Chicago (2002)

Ne, Oscara si Chicago nezaslouzi ani omylem. Samotne hodnoceni srazi dost podstatny kvalitativni rozdil oproti skvelemu Moulin Rouge a take Zellwegerova, kterou jsem se naucil s kazdym novym filmem o neco vice nenavidet.

Bůh je velký - já ne (2001)

Priserna pitomost, ktera dovede unudit k smrti uz po 10 minutach. Bohuzel nic nezachranuje ani Audrey Tautou, kterou nejde nez zboznovat.

Big Lebowski (1998)

Asi nejlepsi komedie co znam, humor Coen brothers mi sedne zcela presne. Chvilemi jsem se valel v krecich smichu po zemi a tekly mi slzy. Dude, this rocks!

Barton Fink (1991)

Neuveritelne propracovany pribeh, ktery jde analyzovat a interpretovat dny, mesice, roky. Modlim se za vsechny, kteri Bartona na prvni shlednuti zcela nepochopi a odsoudi jako blbost bez pointy - verte, stoji za to obetovat zoufalemu spisovateli a jeho pribehu vic casu a do pribehu se ponorit Genius filmu je postaven na zakladech bezchybneho scenare a hereckych vykonu, nad kterymi zustava rozum stat. Zvlast Turturro a Goodman vynikaji.

Amélie z Montmartru (2001)

Amelii jsem se az do leta 2003 zcela programove vyhybal v predtuse, ze pujde o silenou hovadinu. Byl jsem vsak donucen jej shlednout pod pohruzkou rozchodu a vida - jeden z my nejlepsich filmovych zazitku vubec. Amelie v sobe skryva kus komedie, romantiky, ale predevsim jde o popis malych i vetsich lidskych radosti a vztahu. Absolutoriu jen napomaha krasna hudba Yanna Tiersena.

Můj soused Totoro (1988)

Prekrasny pribeh, prekrasna pohadka. Miyazaki nikdy nezklamal a Totoro pro me osobne predstavuje nejlepsi pohadku v klasickem slova smyslu, kterou vyprodukoval. Jimave, chvilemi dost romanticke, a animaci dokonale.

Akira (1988)

Anime stare skoly v tom nejlepsim slova smyslu - genialni, do hloubky propracovany pribeh, cyberpunk v japonskem stylu na maximum a predevsim jedna z nejdokonalejsich animaci i v dnesnich dnech. Pokud vam nesednou do noty Miyazakiho prevazne romanticke filmy, nenechte si Akiru ujit.

8 MM (1999)

Velmi drsne, velmi dobre konstruovane a predevsim do hlouby duse desive. Chvilemi jsem mel nutkani preskocit minutku tady, minutku tam, protoze 8MM se dovede na fenomenu snuff films dokonale svezt bez zbytecnych "pridanych hodnot" a clovek je tak pravem zhnuseny. Snad jen Nick Cage se mi v roli prilis nezamlouval, jednud chvili prilis labilni, v dalsi zase prehrava. Scenar je excelentni.

Good bye, Lenin! (2003)

Cival by potreboval za sve vnimani filmu povesit za koule do pruvanu. Goodbye Lenin je komedie zhruba 5% obsahu, jde predevsim o hluboce lidsky, krasny pribeh o ztraceni nenahraditelnych veci i lidi, a jak se se ztratou vyrovnavame. Hudba Yanna Tiersena po Amelii jiz podruhe dokazuje genialitu tohoto Francouze, a k jiz tak dost posmutnele atmosfere skvele sedne. Absolutni hodnoceni Goodbye Lenin uniklo jen diky podle me chabym vykonum mladych hercu, zato Kathrin Sass exceluje.

Mizerové II (2003)

Naprosty souhlas se seppem - nudne az na pudu, lepsich dialogu se clovek docka snad i v Saturday Night Live a z nepochopitelnych duvodu je tenhle hnus jeste STRASLIVE nad miru protahovany. Na Bad Boys II jsem byl castecne prinucen se podivat behem behem zalohovani Miller's Crossing, na kteryzto film jsem se podival hned vzapeti pro zlepseni nalady... Will Smith by uz konecne mohl procitnout ze sveho hereckeho snu.