Sicko (2007)

Točit filmy Moore umí - ví, kdy má vsunout zábavnou vložku, dojemnou scénu, nechybí mu nápady, jak to celé oživit nebo udělat více akční (plavba na Kubu). Spíš než na "dokument" jsem ale koukala na cosi, co bych označila asi jako shrnutí názorů jednoho člověka, doplněné množstvím lží a polopravd a okořeněné pravidelnou dávkou emocí (ta dojemná hudba mi u některých scén vyloženě rvala uši). To celé samozřejmě natočeno v onom dokumentárním stylu, který má v divákovi vyvolat dojem, že tak to prostě je. Tečku za tím vším pak tvoří nemocnice na Kubě, kde všichni bez rozdílu dostanou vynikající lékařskou péči a levné léky + chápavého doktora, o čemž si mohli v USA nechat jen zdát... ano, zdravotnický systém v USA určitě není dokonalý, ale nevěřím, že je zrovna Kuba (nebo i jiné země) takovou výhrou. Navzdory vší té manipulaci ovšem musím zopakovat to, co jsem řekla už na začátku, totiž že Moore točit umí a ví, jak diváka zaujmout. 4* za formu a 2* za obsah, celkem tedy za 3*.

Schindlerův seznam (1993)

Kdybych před zhlédnutím filmu nevěděla o Oskaru Schindlerovi nic, bylo by to jasných 5*. Takhle bohužel nemůžu dát víc než tři... Ano, film je výborný, kromě toho „velkého“ příběhu obsahuje i spoustu drobných epizodek ze života v ghettu, v táboře i továrně, množství dechberoucích scén (zvlášť ta s červenou holčičkou byla geniální) a skvělou atmosféru. Příběh plyne pomalu, ale vzhedem k tématu, o kterém vypráví, tam mírné tempo absolutně sedí. Jenže... jenže. Skutečný Schindler nebyl žádný altruista, ale sukničkář a alkoholik a Židy zachraňoval jenom proto, že to byla nejlevnější pracovní síla v Evropě. Ten pán, co ho hrál Liam Neeson ve filmu (a zahrané to bylo výborně) byl trochu někde jinde. Spielbergův film se ale tváří jako realistický obraz, což tady platí jen do určité míry... Srazit výbornému filmu celé dvě hvězdy „jen“ za nerealističnost (mám na mysli postavu Schindlera, zbytek příběhu samozřejmě nezpochybňuju) možná není tak docela fér, ale po té závěrečné scéně s výčitkami svědomí nemohu jinak. Spielberg každopádně jako režisér odvedl skvělou práci a určitě stojí za to se na film podívat.

Suki na mono wa suki dakara šó ga nai!! (2005) (seriál)

Nakonec zvyšuju o jednu hvězdu, protože jsem u toho chytala nehorázný záchvaty smíchu (sice teda na místech, kde to tvůrci ani náhodou nezamýšleli... většinou u "depresivních" scén z minulosti, dlouhých tajemných pohledů a pak u jednoho flashbacku, kdy jsem si říkala "to je ale roztomilá blondýnka" a on to byl malej Matsuri :D). Jo a nemůžu si pomoct, ale poslední díl se nesl v duchu těžké tvůrčí krize (ono teda nějak moc originality nebylo ani v těch ostatních, ale závěrečná epizoda byla fakt něco). Koukat na to znova rozhodně nehodlám, každopádně tohle - ehm, píšou tady "drama", tak nevím - mě rozesmálo víc jak některé komedie. Za to teda ty 2*, ale jestli chcete objektivní hodnocení, jednu hvězdu si tam umažte.

