• Western

Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Mám rád takéto filmové vyvražďovačky a lovy ľudí, ako zábava to je fajn, no je tu až príliš veľa mínusov. Okrem úbohého deja, ktorý je v takýchto filmoch samozrejmosťou, ani samotné to vyvražďovanie za veľa nestojí. Nejaké bitky, pár výstrelov, celkom nuda. Do toho rozkývaná kamera, kým platiaci diváci na nete to sledujú zväčša statickými kamerami, čo by pre lepšiu atmosféru bolo asi vhodnejšie aj pre film. Emócie v bare priateľov hlavného hrdinu boli iba na smiech, lebo filmári sa vôbec nesnažili, aby podobné emócie zažívali aj diváci filmu. A to zbytočné moralizovanie, že ľudia sa radi pozerajú na násilie do takéhoto filmu fakt nepatrí, toto by mala byť odľahčená zábava. Ak chceli tvorcovia týmto filmom na niečo poukázať, zvolili veľmi zlú formu.

Tajemný dům na Garibaldi Street (1979) (TV film)

Väčšinu času dosť nudný film, ktorý sa snaží kulminovať napätie až v samom závere, no aj to príliš nevyšlo. Navyše od jednej z najvýznamnejších tajných služieb som čakal trošku inú akciu, lebo občas pôsobili ako začínajúci súkromní detektívi. Proste taký obyčajný priemerný TV film.

Půlnoční vlak (2008)

Má to dobrú atmosféru a veľa drsných krvavých scén (aj keď občas sú tie hektolitre krvi dosť samoúčelné), no samotný príbeh, alebo jeho pointa je taká rozprávkovo-naivná, čo dosť filmu podráža nohy. Ale Clive Barker nezvykne písať realistické horory, fantasy v nich vždy hrá veľkú rolu, čo je niekedy na škodu veci. No Vinnie, aj keď toho veľa nenahovorí (alebo možno práve preto :-)), je úplne úžasný. Nechcel by som ho stretnúť ani vo dne, nie to ešte v noci.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Pokým si tvorcovia uťahovali z Palestíncov a Židov a ich konfliktu, bolo to fajn, aj keď za brucho som sa z toho nechytal, no keď došlo na gerontofilické scénky, tak som bol rád, že som si dal obed až po filme. Tie dôchodkyne si fakt mohli odpustiť a bolo by to o pol hodinky kratšie a možno aj hviezdičku lepšie. Škoda, že najlepšie scénky boli tie, keď nebol v zábere Sandler, čo bolo žiaľ iba výnimočne.

Můj život bez tebe (1988)

Riešenie vzťahov medzi otcom a synom, navyše smrteľná choroba jedného z nich - silné témy na kvalitnú drámu, navyše odľahčenú humorom, no emocionálne to príliš nepôsobilo, bolo to dosť nudné a ten humor nebol veľmi humorný.

Apač (1954)

Burta Lancastera mám rád, bol tú úžasný herec, no ako Indián fakt nie, celý film som si naňho nezvykol. Navyše aj ten príbeh bol poslabší.

Náčelník Velký had (1967)

Lepšie ako Synovia Veľkej medvedice, no je tu až príliš veľa nudných dialógových pasáží. Americkým westernom 60s a 70s sa to stále ani nepribližuje.

Paranormal Activity 2 (2010)

Ako keby som sledoval reality show v dome, až na to, že aj v takých Vyvolených sa deje viac zaujímavého. Prvú polovicu sledujeme prázdne miestnosti a bazén v noci, až potom začne trošku bu-bu-bu, čiže spadne pár panvíc, otvorí sa pár kuchynských skriniek, no neprekvapí vás to, lebo niečo také čakáte už od prvej snímanej noci, len si povzdychnete, že už bolo na čase. Ku koncu pomaly stúpa napätie, aj keď je to hlavne kvôli hysterickému správaniu dcéry a vďaka ručnej kamere to pôsobí celkom realisticky, no to automaticky neznamená, že aj strašidelne. Pri jedničke som sa bavil viac.

Jedině ona (2010)

Máme tu ďalšiu variáciu Popolušky. Miesto princa je tu hviezda NBA a miesto krásnej a nežnej dievčiny je metráková Latifah. To by až tak nevadilo, veď ide o rozprávku, no taktiež o typickú otrepanú romantiku bez štipky originality, ktorá navyše začína byť romantická až v poslednej polhodine. Vtipných momentov je ako šafránu a nevysoký Common vyzerá dosť zvláštne ako hviezda NBA, keď stačí, že si dá Kráľovná Latifah vysoké podpätky a už sa naňho pozerá zhora. Ešte že si filmári do basketbalových scén vybrali tých nižších profi basketbalistov, pri Wadeovi nevyzerá ako trpaslík, iné by to bolo pri Shaqovi alebo Lebronovi. A vzhľadom k tomu, aké divoké životy vedie 90% hráčov NBA, tak tento McKnight je priam anjel, ktorému ide len o lásku a voľný čas trávi hraním na piano. Ideálny vzor pre mládež. :-) Ale späť k tomu hlavnému - na romantickú komédiu to bolo málo romantické, bez iskrenia medzi ústrednou dvojicou a vtipné bolo asi len to, ako Common dokázal skórovať cez Wadea. Tento film sa proste nevydaril a to mám romantické filmy rád, milujem černošskú kultúru a Common patrí medzi mojich obľúbených hudobných interpretov.

Liga výjimečných (2003)

Nie je to zle natočené, len keby to nebola taká hlúposť... A chýbali mi tam Old Shatterhand a Frankenstein. :-)