Hrdina dne (1938)

Zapomenutý, ale přitom velmi povedený kousek, který na mě ani nepůsobil jako by byl ze 30l. (snad až na ty boxerské trenky vytažené nad pupík). Film vypráví příběh chlapce Tommyho, ze kterého vyroste úspěšný boxer, ovšem využívaný svým povalečským alkoholickým otcem . Zlom v Tommyho úspěšné kariéře nastává okamžikem osobní tragédie, při které ztratí vlastní rukou v ringu přítele. Nechybí samozřejmě ani setkání s ženou do které se zamiluje a nakonec i kriminální zápletka. Celkově film ale nepůsobí nijak splácaně nebo přehnaně dramaticky a rozhodně nenudí. Když k tomu všemu připočtu ještě mladého Taylora v hlavní roli úspěšného boxera (slint, slint), mého oblíbeného Edwarda Arnolda v roli Jima Caina pro kterého Tommy boxuje (s Taylorem si zahrál v roce 1942 i ve filmu Johny Eager), a krásnou Maureen O'Sullivan, jsou z toho hodně solidní 4*.

Tři barvy: Červená (1994)

Na poslední díl trilogie jsem byla velmi zvědavá, zejména kvůli nepoměru který byl z mého pohledu mezi prvním a druhým dílem. Závěr ale naštěstí nezklamal, a i když chvílema zase maličko více vykonstruované, přinesl tento silný příběh zvláštního vztahu dvou generačně vzdálených lidí, kteří jsou v podstatě ztraceni a utopeni ve svých životech - i když každý jiným způsobem, velmi kvalitní zážitek. Film, plný náhod-nenáhod, přináší zajímavý rozbor postav a plno takřka filozofických otázek k zamyšlení. Velké kouzlo tomu všemu bez debat vtiskl charizmatický Jean-Louis Trintignant v roli životem zatrpklého soudce v penzi.

Tři barvy: Bílá (1994)

Tak nevím, nebylo to špatné, herecké výkony byly také velmi dobré, ale vedle velmi silné "Modré" to na mě působilo tak nějak lacině. Zápletka není v žádném případě tak dramatická jako v prvním díle trilogie a film je laděn v odlehčenějším duchu. Jedná se v podstatě o černou komedií, která si celkem povedeně dělá srandu z poměrů v Polsku 90l. (je vidno že devadesátky nebyly tragédie jenom u nás), tak sama ze sebe. Co mě bohužel rušilo byl fakt, že celý příběh působil až příliš vykonstruovaně, neuvěřitelně a překombinovaně.

Tři barvy: Modrá (1993)

Smutek, zoufalství, prázdnota a na konci trocha té naděje - první a pro mě nejsilnější a nejlepší příběh z celé trilogie s naprosto úžasnou Juliette Binoche, která celému příběhu dokázala dát tu správnou hloubku.

Ohnivé srdce (2008)

Drsný, krutý a bohužel pravdivý - a navíc natočeno tak realisticky, že nemáte pochyb že se vám ten příběh odehrává před očima. Výkony všech, včetně dětských herců, neuvěřitelně uvěřitelné a pro mě po dlouhé době film, ze kterého mě mrazilo.

V síti lží (2009) (TV film)

O nic oslnivého se nejedná, ale kdybych řekla že to byla úplná hrůza, tak tomu křivdím. Nevýrazný televizní thriller s hodně naivní zápletkou a průměrnými herci, který nepřinesl nic nového - ale drželo se to pořád tak nějak v hranicích koukatelnosti.

Zorro mstitel (1940)

Ty Power je pro mě bez debat ten nejlepší představitel Zorra jaký tu kdy byl, a celkově je z mého pohledu tato filmová verze zatím tou nejpovedenější. Vzhledem k tomu že film vznikal ve válečném období, kdy už nebylo tolik peněz na rozhazování, byl vypuštěn v černobílé podobě a teprve následný rok po svém úspěchu dobarven (já měla tu čest vidět rovnou barevnou verzi a přiznám se že po vidění černobílé u tohoto filmu ani netoužím). Tyovým protivníkem je zde jako vždy vynikající záporák Basil Rathbone, považovaný dodnes za jednoho z nejlepších šermířů Hollywoodu, který se stal nepochybně zárukou kvality šermířských scén - a není tak divu, že závěrečný duel kapitána Estébana a Zorra je jedním z nejceněnějších duelů Hollywoodu všech dob. K duelu je ale zapotřebí dvou a tak je zřejmé, že ani Ty nemohl nezaostávat, a sám Basil o něm prohlásil že byl superb šermíř, a že by: "Tyrone Power could fence Errol Flynn into a box!" (chce to brát samozřejmě s rezervou, neboť Basil Errola, kterému byl často ve filmech konkurenčních WB protivníkem, docela nesnášel). Nesmím ale ještě opomenout krásnou mladičkou Lindu Darnell, které zde bylo pouhých 16 let.

Zorro (1975)

Tak Alík Delón určitě není špatný představitel Zorra, ale že by mu tu role sedla 100% se rozhodně říci nedá. Podivnej sedmtesátkovej komediální styl, provázený naprosto otřesnou hudbou, celý film bohužel degraduje. (zajímavý komentář mortak)

Zrozeni z moře (1997)

Tento sladkobolně romantický kýč oblečený do hávu "děsného" dramatu, jehož "trade markem" byl nepochybně pohled plaché laně, který tam celou dobu kolem sebe rozhazoval Vincek Pérézů, bohužel nezachránila ani skutečnost, že se tam ve vedlejší roli mihl herec velkého formátu v osobě McKellena. Měla jsem dost problém udržet svoji pozornost a dokoukat tudle tklivou zbastleninu až do konce.

Rozdvojená duše (1945)

Nemělo to úplně takovou tu šťávu, bylo to lehce roztahané, příběh měl v sobě značnou dávku naivity až prapodivnosti (jak tu píše Wiliem) - ale i tak se jedná o vcelku solidní snímek s mladým Peckem a vynikající Ingrid Bergman, ve kterém člověk v podstatě zažije plno překvapivých momentů. Moc se mi líbila vedlejší postava doktora Brulova v podání ne příliš známého herce ruského původu Michaela Chekhova. Dalího výtvarné "vstupy" byly zajímavé a originální, bohužel vcelku krátké.