127 hodin (2010)

Mám hodně rád filmy točené podle skutečné události. A tahle událost byla sakra silná. I když by se zdánlivě dal příběh shrnout do dvou minut. Ale o tom to není. Hlavnímu herci jsem bohužel moc nevěřil jeho hraní a to je asi jediné, co mi na tomto skvělém filmu vadilo. Možná že jsem mu to nevěřil proto, protože vypadá jak Ondřej Liška a to je spíš komediální postava. A to by byl pak můj problém. Každopádně pokud Boyl říkal, že se to bude natáčet jinou, novou technikou tak mi to osobně přišlo jako větší skok, než když jsem viděl Avatara. Jo a skvělý soundtrack! Ve stylu Sigur Ros.

Vražedná stěna (2008)

Jó tak tohle byla poctivá filmařina horolezařina. Ani nevím co tomu chybělo. Možná jen trošku víc pocitu bytí v přírodě. Často mi to přišlo spíš jako záběry z ateliéru. A vůbec nevím proč. Každopádně jeden z nejkvalitnějších filmů z oblasti dobývání velehor. V komentářích jsem četl, že ta reportážní část byla zbytečná. Já se domnívám že ne. Vždyť stěžejní částí toho filmu byl kontrast člověk mrznoucí uprostřed vysoké stěny, spící na křivých kamenech a nemající co jíst proti lidem o pár set metrů níže, kteří leží na pohodlných postelích za zvuku praskání dřeva v krbu a se spoustou teplého dobrého jídla v žaludku. Tenhle film vážně stojí za to vidět.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Opravdu si myslíte, že na divokém západě před 150ti lety by 20 lidí zemřelo jen proto, aby dostali padoucha za mříže? Myslím si, že v tomhle to bylo hodně přehrocené. Bohužel. Potenciál to mělo slušný a herecké obsazení taky stálo za to. Ale tady mi detaily hodně sráží celkový dojem.

Brácha (1987)

Tenhle film jsem viděl když mi bylo asi 10 a nemohl jsem ho dostat z hlavy minimálně měsíc. Určitě na mne zanechal následky, kterých si jsem vědom. Kdysi mě děsil pohled na fyzicky postižené lidi a když jsem v tomhle filmu viděl kluka, který z půlky nebyl a pohyboval se tak, že jezdil na skateboardu a odstrkoval se rukama. No, noční můra jako hrom. Asi bych to už vidět nechtěl. Ale hodnotím vysoko, protože ten film mě úplně rozsekal.

Tintinova dobrodružství (1990) (seriál)

Tohle mě bavilo. Jeden z nejlepších seriálů, co u nás okolo roku 94 chodil v TV. Dokonce si pamatuji, že jsem měl nějaké album, do kterého se ze žvýkaček sbírali samolemky a nalepovali se. Možná ho ještě někde mám, i když jsem si ho omylem polil čajem. Každopádně tohle bych si klidně zopáknul. Alespoň jeden dva díly kdyby to šlo.

Můj přítel delfín (1964) (seriál)

Měl jsem rád toho potrhlého delfína. Jak vždy vyřešil nějaký problém, který se jako na potvoru vždy týkal moře. Trošku průhledné po delším sledování, ale pro menší děti, kteří mají rádi přírodu je to príma záležitost na zkrácení dlouhých chvil.

Forrest Gump (1994)

Skvělí herci, skvělé písničky, doba ve které se to odehrává, nápady. Celkově je to ale až takový moc sladký bonbónek, který stačí rozbalit a cucat s koutky od ucha k uchu a se slastným pocitem přítomnosti geniálního filmu. A to je možná věc, která tento film trošku schazuje. Je to samozřejmě skvost světové kinematografie, ale takový až příliš zřejmý. Bez kousku tajemství, nevyřešeného nebo něčeho, co člověka nutí přemýšlet.

Super Size Me (2004)

Minulý rok jsem pracoval celé prázdniny v Americe. Když jsme se chtěli pořádně najíst, nebylo jiné řešení než pizza nebo "Mekáč". Myslím si, že jsme v něm byli tak maximálně obden. Za ty 4 měsíce jsem zhubnul okolo 8mi kilo. Po pravdě musím říct, že když člověk není opravdu bohatý a chce se najíst, tak mu tam nic jiného nezbývá. Když se tam člověk chtěl nadlábnout tak za takových 12 USD měl břicho plné. V běžné restauraci to bylo minimálně 25-30 USD. Když jsem si chtěl uvařit doma něco vlastního. Tak když to mělo být maso s přílohou, tak ta porce vyšla asi na 15 USD. Z toho plyne, že "Mekáč" tam není nejen nejrychlejší, ale i nejlevnější. A co vy byste si vybrali? Dvě hodiny vařit jídlo za 20 nebo za 12 dobré rychlé jídlo bez práce? Američani jsou především strašně moc líní a "Mekáč" jim v tomhle hodně nahrává.

Kouř (1990)

Tak před 4mi lety jsem se s kamarádkou nacházel v hospodě a byla tam i trocha tance a ona do mě šťouchala přesně jako Zedníčková do Slováka, protože jsem úplné mrkno. Já na ní tenkrát divně koukal a když si začla zpívat "Máme se dneska fajn, je nám hej" tak jsem vůbec netušil která bije. Ale po tom co mi byl doporučen tento skvostný český film, jsem se té situaci z hospody pekelně zasmál. Co říct? Arnoštek je prostě boží! Tohle je opravdu kultovní záležitost, kterou stojí za to vidět!

Hlasy mrtvých (2008) (TV film)

Nejradši bych tomuto filmu dal 4, ale bylo by to vůči Šestému smyslu trošku nespravedlivé. Jinak ale musím říct, že se mi to vážně moc líbilo. Taková příjemná nostalgická pocitovka na večer se svíčkama a s myšlenkami na lidi, kteří již nejsou mezi námi. Doufám, že to třeba za 20 let uvidím zas.