Obchodník s deštěm (1956)

Těžké hodnocení. Film podle mě představuje typický hollywood padesátých let, prodává myšlenky (víra jak ve smyslu religiózním tak v sebe sama především, leč ne jediná) skrz perfektní herecké výkony hlavních představitelů, kteří však s takřka divadelním přednesem pronášejí místy vcelku patetické věty. Větší část filmu navíc působí dojmem, že se v něm vlastně vůbec nic neděje, a teprve závěr jim dodává smysl. Přesto zůstávají rozpaky, díky nimž nelze jít nad 70%. Snad při druhém setkání, dojde-li k němu.

Neobyčejný život Timothyho Greena (2012)

Další z filmů, jehož přijetí se odvíjí od divákovy povahy. Přistoupíte-li na jeho sentimentalitu, nemůžete si tuhle pohádku pro dospělé neoblíbit. Milý, i přes svou fantasy zápletku civilní, se sympatickými herci (včetně hlavního dětského hrdiny) a několika naznačenými jímavými metaforami. Bohužel však potenciál rodinného dramatu nepřekračuje onu pohádkovou rovinu a zamrzí absence trochu hlubšího scénáře - pak by šlo o plnorancovou podívanou.

Život pod vodou (2004)

Bílá velryba a krize středního věku ve vyprávění dítěte z tak trochu dada pohledu. Andersonovy filmy rozhodně nejsou pro všechny, což platí i pro Život pod vodou, který je třeba poznat v tom správném věku i správném vnitřním rozpoložení. Jakmile si však všechno správně sedne a divák chytne hned první notu Andersonova spektáklu, musí přeskočit minimálně jiskra, ne-li rovnou zamilovanost. Ve všech směrech brilantní.

Jako za starejch časů (2012)

Je to zábava? Jasně. Stand up guys mixuje starší dobré Scorseseho gangsterky s Dej si pohov, kámoši či Pařbou ve Vegas. Je to taková zábava, která využila svůj potenciál? Ani nápad. Když vidíte v obsazení trojici Pacino-Walken-Arkin, čekáte velkolepý zážitek, Sixtinskou kapli z celuloidu (resp. HDD disků), a přestože první dva baví, stále jedou jaksi na půl plynu, zatímco Arkin je skutečně jenom do počtu. Stand up guys rozhodně není průšvih, ale natočit je Scorsese s trochu hlubším (a hrubším) scénářem, asi bychom si cvrnkli do trenek.

Škola života (2009)

Promarněný potenciál. Mohla to být skvělá výpověď o prudérní době, nebo alespoň příběh jedné neobyčejné slečny jdoucí proti proudu. A nakonec jde "pouze" o milý, leč však obyčejný filmek o zamilování se do chlapa, který je jiný, než se na první pohled zdálo.

Paralelní světy (2012)

Skvělá premisa, ač se trochu kašle na dodržování jejích zákonitostí do detailu, kamera kouzlí krásné obrázky, ale to poloprázdno, které film představuje, to je trestuhodné. Přičemž mít vedle sebe Sturgesse s božskou Kirsten a přitom nevytvořit uvěřitelný vztah, no, to si víc než tři doopravdy nezaslouží.

Hitchcock (2012)

Pokud jsem chtěl někdy k nějakému filmu napsat jen slepý výkřik do tmy, tak teď: Anthony Hopkins!

3 Idiots (2009)

Jsou filmy, které vyprávějí historku, některé příběh a těch pár výjimečných pak Příběh. Indická pohádka o 3 Idiotech je regulérní tnutí do živého, nabitá emocemi od smíchu po dojetí. A dokázat při takřka tříhodinové stopáži udržet tempo tak vysoko, aby se divák ani jednou nezanudil, to chce kumšt. A taky dobrý scénář. Obě podmínky byly splněny, scény krásně gradují, vše funguje, jak má. A když to navíc člověku sedne i do nálady, plné hodnocení je nedaleko. Asi se do těch indických vod budu muset ponořit častěji.