Dech života (1987)

Velmi podařená bondovka, v níž se agent 007 sčuchne s afghánskými mudžáhidy. I když Timothy Dalton vypadá spíše jako rodinný typ než jak chladnokrevný tajný agent, jeho bondovky jsou svižné a mají spád, a taky vtip. Takže u tohohle filmu uteče těch 130 minut jako voda. Kupodivu příliš nezestárl ani příběh zasazený do doby studené války, ale to paktování s mudžáhidy působí dnes trochu zvláštně. Ocenit se musí i poměrně dobře zachycené reálie komunistického Československa, dneska už by se s tím zahraniční filmaři tolik nemazlili.

V pravé poledne (1952)

Tohle legendární čekání na darebné zabijáky, kteří mají přijet vlakem v pravé poledne, bylo na mně příliš dlouhé. I takové čekání na zpožděný rychlík Českých drah bývá záživnější. Možná je to stářím filmu, možná tím, že jsem odkojený spíše italskou školou spagetti westernů, ale tohle čekání na úder dvanácté mě jen a jen uspávalo.

Divoká banda (1969)

Jaké krvavé divadlo! Doba se mění, ale někteří se nechtějí přizpůsobit, i kdyby je to stálo vlastní život. To je velké dilema i u dalších Peckinpahových westernů, například Pata Garretta a Billyho Kida. Jeden z TOP 10 westernů všech dob.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Asi nejlepší ze všech zfilmovaných mayovek. Klasický dobrodružný film plný superkladných hrdinů a superšpatných záporáků, přestřelky, hledání pokladu, co prostě chcete více?

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Nemohu zakrýt zklamání, které mi nové díly Star Wars přinesly. I když jsem se s nimi nakonec smířil, tak epizoda Klony útočí pro mne nadále zůstává nejslabším dílem série.

Zakázaná planeta (1956)

Dnes již celkem komický kousek, který ale odpovídá pojetí sci-fi v 50. letech. Film si budu stejně pamatovat hlavně kvůli mladému Leslie Nielsenovi.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Musím obdivovat imaginaci Guillerma del Toro: jeho Hellboy je vizuálně krásný. Ale k čemu to, když není pořádně co vyprávět. To je však problém i komiksového Hellboye. Veškerá zábava pramení z hlášek a přitažlivosti mytologických postav, příběhy jsou ale většinou slabší, místy až nudné.

Jáson a Argonauti (1963)

Nebýt nadčasové trikové práce Raye Harryhausena, asi si ten film nikdo nepamatuje. Mně osobně si líbil o pár chlupů méně než legendární Souboj titánů nebo filmy se Sindibádem.

Baron Prášil (1961)

Návštěva ve světě čiré imaginace odvyprávěná krásným filmovým jazykem. Dočkáme se přistání na Měsíci, cesty vesmírem koňským spřežením, návštěvy orientálního paláce, dobrodružství na moři i pod mořem, pletich a bojů, především však lásky, nejen té mezi mužem a ženou, ale především lásky k nespoutané fantazii. Pět hvězdiček pro film, pět hvězdiček pro Karla Zemana, pět hvězdiček pro Miloše Kopeckého, a taky pět hvězdiček pro autora hudby Zdeňka Lišku.

Šepoty a výkřiky (1972)

Vím, že po filmařské stránce je to uznávané dílo, ale mne tahle rozvláčná severská melancholie spíše uspávala.