Hluboko (2012)

Složité hodnotit. Říkal jsem si, že v literární podobě by to muselo být silné dílko, nicméně jako film to místy trochu hapruje. Islandská krajina je krásně fotogenická a nejednou jsem si vzpomněl na klasickou poučku: "Až ti tlustí budou hubení, ti hubení budou studení." Moje dietní plány, se kterými jsem chtěl začít před 6 lety, jdou k šípku úplně. Budu si své Pepanděro náležitě pěstovat!

Zmizení (2005)

Vcelku zdařilá (hlavně ve druhé polovině) variace na noir ve velice nezdařilém středoškolském prostředí. První polovila mě svou schematičností "jdu vyzvídat-dostanu na hubu" nevoněla, některé dialogy občas dost tahaly za uši, závěr film trochu pozvedává.

Nevědomí (2013)

Kdybych byl miliardář, chtěl bych, aby mi Joseph Kosinski navrhl obývák. Ale nemusel by mi u toho nutně vyprávět příběhy.

Poklad na Sierra Madre (1948)

Povedené, až na pár drobností, kdy se hraje až moc na náhodu. Každopádně, skvělý Bogart v pro něj poněkud netypické roli, stejně tak Oscarem oceněný Huston.

Lupin III: Cagliostrův hrad (1979)

Nejdějovější Miyazaki. Lupin v sobě pojí Indiana Jonese, Jamese Bonda, Hitchcockovy filmy, Fantomase, vše s lehkostí a dynamikou. Snad abych sehnal seriál.

Hollywood v koncích (2002)

Jako kritika Hollywoodu či jedna velká metafora vynikající. Jako film lehce nekonzistentní, utahané a se značnou kupou hluchých míst (především většina gagů z období slepoty šla zcela mimo mě, linie se synem jakbysmet). Celkově vzato je Hollywod v koncích z trochu slabšího Allenova soudku - přesto stále nadstandardní podívaná. Zmiňovat skvělé herecké výkony či parádní bonmoty je u Woodyho zbytečnost. A přesto, alespoň nějaký ten bonmotek: "Při masturbaci je nejlepší, jak se pak člověk k sobě tulí." "Tady jsem budižkničemu, tam génius. Zaplaťpánbůh za Francouze!"

Vražda na objednávku (1954)

Režijně famózní, plné spoustou dobrých nápadů, ale přesto jsem měl pocit, že se mnou Hitch hraje nekalou hru. Vím, že na pravděpodobnost kašle, ale v Dial M bylo těch náhod nebo neukázaných věcí až příliš, takže jsem v závěru připadal jako blb, znovu si projel klíčové (ironické adjektivum) scény a nechal se filmem lehce zklamat.

Hvězdný prach (2007)

"Co dělají hvězdy? Září." A září nádherně. Absolutní film, kterému nic nechybí. Tak akorát epický i poetický, komický i tragický, zahrnuje v jednom úchvatném balení akci i dobrodružství, romantiku, vtip, napětí, krásnou hudbu a nápaditou režii, skvělé herecké výkony se zamilováníhodnou Claire Danes v čele. Nebudu zastírat, nakolik jej miluji (bezmezně), a právě proto jsem mu věnoval jubilejní 500. komentář. :-)

Mei to Koneko basu (2002)

Krátkometrážní Totorovská infantilitka, ve které malá Mei bezohledně mění přirozené stravovací návyky eskadry kočkobusů. :)

Porco Rosso (1992)

Porco je sympaťák, a jelikož jeho film spadá do nadprůměru Mijazakiho tvorby, jedná se o moc dobrý film (dokonce jsem zvažoval, zda nepřihodit pátou hvězdu). Má svoje skvělé momenty, nakonec jich však není tolik jako v případě některých ostatních Ghibliovek, a proto takhle. Mimochodem, Mijazaki pamatoval i na našince: https://twitter.com/josefhorky/status/320082633818255360/photo/1