Tess z rodu D'Urbervillů (2008) (seriál)

(Zhlédnuty všechny 4 díly po sobě.) Nedávno jsem měla možnost vidět o něco starší zpracování Tess, takže jsem už věděla, co se stane, co je která postava zač apod. Paradoxně to bylo spíš dobře, protože jsem se víc soustředila na různé detaily... a i když jsem věděla dopředu, jak to dopadne, poslední díl mě naprosto rozsekal. Co se týče samotné série, chtěla bych především vyzdvihnout dokonalý výběr herců především z hlediska vzhledu (typově naprosto odpovídali postavám, které představovali), a když k tomu přidám výborné herecké výkony, tak obsazení prostě nemůžu nic vytknout. Jenže nemůžu nic vytknout ani perfektnímu scénáři, skvělé hudbě nebo délce (4 díly jsou dost dlouhé na to, abyste se s postavami skutečně sžili, a přitom dost krátké na to, abyste se nezačali nudit). Dám plný počet, ale představte si zde spíš těch pomyslných 6*.

Otaku no video (1991)

Žijete obyčejný život, chodíte s hezkou dívkou a ve volném čase se věnujete tenisu? To ještě neznamená, že jste v bezpečí :) Animovaný příběh o zrodu jednoho otaku je pak doplněn krátkými rozhovory s těmi opravdovými. Určitě stojí za shlédnutí - 4*.

Na pokraji slávy (2000)

Příběh o jednom slušňákovi, který se octne ve světě rockenrolu. Ze začátku mu všechno připadá úžasné a vzrušující, ale postupně nachází i ty stinné stránky... Místy velice vtipný a místy až překvapivě vážný film především o muzice, ale taky o vztazích, důvěře a hledání té správné cesty. A nesmím samozřejmě zapomenout na skvělé herecké výkony. Ode mě to bude za plný počet (zhlédnuta zkrácená verze).

FLCL - Season 1 (2000) (série)

Totální úlet!!! – ne, bez těch vykřičníků to bohužel říct nejde. Praštěné ženské, ujetý příběh, dokonalý soundtrack (ta hlavní melodie je skvělá), spousta elektrických kytar, baseball a obrovská žehlička... a abych nezapomněla, tak mě už od prvního dílu úplně dostala animace, která sice nebyla dokonalá, ale tak nějak... řekněme zvláštní, stejně jako celé Furi Kuri. :) Takováhle šílenost si nezaslouží nic menšího než 5*.

Ani*Kuri15 (2007) (seriál)

Nejvíc mě pobavil Makoto Shinkai s kočičím příběhem. Ale epizodka s mimozemšťany nebo princeznou byla taky dobrá :) Z těch vážnějších určitě stojí za zmínku Good morning od Satoshiho Kona.

Vampire Knight (2008) (seriál)

Jak tomu někdo, komu je víc jak 15, může sakra dát tak vysoký hodnocení? Ehm... hned vysvětlím:). Od VK jsem očekávala hloupou romanci se stupidními dialogy zahalenou do „kchůl“ upírského hávu. Ne že by to nebyla pravda, ale rozhodně to nebylo až tak hloupé jak jsem čekala. Dočkala jsem se dokonce i pár zajímavých zvratů. Navíc to mělo docela pěknou animaci a kvalitní hudbu (hlavně ED u obou sérií). Jinak – už dlouho mě žádná anime postava neštvala tak jako pan_dokonalý_Kaname-sama, kterýho všechny holky milujou, kluci obdivujou a nepřátelé se ho bojí. Každá postava co se aspoň trochu vymykala tomuhle schématu pak u mě automaticky získávala plusový body (Zero a Ichiru...) :). Studenti z Noční třídy jsou tam v podstatě navíc, jejich jediná funkce je zaplnit školní lavice a vypadat přitom pokud možno co nejlíp. Druhá série je o dost nudnější a kromě zjištění, že Kaname je úchyl (a že je to dědičný) se nic moc zajímavýho nestane. Celkově je pak celé VK taková nenáročná, ale docela zábavná oddychovka a když přičtu hvězdu za soundtrack tak se moje hodnocení nakonec vyšplhá až na ty 4*. I když dost slabé...