Pro ptáčky (2000)

Strašlivě jsem se řezal, tenhle kraťas dovedl na miniaturní plochu tří minut namačkat tolik sarkastické legrace, že se před ním leckterá nová komedie může stydět.

Plechový panáček (1988)

Jednak je to dost vtipné, ale především mi zůstává rozum stát nad animací, jenž pochází z doby kdy většina z nás hrála na Commodoru 64 Paradroida...

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Výtečné! A to zdaleka ne jen svým revolučním technickým provedením, ale hlavně skvělým příběhem a citem pro malé i odrostlejší diváky. Nechť žije John Lasseter, už se zatraceně těším na The Incredibles :)

A teď něco úplně jiného (1971)

Skvělý výběr nejlepších skečů z první a druhé sezóny Monty Pythonova Létajícího Cirkusu. Třeba na scénku s Maďarem v trafice bych se mohl dívat asi donekonečna.

Tajemná řeka (2003)

Asi jsem čekal příliš mnoho, ale vedle řady dokonalých hereckých výkonů (z nichž mi nejlepší přišel přehlížený Kevin Bacon) se Mystic River nemá zrovna čím chlubit. K uzoufání líné tempo, žánrová travestie, opravdu HODNĚ špatná hudba, sladkobolný konec zcela popírající dosavadní duch filmu... Oscary za herecké výkony Robbinse i Penna jsou zasloužené, ale obecně je tenhle Eastwoodův film velmi přeceňován.

Shrek 2 (2004)

Bez výhrad! Tvrdit, že pokračování postrádá originalitu a nápaditost prvního Shreka je zjevný omyl. Pokračuje v nastolené cestě a žádných překvapení se nedočkáme, zato exceluje dvojka přesně v tom, na co se každý těšil: tuny vtípů, referencí na trháky i obskurní filmové kousky a obecně scénáristická zručnost. Dabing je také bezchybný, zvlášť Antonio Banderas v roli Kocoura v botách nemá chybu. Shreka 2 si užije každý, ale nejlepší dojem z něj budou mít fanoušci prvního dílu, kteří jsou navíc zběhlí ve filmové historii a hláškách, kterých Shrek 2 paroduje nespočet.

21 gramů (2003)

Nečekaně tvrdé zklamání způsobené příliš vysokým očekáváním. Už dlouho jsem si z jednoho filmu neodnášel tak rozdílné pocity. Nápaditá, velice efektní první polovina do sebe diváka vtáhne po hlavě a rej časových smyček a protkaných osudů se krásně rozjede. Bohužel druhá polovina film shazuje do kategorie zbytečně nastavovaných filmů, hodina a půl stopáže by 21 gramům slušela daleko lépe. Ve svojí současné podobě ale syndrom nastavované kaše shazuje jinak excelentní film se skvělým scénářem, jímavými postavami a hereckými výkony, jaké se nevidí. Benicio Del Toro a Sean Penn jsou dokonalí, Naomi Watts nedostává bohužel příliš mnoho prostoru a její podání emocí balancuje na hraně uvěřitelnosti. Opravdu škoda, 21 gramů se první hodinu tváří jako zcela výjimečný film, bohužel zůstává "jen" v kategorii nadprůměru.

Třináctka (2003) odpad!

"Kvalitou" příběhu se Thirteen nebezpečně přibližuje Ken Parku, na rozdíl od něj si ovšem tvůrci nedovolili tolik porno sekvencí, ono mezi námi i ten orál v podání čtrnáctiletých "hereček" působí tragikomicky. Zatímco Ken Park je skutečně hnusný, zvrhlý a zcela bez pointy, Thirteen pointu má, avšak možná nechtěnou - i sebevětší ubohost a zoufalost jde celkem dobře v dnešní době prodat a prohlásit za umění. Třešní na prohnilém dortu je chvástavé tvrzení, že jedna z děvčat psala část scénáře na "autobiografickém podkladu". Nechci být až přespříliš rýpavý, ale při pohledu na její honoráře a dosavadní životopis si nejsem jistý, jestli mám brečet nebo se smát nad tímto od srdce podaným vtipem. Jak se k téhle hovadině připletla Holly Hunter, miláček bratří Coenů, je pro mě velkou záhadou... Řemeslná stránka jen dokazuje, jak hluboko jde klesnout s cílem natočit za každou cenou kontroverzní, úžasně nezávislý film - až na Hunterovou stojí úroveň herců za starou bačkoru. Záběry točené rozkomíhanou digitální kamerou přivodí spolu s děsivým stříhem člověku leda tak žaludeční nevolnost. Jedním slovem, NEBRAT.

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Jedna z nejlepsich britskych komedii vubec, jedna z nejlepsich romantickych komedii vubec. Uz jen za vynalezavost se sluvkem fuck a krasnou skotskou anglictinu dvou zucastnenych hercu by si film zaslouzil 5*, ale ono tu je i spousta skvelych vtipku a situaci, hezky pribeh, bozska Andie MacDowell...

Lepší už to nebude (1997)

Jack Nicholson je Buh filmu a cely film na nem prakticky stoji, ovsem i Huntova je Kinnear jsou skveli. Predevsim jde ale o pohlcujici, sileny pribeh prospikovany uzasnymi gagy. "Jak muzete tak dobre psat o zenach?" "Predstavim si muze, odeberu rozum a zodpovednost."