• Western

Konečně neděle! (1983)

Nie príliš originálna a zaujímavá detektívka. Vraha som odhalil hneď ako sa objavil na scéne, aj keď nám potom ešte servírovali ďalších kandidátov. Aspoň som myslel, že jeho motivácia vraždiť bude trošku zaujímavejšia než napokon bola. Ale nič, ani jeden zvrat či prekvapenie sa nekonalo. Aspoň že sa na Fanny Ardant tak príjemne pozeralo.

King of the Underworld (1939)

Humphrey Bogart sa pre úlohy gangstrov a podobných podvratných živlov narodil a tu to opäť dokazuje. Hlavne vďaka nemu ide o nadpriemernú gangsterku s veľmi originálnym vyvrcholením.

Nábřeží mlh (1938)

Ani moje druhé stretnutie s tandemom Carné-Gabin ma príliš neoslovilo. Podobne ako v Deň začína, aj tu je slabší príbeh so skvelým Gabinom. Dialógy sa tiež nechytajú na tie kvalitnejšie americké noiry, väčšinou je to len také plácanie o ničom. A postava miestneho grázlika Luciena bola dosť nevydarená. Pôsobí ako najväčší boss v meste, ktorý neváha odstreliť každého, kto mu skríži cestu a potom mu vojačik Gabin len tak nafackuje a on sa ide rozplakať, miesto toho, aby vytiahol búchačku (keď už sa nemôže spoľahnúť na svoje svaly a dvoch kamošov) a na mieste ho poslal voňať fialky odspodu.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Šiesta MI sa drží na úrovni predchádzajúcich dvoch častí - plno akcie, ktorá ale nijako neohromí, väčšinou som pri nej zíval nudou (honička na motorke aboslútne nerealistická, ako keby ste sledovali Toma na trenažéri a okolo neho sa mihali autá a viete, že k žiadnej zrážke nemôže dôjsť a vrtulníky skôr zábavné ako napínavé), dej predvídateľný a stokrát ohraný (ten záver s likvidáciou bômb bol už ale vrchol, ako z nejakej paródie) a záporáci nemastní-neslaní. Tajné služby, plutónium, šialenci neváhajúci zlikvidovať miliardu ľudí... už by to fakt chcelo vymyslieť niečo originálne. Jediné, čo z celého filmu stojí za zmienku, je bitka na WCku, tá mala grády a Tom tu nepôsobil tak supermansky, práveže už bolo na ňom vidno ten pokročilejší vek a že už nestačí s dychom ako za mladých čias.

King Kong (1933)

Fay je chutnučká a kričí nádherne, no to je asi tak všetko, čím môže táto klasika zaujať. Kým sa dej odohráva na lodi, všetko vyzerá perfektne, vďaka farbe dokonca o 20-30 rokov mladšie, no keď sa ocitneme na ostrove a vidíme tie "zvieratká", vieme, že toto sú predsa len tie 30te roky. Nechcem vyčítať kvalitu efektov, keďže na tú dobu určite išlo o megatriky, veď profesia vizuálnych efektov bola sotva v plienkach, no dnes sa na to ťažko pozerá bez úsmevu na perách. Ale vcítim sa na chvíľu do kože vtedajších divákov a pridám hviezdičku, aj keď na Jacksonovho Konga to dnes bohužiaľ ani v najmenšom nestačí, na toho sa aspoň dobre pozeralo.

Na Větrné hůrce (1939)

Akosi tejto Bronteovej melodráme nemôžem prísť na chuť. Nech ju sfilmuje hoc aj ten najlepší režisér a zahrajú prvotriedni herci, stále mi to pripomína telenovelu. Raz sa ľúbia, potom nie, potom zase hej a zase nie. Neskutočné obraty v chovaní postáv, že neviete či im fandiť alebo ich nenávidieť a ten tragický koniec vo mne vyvolal skôr úsmev.

Strašení (1963)

Film sa snaží budovať ťažkú desivú atmosféru, no s pár buchnutiami, dobrou prácou kamery a mierne psychicky nevyrovnanou hlavnou postavou sa to dá len ťažko dosiahnuť. Celý film čakáte, kedy sa to už konečne rozjede, až príde koniec a zistíte, že po horore ani napätí tu nebolo ani chýru. Jediná aspoň trošku napínavá scéna bola na rozheganom schodisku, inak nuda.

Cry Wolf (1947)

Prvých 70 minút funguje všetko na jednotku - skvelá atmosféra, tajomno a podozrenia sa stupňujú a očakávate šokujúce odhalenie toho všetkého, to príde a totálne vám skazí celý film...

Kdopak by se Shreka bál (2010) (TV film)

Tie tri klasické hororové motívy, ktoré si tvorcovia vzali ako námet - Frankensteinova nevesta, Psycho a Vyháňač diabla, mohli využiť oveľa lepšie a nápaditejšie.

Utrpení Panny orleánské (1928)

Nepopieram, že ide o dokonalý film, lebo ťažko mohol byť natočený lepší film s danou témou v nemej ére, no aby ma nejaký nemý film úplne dostal, to by musel byť Nosferatu :-) Každopádne Dreyer bol borec a hlavná predstaviteľka veľmi presvedčivá.

Časové pásmo bylo změněno