Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Na povrch jako by to bylo malé žužlavé růžovoučké žužu (nic), ale já se nenechal zmýlit a odhalil jsem hluboké dílko, místy rozverné (odlehčující), místy cynické a místy hloubavé, každopádně ve všem své a nepodbízivé. O několik špruslátek na imaginárním žebříku výše než Dvanáct opic. Nemohl jsem se ubránit paralele k filmům od Jodorowského, zvláště k jeho Svaté hoře. Nemám výhrady, možná při příští projekci :-) Ovšem že to dopadne dobře i u vás vám nemohu zajistit, ale rozhodně nedostanete všudypřítomný kýč, zábavovku či vyšponované drama. Tleskám.

Vzhůru do oblak (2009)

Úvodní čtvrthodina výborná, ale s postupem času si člověk uvědomuje že tohle již někde viděl a vlastně támhleto také. Toho co je tu původního je skutečně velmi málo, člověk by dokázal vyjmenovat desítky filmů, které tvůrce "inspirovali". Co se týče animace tak mi chybí detaily. Příběhová linie s Charlesem Muntzem naprosto uměle naroubovaná přesně v trendu ještě tohle tam dáme, akčnost tento zprvu křehký film naprosto zabila. Velmi slušný český dabing. V první části jsem žasl jak tento animák dává na frak velkohubému Grand Torinu, ale pak to šlo tak strašně do kytek...

Gepard (1963)

No panečku, Visconti mě zatím nikdy nějak zvlášť neoslovil. Ale na tohle jsem hleděl přes tři hodiny s otevřenou pusou a hltal každý záběr a nevěřil svým očím, nikdy jsem neviděl ve filmu tímto způsobem zachycenou estetiku a formát BD je pro tento film tím pravím. Až neuvěřitelně prokomponovaný film, skvělé barvy, světlo, filmový materiál. Přirozené herecké výkony. Viděl jsem tento film poprvé a co se týče rozhovorů a děje, tak jsem si to moc neužil, protože jsem se rochnil při procházení muzea obrazů. To mi stačilo, viděl pohybující se obrazy Vermeera či Renoira. Avatar, Matrix, Temný rytíř mohou jen v tichosti závidět a krčit se někde v rohu, ale to jim pro absenci pokory tak nějak nejde. ...

Návrat idiota (1999)

Jaká škoda když po vydařeném začátku zjistíme, že nám tvůrce nemá co sdělit. Achjo. Skvělý Liška avšak sám to utáhnout nemůže a všichni to vědí, tak se z toho udělá fraška. Výsledkem je nic. Jak charakteristické pro tuto dobu v českém filmu. Oceňuji stylistickou čistotu, která ovšem film tvrdě usvědčuje z triviálnosti. Z dialogů by taky jeden padl.

Pýcha a předsudek (2005)

Režie i výkony herců studené jak psí čumák, kam se poděla lehkost a lyrika, která je pro film tohoto ražení nezbytný. Krásná příroda, ale jinak jen kostýmní mrtvola. Kam se toto hrabe za seriálem z roku 1995, ten žije. Takhle myslím že vypadá kýč :-)

Ticho nad oblakmi (2009)

Velice krásný film, Pavol Barabáš v rovině v jaké ho neznám v rovině zobrazování meditativního obrazu, klidně a spanile plující oblaka kolem skalních masivů za zvuku citlivě zvolené hudby. Kdo má čas vystoupit k tomuto úžasnému dílu nebude litovat. Výjevy přírody které jsem nikdy neviděl mě uvádějí v pokoru a následnou naději. V záplavě klipovitosti a všemožných konstruktů krásný ostrov v oceánu. Překvapení roku 2009.

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Tak tady nemám v žádném směru co vytknout. Film o hodnotách v době, kde za pravé hodnoty je vydáván burger z mekáče. Film inspirující k následování. Příběh vyvádějící člověka ze světa pasivity a marnivosti. Jen více filmů o lidech, kteří položili život za své přátelé, je jich tolik a buďme připraveni být jedni z nich, neboť to je pravá vybraná společnost, společnost která mění svět k lepšímu.

DO-RE-MI (1998) (pořad)

S odstupem deseti let to začíná mít něco do sebe. Ten vkus účinkujících a mnohdy tristní výkony, kde porota neumě tvrdí že i sebevětší úlet je vlastně hezká písnička. Tenkrát mě Sabina byla krajně nesympatická, nyní mi přišla mnohem více user friendly :-) Myslím že tato šílenost ještě dozraje.

Nepřítel před branami (2001)

Kamera a výprava moc hezká. Jenomže zkrátka od filmů, které jsou vázány k nějaké historické události, očekávám odpovídající výběr herců, obličeje "rusů" jsou v tomto filmů opravdu velmi mimo (nevím co bylo při castingu záměrem) a pro mě je i nezkousnutelná angličtina z obou válčících stran. Kdyby se to nevázalo k bitvě u Stalingradu dal bych asi lepší hodnocení, ale takhle je to docela zklamání. Úvod filmu byl úchvatný. Skvělý Ed Harris.