvůli tomu musel hajlovat po hospodách to teda ne.... woody - super vtip... pythoni vždycky váleli! Wenn ist das Nunstruck git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! ()

Devils_PIMP

Chce se mi zvracet. Tohle by melo byt varovani pro vsechny ty hlavy, co jsou stejne vymasteny jak vyholeny. Tohle neni dobre, chapete, halo, vy v tech prazdnych dutych makovicich a s potetovanymi svaly na rukou. Je to ukazka hruzy a vymyvani mozku ()

P/\/EL

tj, přiklaním se k tomu, že tohle hodnotit je trošku, ale obvykle hodnotim, no, dal bych asi 4, přecijen bylo to inovativní, neni to nudný, propaganda a zároveň pro ostatní či bystřejší :) pravej opak....spousta nesmyslný parády, háknkrajce uplně všude...spousta šašků, který by za normálních okolností v běžnym životě příliš neuspěli, ale za nenormálních....krize, repace apod., tak.......neustálý vymejvání mozků.....salahadin to vystih....Hitler tam žvatlá cosi o míru, tomu předchází všelijaký vojenský pochody, všichni uplně hypnotizovaný Rakušákem s mesiášskym komplexem, řiká celý tý německý lůze (většina lidí sou bl*ci, je jedno kdy a kde :) ), že sou víc než ostatní, řiká jim spoustu věcí, co chtěj vlastně slyšet, že jo....ale jasně, láká to vlastně lidi napříč společností, láká to i řadu intelektuálů a umělců......jo, někteří - třeba Leni maj najednou víc kšeftů, ale jasně, Leni by se uchytila za jakýhokoliv systému, problém je, že se netajila tim, že jí hypnotizoval....nj, se to nějak neřešilo, přecijen, Židů žilo v Německu tuze málo, politickejch "oponentů" taky až tak moc nebyla, takže náznaky násilí a nespravedlnosti možná šli trošku mimo.....běžný starosti.................já Hitlera nežeru, těch vychytralejch doby*ků tam bylo víc, bez Géblse a Himlera apod. ambiciózních karieristickejch šme*dů by to nešlo......pak samozřejmě spousta neznámejch, co tomu pomáhali....to víte, že byli vinní všichni, každej svym dílem.......co se týče Leni, řešilo se to půl století a bude to kontroversní asi ever, prostě talent měla, ještě, že to byla žena....prostě jí to fascinovalo....byla b*bá neskutečně, ale zároveň nadaná, řekněme, že bez ní by si režim poradil.......zas až tolik tomu nepomohla......Hitler, nacismus, ono to je fascinující, protože žádnej jinej deb*lní totalitní režim nedal tolik na vizualitu.....ano komunisti, ale tam nebyla tak zjevná ta agresivita, mýtičnost...Hitler jako osobnost mě nikdy nijak nebrala, byl to ošklivej chlápek s nakřaplým hlasem a v podstatě smešnejma gestama, viz. kapesníček, ale jasně z dálky to asi působí jináč......měl šílený názory, ideologie vykradená z kdejakejch srač*ček, cose zrodili v 19. stol. - rasismus, nacionalismus, socialismus, je jedno v jakym pořadí, ale prostě pořád mlel dokola stejný nesmysly, nechápu, jak si může někdo myslet, že to snad myslel dobře - s Evropou třeba :), že ho jen pohaněla západní propaganda - ve smyslu, že dějiny píšou vítězové............ježiš, chtěl to nej jen pro Německo, spíš pro partu nejloajálnějších nácků......okrást a dojit pěkně všechny ostatní.....státy a národy (i ty, co byli nordický...).....no....prostě Hitler byl negativní ve všech ohledech, kdo si neváží svobody, kdo neni schopen tolerance, kdo neni schopen trošku hlubších úvah.............jasně....obdiv zasloužý možná jako schopný zločinec....ale....stejně......tyhle názory, co ho obhajujou mě štvou.....Němci byli blbí, nadšeně šli do první světový, pak se cejtili nejvíc ukřivděný.....nadšeně šli do druhý...světový...................Mahalik **** to pěkně vystih.....to ráčkování, teda ono to k němčině trošku patří, sakra nic proti němčině :), může bejt i příjemná na poslech....no..prostě...Hitler byl pořád takovej nabručenej, ale občas i veselej (občas je vidět, jak si užívá ty davy....), no pořád nechápu, co na něm viděli...... http://www.youtube.com/watch?v=lZQ4yQDIf5k&feature=related () (méně) (více)

Stanlynka

Krásné zobrazení dnešní generaci jak a proč to vedlo ke světové válce. Nelze upřít dojmu, že z projevů všech uvedených členů strany zobrazených v tomto dokumentu plála vášeň po moci a ubohý slabý člověk se těmto lvům poddal. Filmově sestříhané tak aby všechna chvála na vůdce byla vystižena rázně a tvrdě. Prostě a jednoduše propaganda z tohohle dokumentu jde cítit už při úvodních snímcích. Ikdyž jednu výtku bych měla a to na ty dlouhé pasáže průvodů podle mě zbytečně moc zdlouhavé a nudné....jinak doporučila bych to jako povinnou ukázku v hodinách dějepisu:) ()

PowPow

Mám tomu dát plný počet za skvěle odvedenou filmařskou práci Leni Riefenstahl, nebo odpad za to, že svůj talent využila k natáčení toho, jak vyholeným držkám pomalu stříká z kalhot, když jde ten kníratý psychopat kolem? Nezvolím ani jedno. Zcela objektivně je to technicky dobré, ale jako propaganda to až zase tak mistrovské ani nadčasové dílo není. Ono to mohlo upevnit názor těm, kteří tehdy nacismu věřili, ale opravdu těžko získat nové příznivce. Pozdější a dnešní propaganda je mnohem sofistikovanější, jen popostrčí člověka určitým směrem, aniž by si to sám uvědomil, nebo vytvoří falešný obraz z pravdivých, ale selektivních informací a podobně. Vedle toho je tento film už jen bizarním dinosaurem. ()

sarkikos odpad!

Někdo tu píše, že to není propaganda, ale čisté umění. Nesouhlasím - JE to šílená propaganda, s o to horším dopadem, že výborně natočená. Kdo by po shlédnutí této zdánlivě celonárodní selanky nevěřil Hitlerovi a jeho ideím, jeho nacistiské straně, musel by přeci být blázen, či hůře - jasný nepřítel! Ano, také jsem si načetla, jak film vznikl, ale to na věci nic nemění. Z principu hodnotím jako odpad. ()

GrooteLulu

na pět hvězd to není, ikdyž "obsazení", kamera, střih a výkladová hodnota jsou z hlediska historie skvost... je zde toho na rozebrání hodně, adorovat kromě lyrické scény 20.000 pracovníků s lopatami, není co, jedná se neustále o typicky prvorepublikové masové všelidové shromáždění a průvody s ohledem na fakt přirovnání velikosti německa například ku naší zemi, našim podobným přehlídkám, pochodům a pompéznost sjezdu jakékoliv politické strany si taky dokážeme každý představit i v dnešní době. Co mě zaujalo, je že Hitler se víceméně slovně distancuje od židovské otázky, bere na sebe roli spasitele německého národa, coby sílu německého člověka a tíhu Německa na jeho ramenou. Při docela dlouhé pasáži jsem se ani tak moc nenudil, protože hrála dobrá dechovka, bubnovalo se, pochodovalo, svítilo se loučemi a všude bylo narváno.. "Akorát mě bolí pravá ruka a mám vyřvaný hlas".. ()