• Western

Křížový výslech (1947)

Kvalitný noir so silnou myšlienkou, ktorú tu mnohí kritizujú ako propagandistickú, poplatnú svojej dobe. Ja si to nemyslím, práve naopak, v súčasnosti je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, keďže v Európe sa znovu vzmáha extrémna pravica a nacionalizmus živený nenávisťou. Hlavná myšlienka sa netýka len antisemitizmu, ale nenávisti ako takej ku akejkoľvek skupine ľudí, ako to skvele vystihla postava Roberta Younga - "Nenávist je vždycky stejná. Vždycky stejně nesmyslná. Jednoho dne zabíjí irské katolíky, zítra Židy. Pozítří protestanty. A pak zase kvakery. Nedá se zastavit. Může skončit zabíjením všech co nosí kravaty."

Mrakodrap (2018)

Mrakodrap ma pobavil tak, že mi skoro celú dobu neschádzal úsmev z tváre, no ako žáner tu nevidím ani komédiu ani paródiu, takže asi je niekde chyba. Dej je D-čková sračka a nemá vôbec zmysel sa mu venovať, to je jeden väčší nezmysel ako druhý. Rock je macher, no čo tu akože predvádza za atletické a gymnastické výkony, to by nebral zlaté medaily len na paralympiáde, ale aj na olympiáde. Tie jeho viac ako desaťmetrové skoky nemali chybu, proste švanda jak prdel. Od Rockových filmov nikdy nečakám veľa, no týmto aj ten svoj nízky štandard riadne podliezol.

Rozvodová záležitost (1932)

Dej nie je nič extra, preto aj tá krátka stopáž, pričom aj tak sa tu nájdu nudné pasáže. V takýchto divadelných vzťahových drámach sú ale tým najdôležitejším herci a Barrymore s Katharine to zvládajú skvele, čo sa ale nedá povedať o Billie Burke, ktorej repliky a reč tela sú veľmi neprirodzené, je to taká herecká umelina, zjavne spôsobená tým, že ešte nebola úplne zvyknutá na zvukový film, kde treba hrať úplne inak než v nemom filme. Škoda, že Barrymoreova postava utečenca z blázinca neponúkla to, čo by diváci asi čakali, nejaké to napätie a vyhrotenejšie situácie pri riešení rodinných vzťahov, dosť by to tento film oživilo. Aj keď pár krát zvýšil hlas, stále zostával tým nešťastným dobrákom, s ktorým súcitite.

Roberta (1935)

Ako vždy okuzľujúca Ginger, hlavne s tým jej prízvukom herecky dominuje, len škoda, že jej nebolo dané viac priestoru, lebo je tu až štvrtá hlavná postava, mimo tanečných čísel dostala sotva desať minút. A tak sa dej nezmyselne točí okolo dvojky Dunne-Scott, ktorých príbeh nemá čo ponúknuť ani čím zaujať. Aspoň že Fred do toho občas pustí nejakú hlášku, inak by to bola nuda k uzúfaniu. A inak, tie čierne šaty úplná pecka, pri pohľade na ženu v nich musí každému mužovi padnúť sánka, takže som nechápal Scotta s Astairom, ale asi boli až príliš moderné na tú dobu.

Vše, co nebe dovolí (1955)

Telenovela ako vyšitá. Veľký príbeh lásky, plnej prekážok, až to vyústi do očakávaného mierne dramatického konca... Dialógy, aj správanie postáv šuští papierom, že vám z toho musí byť do smiechu, navyše ani herci sa tu moc nepredviedli, zaujme jediné mladučká Gloria Talbott s jej študovanými rečami. Ešte aj tá hudba tomu pridá klinec do rakvy, aspoň že to je také pekné, hýriace všetkými farbami. Mám rád romantické drámy, pokiaľ sú uveriteľné a chytia za srdce, toto sa ale vôbec nepodarilo. Ani chémia medzi Jane a Rockom nefunguje, tie namyslené decká by si zaslúžili pekných pár poza uši a tá nobl smotánka, čo žije v malých vidieckych domčekoch a tvári sa, akoby boli minimálne kniežatá, veľmi úsmevné.

Bojiště (1949)

Na rok vzniku až prekvapujúco svižný, nepatetický, neglorifikujúci vojnový film, ktorý ukazuje život jednej americkej jednotky bojujúcej pri Bastogne. Nekladie taký dôraz na samotnú bojovú akciu, skôr na vykreslenie postáv a atmosféry. Prím tu hrajú dialógy, ktoré sú skvelé, vtipné hlášky striedajú realistické názory na vojnu. Jeden z TOP vojnových filmov, aké som videl a to som ich videl požehnane, z WWII určite TOP5. 90%

The Trojan Women (1971)

Prehnaná teatrálnosť kričí z každej repliky, z každého hereckého gesta ústrednej ženskej štvorice. Obdivujem ich herecké výkony, no čo je moc, to je moc a dosť to už liezlo na nervy. Starodávnu antickú tragédiu asi nejde sfilmovať lepšie, no čo fungovalo pred vyše 2000 rokmi, dnes už pôsobí ako päsť na oko. Dej takmer neexistuje, celý čas sledujeme len rozjímanie trójskych žien nad stratou svojich blízkych a svojho mesta a nad osudom, ktorý ich čaká. Je to rozdelené do zhruba štvrťhodinových výstupov Bujold-Redgrave-Papas, ktoré spájajú výstupy Katharine Hepburn. Zaznie tam toho veľa, no k veci len veľmi málo a tak jediným vyrušením z tejto totálnej nudy je čiastočné odhalenie Irene Papas. Na tento film treba mať pevné nervy a vytrvalosť, aby ste to nevypli po 10 minútach, ale dopozerali do konca. S niekoľkými prestávkami, ale zvládol som to.

Pan Smith s manželkou (1941)

Neviem, či sa nemal radšej Hitch venovať tomuto žánru, ako tým otravným príbehom o nespravodlivo obvinených nevinných mužoch. Medzi ústrednou dvojicou to skvele iskrí a mňa to úžasne bavilo. Je to veľká zmena oproti tradičným rom-kom, kde sú na seba zaľúbenci ako med.

Četař York (1941)

Aj napriek náboženskej agitke a úsmevnej pasáži z vojny, kde York pôsobil ako niečo medzi Rambom a Old Shatterhandom, ide o veľmi vydarený film so skvelými hercami.

Putovala jsem se Zombií (1943)

Asi by človek čakal úplne niečo iné od filmu, ktorý má v názve zombie, toto s hororom nemá nič spoločné, aj keď atmosféra je občas dosť hustá a strašidelná. No je to solídna dráma v zaujímavom prostredí s neokukanými, no presvedčivými hercami.