Marie Antoinetta (2006)

Historický film trochu jinak. Moderně, svižně, elegantně a vesele. Prostě tak, jak by si to (aspoň myslím) Marie Antoinetta přála. Skvělý výběr poněkud netradiční hudby podtrhuje celkem zajímavou kameru a opravdu příjemný herecký výkon Kirsten Dunst. Líbilo se mi taky, že tam neukázali úplný konec, který stejně každý zná, a který by tím pádem byl celkem zbytečný.

Obchod je obchod (2004) (TV film)

Pokud se snoubí francouzský půvab (Julie Gayet) a lehká potrhlost (Diefenthal) nemůže z toho vzniknout nic špatného.

Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

Lehce horší než druhá série, ale přesto skvostně povznášející. V každém díle se paroduje nějaký známý fakt té doby, pan Č. je zde jen jako skvělý (a relativně oddaný) sluha Prince s mozkem menším než fazole.

Defendor (2009)

Zpočátku podobné Kick Assu, ale celkově naprosto odlišné. Dojemný příběh lehce retardovaného člověka, který se snaží pomstít smrt své matky. Nejdřív se potýká s malými rybami, až se "náhodou" připlete do cesty mafii a zkorumpovaným poldům. Není to komix, je to jen příběh o tom, že člověk, pokud chce, se může postavit zlu. I když je sám. Ale jen pravý hrdina (nebo blázen) se k tomu opravdu odhodlá. Skvělé drama. Bravo.

Doblba! (2005)

Surrealistická tragikomedie s nejdivnějším dějem i herci z téhle generace (chyběl jen Budař a Macháček). Skvělá kamera, trhlé hlášky. Poselství ale jasné: "Carpe diem".

Chyťte zloděje (1955)

Ach, jaká to poetika filmového plátna.... Cary a Grace byli snoví, Hitchova režie samozřejmě taky. Téma dnes již lehce provařené, ale skvěle podané. Když k tomu připočítám slunnou Francii, nedivím se, že tomu dávám full house.

Velký třesk (2010)

Jako fanda noir (a že to teda byl ale extrémně barevný noir) jsem mile překvapen. Zpočátku jsem si myslel, že natočili další verzi Sbohem buď lásko má... ale pak jsem zjistil, že se tím tvůrci jen inspirovali. Banderas byl správný psí čumák, Robert Maillet správný obr-idiot a Sienna Guillory osudově krásná. Ten konec byl sice dost střelený a taky mě už dost iritovaly různé mat-fyzácké kecy, ale jinak to byl velmi příjemný old-school film. Nezlobte se na mě, ale fakt se mi to líbilo.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Dost velká nuda (nato, že tu hraje Bond). Vlastně je štěstí, že tu hraje Brosnan, protože bez něj by to bylo úplně zabité - o René Russo škoda mluvit. Dokonce i Faye Dunaway je ve svém věku stále hezčí než ona. Pokud jde o film, není to až tak typické heist movie, jak mohlo být - loupež je vlastně hned na začátku a pak je to jen romantická nuda, šeď, nuda, nuda, ... a zajímavější happy end.

Gosford Park (2001)

Tohle konverzační drama - detektivka se mi včera přesně trefila do vkusu, a proto nemohu jinak než ji udělit plný počet. Byl jsem utahaný už v osm, ale přesto jsem se u sledování ani na chvíli nenudil, občas se zasmál, a z finálního "rozuzlení" mi moc do zpěvu nebylo, což se dá prezentovat jako výborný filmový zážitek. Herci skvělí - malé ani velké role zde nefigurují, všichni jsou osobití s vlastním příběhem i starostmi.

Černá zmije - The Black Adder (1983) (série)

Slabota. Podle komentářů jsem čekal vtipem nabušených šest historických dílů, ale líbily se mi vlastně jen tři (Věštba, Arcibiskup a Lovec čarodějnic). Ostatní nebyly úplně nevtipné, ale byly trapné. Edmund je zde fakt příšerný...